Wzór wezwania pracodawcy do zapłaty zaległego wynagrodzenia

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaWzór wezwania pracodawcy do zapłaty zaległego wynagrodzenia
AvatarDoni zapytał 10 miesięcy temu

Witam,

jak odzyskać zaległe wynagrodzenie od byłego pracodawcy? potrzebuję najlepiej gotowy wzór wezwania pracodawcy do zapłaty zaległego wynagrodzenia, bo nic nie działa na byłego szefa, dzwonię, piszę listy oraz e-maile, jestem totalnie olewany.

Pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia za dwa ostatnie miesiące, łącznie jest to 6 tys. zł. Dodam, że byłem zatrudniony na umowę o pracę. Niestety umowa o pracę z tym pracodawcą została w moim biurku i nie mogę jej odzyskać, bo nie chcą wpuścić mnie na teren zakładu.

Czy brak posiadania umowy zatrudnienia może utrudnić mi odzyskanie pieniędzy od pracodawcy?

8 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj,

jeżeli miałeś zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, to pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia, opłacał za Ciebie składki społeczne, zdrowotne, chorobowe oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Dlatego sam fakt nieposiadania dokumentów zatrudnienia nie zatrzymuje Cię w podjęciu kolejnych kroków w kwestii odzyskania pieniędzy z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia.

Jeżeli szef zalega z wypłatą dwóch ostatnich pensji, możesz wysłać mu wezwanie do zapłaty całej kwoty wraz z odsetkami ustawowymi w nieprzekraczalnym krótkim terminie 3 dni pod rygorem skierowania sprawy do Sądu Pracy oraz złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy.

W pierwszej kolejności wyślij wezwanie do zapłaty wynagrodzenia

Jeśli to nie pomoże, skieruj oficjalną skargę do Państwowej Inspekcji Pracy:

Skarga do PIP brak wynagrodzenia wzór

Skargę do PIP można złożyć w formie elektronicznej oraz pisemnej. Radzę Ci skorzystać z tej możliwości, skoro szef olewa Cię od dłuższego czasu, a zaległe wypłaty, to wcale niemała kwota.

Chcę jeszcze dodać, że wraz z ustaniem stosunku pracy, Twój szef był zobowiązany wydać Ci świadectwo pracy.

Jeżeli uchybił temu obowiązkowi, to złamał prawo, za co może grozić mu kara grzywny nawet do 30 000 zł.

Natomiast pracownikowi, któremu nie wydano świadectwa pracy w terminie, przysługuje roszczenie odszkodowawcze, o czym traktuje art. 99 kodeksu pracy, w brzmieniu:

“§ 1. Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.

2. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

3. (uchylony)

4. Orzeczenie o odszkodowaniu w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy stanowi podstawę do zmiany tego świadectwa.”

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarAga odpowiedział 10 miesięcy temu

Pracowałam prawie 2 lata na umowę o pracę i okazało się, że szefowa nie odprowadza składek do zus-u, poza tym nie chce mi wypłacić pensji twierdząc, że wzięłam od niej zaświadczenie o zarobkach żeby ją wykorzystać. W dniu kiedy dostałam zaświadczenie o zarobkach zwolniłam się z pracy. Co mogę zrobić, aby szefowa poniosła konsekwencje nieodprowadzania składek do ZUS i niewypłacenie mi zaległego wynagrodzenia?

AvatarKrusak odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam, firma ochroniarska CITY SECURITY nie wypłaca zaległych poborów już dwa miesiące. Ja się zwolniłem z końcem Lutego i nadal brak poborów. Od chwili pracy tj. Listopad 2019 w każdym miesiącu były opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia, nawet 3 miesiące. Kontakt jest niemożliwy, telefonu nie odbierają w Warszawie, a regionalny szef ciągle zwodzi.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj kusakkusak@,

myślę, że nie ma na co czekać, tylko od razu wysłać wezwanie do zapłaty wynagrodzenia za przepracowany okres. Inaczej możesz być zwodzony przez firmę miesiącami, a nawet latami, sprawdzony wzór wezwania możesz pobrać powyżej, w drugim poście.

Takie wezwanie skierowane do pracodawcy zwykle działa bardzo motywująco na niego, więc zachęcam Cię do pobrania wzoru pisma.

Pozdrawiam
Grzegorz Szwaciński.

AvatarAndrzej odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam,

Czy można online zgłosić do PIP pracodawcę, który nie wypłaca wynagrodzenia? Z powodu ostatnich sytuacji związanych z epidemią, pracodawca wypowiedział wszystkim umowę 9 marca i zamknął zakład. Niestety w dalszym ciągu nie otrzymałem wynagrodzenia za miesiąc luty.

Czy mogę taką sprawę zgłosić online, czy muszę udać się osobiście do urzędu PIP? Czy w obecnej sytuacji z koronawirusem urzędy pracują normalnie? Dziękuję i pozdrawiam,

Andrzej

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj Adam,

skargę do PIP warto złożyć na piśmie i przesłać Pocztą Polską za potwierdzeniem odbioru, ponieważ jeśli prześlesz skargę cyfrowo np. e-mailem, nie będziesz mieć ani pewności, ani potwierdzenia, że skarga do PIP dotarła.

Wysyłając skargę listownie, będziesz mieć pewność, że skarga dotarła do PIP na 100% i inspekcja zajmie się nierzetelnym pracodawcą.

AvatarDariusz. odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam.

Od 20.12.2019 do 31.03.2020 roku pracowałem na umowie zlecenie. 23.03.2020 zrezygnowałem z pracy. Miałem na umowie stawkę 14 zł netto za godzinę (17 zł brutto), jest to chyba najniższa krajowa, wyszło 2020 zł netto wypłaty na rękę.

Dziś byłem po wypłatę i wypłacili mi tylko 560 zł. Ponoć mam jakieś zajęcie komornicze. Nie przedstawili mi żadnego papieru o zajęciu komorniczym. Nie mam żadnych zajęć alimentacyjnych.

Mam jakieś zajęcie, ale ugadane z komornikiem, spłacam co miesiąc. Brakuje mi z wypłaty 1460 zł, więc mam takie pytanie: czy pracodawca może mi nie wypłacić reszty wypłaty?

Mam z tym iść do P.I.P (Państwowa Inspekcja Pracy)? proszę o poradę prawną, pozdrawiam Dariusz.

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj Dariuszu,

jeżeli po potrąceniu zajęcia komorniczego pracodawca wypłacił Ci jedynie 560 zł, to ewidentnie wynika z tego, że egzekwowany jest dług alimentacyjny. Gdyby chodziło o inne należności, to kwota wolna od potrącenia, czyli ta, którą musiałbyś otrzymać, wyniosłaby 1 920 zł – kwota najniższego wynagrodzenia za pracę na rok 2020.

Oczywiście przyjmując, że wynagrodzenie za pracę zleconą jest Twoim jedynym i powtarzalnym źródłem dochodu, a takie stanowisko wydaje się, zajął Twój zleceniodawca.

Mając powyższe na uwadze, myślę, że to nie skarga do PIP będzie teraz zasadna, lecz kontakt ze zleceniodawcą celem ustalenia dokonanych potrąceń. Jeśli firma, dla której pracowałeś, otrzymała wezwanie od komornika do dokonywania potrąceń, to jest również obowiązana odpowiedzieć ci, który komornik prowadzi egzekucję.

Zwróć się więc do zleceniodawcy i zapytaj, dlaczego doszło do potrącenia. Ustal dane komornika i sygnaturę akt sprawy. Dowiedz się, czy chodzi o dług, który do tej pory spłacasz na podstawie ugody z komornikiem, czy o jakieś inne roszczenie.

A odnośnie wypłaty przez pracodawcę potrąconej kwoty, to nie będzie to możliwe, jeśli w grę wchodzi egzekucja komornicza. Pamiętaj, że pracodawca zobowiązany jest realizować zajęcie zgodnie z wytycznymi komornika oraz na podstawie przepisów o egzekucji, w przeciwnym razie naraża się na odpowiedzialność karną.

To na co warto zwrócić uwagę, to wysokość potrącenia. Kwoty, które podajesz, mijają się bowiem z moimi wyliczeniami.

Zwróć uwagę, że przy egzekucji długów alimentacyjnych zajęciu podlega do 60 % pensji dłużnika. Jeśli w ostatnim miesiącu wypracowałeś kwotę 2 020 zł na rękę, to po potrąceniu pracodawca powinien przekazać Ci kwotę lekko ponad 800 zł, a nie jedynie 550 zł.

Jednakże na nic domniemania i wyliczenia w ciemno – zadzwoń najlepiej do działu księgowości i po prostu zapytaj i ewentualnie pisz do nas.

Powodzenia!

Twoja odpowiedź