Do którego roku życia jest młodzieżowy ośrodek wychowawczy?

Forum prawneKategoria: RóżneDo którego roku życia jest młodzieżowy ośrodek wychowawczy?
Kazimierz zapytał 1 rok temu

Dzień dobry Państwu! Do którego roku życia jest młodzieżowy ośrodek wychowawczy? małoletni ma 17 lat, sprawia mnóstwo kłopotów, dzieckiem opiekuje się tylko moja konkubina, ja niestety pracuję za granicą. Czy opłaca się umieścić dziecko w MOW? gdzieś na forum wyczytałem, że MOW jest tylko 18 roku życia, czy na wniosek rodzica, ośrodek wychowawczy może przedłużyć pobyt dziecka?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

W młodzieżowym ośrodku wychowawczym przebywają osoby nieletnie, czyli osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. Możliwe jest jednak przedłużenie tego pobytu również po ukończeniu 18. roku życia, do zakończenia trwającego roku szkolnego.

Wychowanek jest zatrzymywany w MOW jedynie na własny pisemny wniosek.

Na chwilę obecną przepisy stanowią, że pobyt w ośrodku młodzieżowym kończy się z chwilą osiągnięcia pełnoletniości, jednak pojawił się już projekt przedłużenia tego okresu do 21. roku życia, aby podopieczni MOW pozostawali w placówce do zakończenia pełnego etapu kształcenia.

Ośrodek wychowawczy może opuścić również wychowanek, który nie ma 18 lat.

Warunkiem jest jednak pozytywne zakończenie procesu resocjalizacji. Jeśli rokowania podopiecznego są dobre – kierujący placówką może mieć pewność, że nieletni poradzi sobie w życiu w społeczeństwie, będzie przestrzegał przepisów i obowiązujących norm społecznych, to na wniosek jego rodziców czy opiekunów prawnych może wystąpić do sądu o przedterminowe opuszczenie ośrodka wychowawczego.

Podobne tematy: