Wzór wezwania pracodawcy do zapłaty zaległego wynagrodzenia

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaWzór wezwania pracodawcy do zapłaty zaległego wynagrodzenia
AvatarDoni zapytał 1 miesiąc temu

Witam,

jak odzyskać zaległe wynagrodzenie od byłego pracodawcy? potrzebuję najlepiej gotowy wzór wezwania pracodawcy do zapłaty zaległego wynagrodzenia, bo nic nie działa na byłego szefa, dzwonię, piszę listy oraz e-maile, jestem totalnie olewany.

Pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia za dwa ostatnie miesiące, łącznie jest to 6 tys. zł. Dodam, że byłem zatrudniony na umowę o pracę. Niestety umowa o pracę z tym pracodawcą została w moim biurku i nie mogę jej odzyskać, bo nie chcą wpuścić mnie na teren zakładu.

Czy brak posiadania umowy zatrudnienia może utrudnić mi odzyskanie pieniędzy od pracodawcy?

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj,

jeżeli miałeś zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, to pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia, opłacał za Ciebie składki społeczne, zdrowotne, chorobowe oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Dlatego sam fakt nieposiadania dokumentów zatrudnienia nie zatrzymuje Cię w podjęciu kolejnych kroków w kwestii odzyskania pieniędzy z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia.

Jeżeli szef zalega z wypłatą dwóch ostatnich pensji, możesz wysłać mu wezwanie do zapłaty całej kwoty wraz z odsetkami ustawowymi w nieprzekraczalnym krótkim terminie 3 dni pod rygorem skierowania sprawy do Sądu Pracy oraz złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy.

W pierwszej kolejności wyślij wezwanie do zapłaty wynagrodzenia

Jeśli to nie pomoże, skieruj oficjalną skargę do Państwowej Inspekcji Pracy:

Skarga do PIP brak wynagrodzenia wzór

Skargę do PIP można złożyć w formie elektronicznej oraz pisemnej. Radzę Ci skorzystać z tej możliwości, skoro szef olewa Cię od dłuższego czasu, a zaległe wypłaty, to wcale niemała kwota.

Chcę jeszcze dodać, że wraz z ustaniem stosunku pracy, Twój szef był zobowiązany wydać Ci świadectwo pracy.

Jeżeli uchybił temu obowiązkowi, to złamał prawo, za co może grozić mu kara grzywny nawet do 30 000 zł.

Natomiast pracownikowi, któremu nie wydano świadectwa pracy w terminie, przysługuje roszczenie odszkodowawcze, o czym traktuje art. 99 kodeksu pracy, w brzmieniu:

“§ 1. Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.

2. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

3. (uchylony)

4. Orzeczenie o odszkodowaniu w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy stanowi podstawę do zmiany tego świadectwa.”

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarAga odpowiedział 4 tygodnie temu

Pracowałam prawie 2 lata na umowę o pracę i okazało się, że szefowa nie odprowadza składek do zus-u, poza tym nie chce mi wypłacić pensji twierdząc, że wzięłam od niej zaświadczenie o zarobkach żeby ją wykorzystać. W dniu kiedy dostałam zaświadczenie o zarobkach zwolniłam się z pracy. Co mogę zrobić, aby szefowa poniosła konsekwencje nieodprowadzania składek do ZUS i niewypłacenie mi zaległego wynagrodzenia?

Twoja odpowiedź