Jak odzyskać niewypłacone wynagrodzenie od pracodawcy za przepracowany miesiąc?

Kategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaJak odzyskać niewypłacone wynagrodzenie od pracodawcy za przepracowany miesiąc?
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Jak odzyskać pieniądze od pracodawcy? W dniu 01 października rozpocząłem pracę, wypełniłem wszystkie dokumenty potrzebne do podpisania umowy o pracę.

Otrzymałem również umowę o pracę do podpisu, ale pustą. Nie były wypełnione dane pracodawcy ani moje. Czysta umowa. Rozpocząłem pracę.

Cały miesiąc pracy po 10-12 godzin. Od początku listopada nie mam pracy ani kontaktu z pracodawcą. Nawet nie dostałem podpisanych dokumentów. Co mam dalej robić? pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia.

Czy zasadna jest skarga do inspekcji pracy o wypłacenie wynagrodzenia? co jeszcze mogę zrobić, gdy firma nie wypłaca wynagrodzenia?

6 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj, przede wszystkim należy ustalić, czy firma formalnie działa. Należy sprawdzić pracodawcę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), jeśli firma funkcjonuje w ramach spółki.

Wówczas posiadając pełne dane pracodawcy (NIP, REGON, siedzibę, pełną nazwę) możesz wykonać kolejne kroki.

Pierwszym może być wezwanie pracodawcy do wypłaty należnego wynagrodzenia. Świetnie do tego celu nadaje się przygotowany przez nas wzór wniosku:

Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia

Ale piszesz, że nie masz z pracodawcą jakiegokolwiek kontaktu, więc sprawę trzeba będzie pociągnąć dalej, a mianowicie złożyć zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Skarga do PIP brak wynagrodzenia – wzór

Możesz udać się do właściwej ze względu na swoje miejsce zamieszkania Państwowej Inspekcji Pracy i złożyć skargę w formie pisemnej lub skargę wysłać listem poleconym

Na jaki adres wysłać skargę do Państwowe Inspekcji Pracy? skargę należy wysłać na adres okręgowego inspektoratu pracy właściwego dla miejsca położenia zakładu pracy, w którym pracujesz/pracowałeś.

Jeśli Twój pracodawca prowadzi firmę w Warszawie, to skargę wysyłamy na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

PIP udziela również bezpłatnych porad prawnych w zakresie prawa pracy, także w kwestii, która Cię interesuje.

W tym celu należy wykonać telefon na infolinię w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15 (niestety wiem, że bardzo trudno się dodzwonić).

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Jarosław K. odpowiedział 2 lata temu

Dostałem wypowiedzenie z pracy. Szef obiecał wypłacić wynagrodzenie do końca zeszłego miesiąca, niestety nic nie wpłynęło na moje konto. Chyba będę zmuszony wysłać do byłego szefa wezwanie do wypłaty wynagrodzenia.

Byłem dobrym pracownikiem, firma po prostu straciła kontrakt z nieznanych mi powodów i musieli mnie zwolnić. Nie wiem, może mają jakieś problemy finansowe w firmie? ale chyba nie powinno mnie to obchodzić prawda?

Oliwa44 odpowiedział 2 lata temu

Nie otrzymałam wynagrodzenia za okres od 1 maj do 30 lipiec, czyli za 3 miesiące, pracodawca zwodzi, że niedługo przeleje mi zaległe wynagrodzenie, wczoraj dowiedziałam się, że koleżanka ma podobny problem z pracodawcą.

Czuję po kościach, że firma zwinie się i nie dostaniemy wypłaty w ogóle. Pobrałam od Państwa wzór wezwania o wypłatę zaległej pensji, zobaczymy czy się uda odzyskać pieniądze. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Tolek49 odpowiedział 2 lata temu

Chcę tylko napisać, że udało mi się odzyskać zaległe wynagrodzenie, razem przelewem na konto otrzymałem od firmy przeprosiny za zaistniałą zwłokę :D – a w liście napisali, że opóźnienie nie wynikało z ich winy, a pomyłki księgowej, która zajmuje się wypłatami dla pracowników. nie wnikam już, co było powodem niewypłacenia pensji, ważne, że odzyskałem pieniądze, dziękuję za pomoc!

Tomasz K. odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry. Mam problem z obecnym pracodawcą, który nie chce wypłacić mi zaległej części wynagrodzenia. Jestem kierowcą zawodowym i moje wynagrodzenie łączne miało wynosić 4000 zł netto.

Na taką też kwotę otrzymywałem w ostatnim czasie przelewy z tej firmy aż do chwili obecnej. Umowę, jaką posiadam, jest to umowa o pracę z wynagrodzeniem na najniższą krajową. Tak więc za miesiąc luty otrzymałem na konto 1920 zł netto (tę jedną część), a resztę brakującą tzn. 2080 zł nie otrzymałem.

Nadmienię, iż w chwili obecnej jestem na chorobowym. Poza tym w międzyczasie ów Pracodawca w czasie chorobowego nadesłał mi wypowiedzenie, co moim zdaniem jest niezgodne z prawem jeśli mi wiadomo. No, chyba że jestem w błędzie. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Czy mam szansę na odzyskanie swoich słusznie zarobionych pieniędzy za miesiąc luty? w którym to przepracowałem cały miesiąc?

W razie jakichkolwiek pytań jestem do dyspozycji. Pozdrawiam. Tomasz K.

Ania odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry,
Firma jest mi winna wynagrodzenie za pracę, dzisiaj powinnam dostać przelew, za 6 dni lipca nie otrzymałam do tej pory, proszę o poradę. do 15 września na moje konto powinno wpłynąć wynagrodzenie za pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej we Wrocławiu 24.07.2020 do dn.25.07.2021. Do 15 sierpnia nie otrzymałam wynagrodzenia za 6 dni lipca. Jestem opiekunką osób starszych w Niemczech, poza tym poniosłam koszty podróży, czyli sama zapłaciłam za przejazd. Moje wynagrodzenie jest w Euro. Firma Medicas Sp. zoo z siedzibą we Wrocławiu ul. Odrzańska 24-29,50-114.Firma jest mi winna za 21 dni przepracowanych 1050 euro plus koszty podróży. Firma Medicas ma oddział w Mannheim.

Twoja odpowiedź