Jak napisać wniosek o kontakty z dzieckiem wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać wniosek o kontakty z dzieckiem wzór
Kowal zapytał 3 lata temu

Dzień dobry. Jak napisać wniosek o widzenia z dzieckiem? od ponad tygodnia żona z dzieckiem wyprowadziła się do swoich rodziców, uniemożliwiając mi kontakt z dzieckiem. Zależy mi bardzo na kontakcie z moją córką, gdyż zawsze mieliśmy (do dnia w którym się nie wyprowadziła) bardzo dobry kontakt. Zabawy, spacery, nauka, rowery, odprowadzanie do przedszkola potem do szkoły i wiele innych rzeczy, żeby dziecko miało wspaniałe dzieciństwo.

Jest to największy prezent jaki dostałem w życiu. Aktualnie wysyłam żonie wiadomości z prośbą o to, by naszykowała mi córkę na spacer, niemniej wszystko jest bez odzewu. Z tego co mi wiadomo, pomimo że nie ma sprawy rozwodowej, to można złożyć wniosek do Sądu Rejonowego o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Chciałbym o ewentualną poradę jak napisać uzasadnienie do wniosku o kontakty z dzieckiem. Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności zaznaczę, że wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem należy złożyć do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Opiekuńczy w okręgu którego dziecko przebywa. Wzór wniosku pobierzesz poniżej:

Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem wzór

Wniosek-o-ustalenie-kontaktow-z-dzieckiem

Wniosek o ustalenie/uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Dlatego jeśli żona wraz z córką mieszka obecnie u rodziców, we wniosku musisz wskazać adres teściów, a następnie złożyć wniosek we właściwym sądzie.

Natomiast co do samego wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem, to nie musi być on obszerny. Należy krótko, lecz konkretnie wyjaśnić sądowi, że żona wyprowadziła się ze wspólnie zajmowanego mieszkania i wraz z córką zamieszkała u rodziców. Warto podać datę zdarzenia, wskazując, że od tego dnia nie masz kontaktu z dzieckiem, mimo że bardzo tęsknisz za córką.

Zaznacz, że żona pozostaje bierna na Twoje prośby o kontakt z córką.

Następnie warto wyjaśnić, że masz bardzo dobre relacje z córką. Możesz napisać, że lubicie spędzać razem czas – na zabawach, spacerach, nauce. A na koniec zaznacz, że nie wierzysz, iż uda Ci się dojść z żoną do porozumienia odnośnie kontaktów z córką, dlatego rozpoznanie sprawy przez sąd wydaje się zasadne.

Dodam również, że we wniosku musisz wskazać terminy ewentualnych kontaktów. Planując widzenia z córką, musisz wziąć pod uwagę wiek dziecka, możliwości dojazdu ze swojego miejsca zamieszkania do miejscowości, gdzie dziecko obecnie przebywa, swoje obowiązki m.in. zawodowe oraz obowiązki córki (nauka w szkole, zajęcia dodatkowe).

Biorąc powyższe pod uwagę, musisz zastanowić się, ile razy w tygodniu chcesz widzieć dziecko, przez ile godzin i czy na przykład chcesz zabierać córkę do siebie na noc (soboty, niedziele).

Co więcej, jeśli nie widzisz możliwości pogodzenia się z żoną, warto już w przedmiotowym dziecku zabezpieczyć kontakty w okresie świąt, wakacji i ferii zimowych, a dodatkowo w czasie ważnych dla dziecka dni (urodziny, dzień dziecka itp.).

Możesz również wziąć pod uwagę tzw. opiekę naprzemienną. 

Na koniec dodam, że jeśli uważasz, iż żona będzie robić Ci „problemy”, starając się ograniczyć widzenia, we wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem możesz powołać świadka, który posiada wiedzę na temat Twoich relacji i więzi z córką – który zezna na Twoją korzyść.

Podobne: