Jak napisać prośbę o umorzenie długu za zajmowany lokal?

Forum prawneKategoria: DługiJak napisać prośbę o umorzenie długu za zajmowany lokal?
Avatarkasia zapytał 1 rok temu

Witam.

Jak napisać prośbę o umorzenie długu za zajmowany lokal? Mam 18 lat i przyszło mi wezwanie do uregulowania należności za zajmowane mieszkanie.

Odsetki są naliczane od dnia moich 18 urodzin. Chciałabym napisać prośbę o umorzenie długów z racji, że się uczę dalej i nie mam możliwości na spłatę, ale nie wiem jak to napisać.

Czy mogłabym prosić o jakąś pomoc?

Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

jako współlokator zadłużonego mieszkania ponosisz solidarną odpowiedzialność za wszystkie długi czynszowe, które powstałe po dacie osiągnięcia pełnoletności.

Dlatego, jeśli rodzice nie będą nadal regulować należnego czynszu, Twoje długi mieszkaniowe będą rosnąć, a właściciel mieszkania będzie mógł dochodzić od Ciebie zapłaty długu, nawet za kilka lat, kiedy wejdziesz już w dorosłe życie, będziesz zarabiać i założysz własną rodzinę.

Dlatego prośba o umorzenie długu dziś niewiele Ci pomoże. Wątpię bowiem, że skoro w przedmiotowym mieszkaniu stale przebywasz, Gmina, czy Spółdzielnia odstąpi od roszczenia zapłaty czynszu względem tylko Ciebie.

Oczywiście możesz złożyć wniosek o odstąpienie od roszczenia zapłaty zaległości czynszowych względem Twojej osoby.

W takim wniosku należy krótko opisać swoją sytuację materialno-bytową, podnieść okoliczność pobierania nauki oraz brak możliwości zarobkowych.

Jednak tak jak napisałam na wstępie, najlepszym wyjściem będzie podjęcie starań o spłatę czynszu. Jeśli Twoja rodzina zadba o to, by czynsz był płacony w terminie, być może po pewnym czasie będzie miała szansę na umorzenie starego długu.

Natomiast jeśli długi będą rosły, może czekać Was eksmisja z mieszkania, co też nie będzie równoznaczne ze zniknięciem długów, które szkoda, żeby męczyły Cię dalej w życiu dorosłym.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu
Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Wzór wniosku o umorzenie długu czynszowego

Wzór-wniosku-o-umorzenie-zadłużenia-czynszowego
Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego
Twoja odpowiedź