Jak odzyskać pieniądze od dłużnika i jak wpisać go do BIK i KRD?

Kategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaJak odzyskać pieniądze od dłużnika i jak wpisać go do BIK i KRD?
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Witam, jak odzyskać pieniądze, które pożyczyłem osobie prywatnej? pożyczka 20 tys. zł od osoby prywatnej dla osoby prywatnej, umowa pożyczki spisana.

Termin spłaty pożyczki plus odsetek minął ok. rok temu. Dłużnik nie poczuwa się do oddania pieniędzy z umowy pożyczki, potwierdzenie przelewu pieniędzy na konto dłużnika jest.

Aktualny adres zamieszkania dłużnika także znany. Dłużnik pracuje w Czechach, lecz mieszka w Polsce. Windykator terenowy nie może zastać dłużnika w domu lub dłużnik nie otwiera drzwi i nie odbiera telefonów. Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?

Ewentualnie gdzie zgłosić dłużnika, żeby wywrzeć na nim jakąś presję? jak wpisać dłużnika do BIK i KRD?

Imię:
Artur
5 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj, posiadasz dokumenty potwierdzające fakt zawarcia pożyczki oraz przekazania pieniędzy, dlatego nie będziesz mieć problemu z uzyskaniem nakazu zapłaty na swojego dłużnika.

W tym momencie zasadnym będzie przesłanie na polski adres dłużnika, wezwania do spłaty długu wyznaczając krótki termin do zwrotu pieniędzy.

Najpierw wyślij:

Wezwanie do zapłaty – wzór

A w przypadku braku wpłaty, wyślij:

Przedsądowe wezwanie do zapłaty zaległej wierzytelności – wzór

Bez względu, czy dłużnik wezwanie odbierze, czy list wróci do Ciebie niepodjęty, zyskujesz prawo złożenia pozwu o zapłatę, uważam najwygodniej w postępowaniu upominawczym. Ta forma dochodzenia zapłaty jest dość prosta i przede wszystkim tania.

Sąd otrzymując opłacony pozew wraz z załącznikami (kserokopia umowy pożyczki, wezwanie do zapłaty, potwierdzenie nadania, wydruk z banku), w krótkim czasie powinien wydać nakaz zapłaty.

Prawomocny nakaz zapłaty pozwoli Ci umieścić dane dłużnika na giełdzie długów. Możesz wpisać dłużnika do rejestru dłużników, rejestrując się na stronie internetowej KRD lub innej firmy zajmującej się długami.

Natomiast nakaz zapłaty opatrzony w klauzulę wykonalności daje podstawy do wszczęcia egzekucji komorniczej, której być może nie da się uniknąć, skoro Twój dłużnik zapomniał o obowiązku spłaty pożyczki.

Podobne wątki:

Jarosław odpowiedział 2 lata temu

Witam, pożyczyłam rok temu 2000 tys. zł, niestety nie spisałam umowy pożyczki żadnej, mam wiadomości gdzie ta osoba się przyznaje do pożyczenia pieniędzy. Jak napisać wezwanie do zwrotu pożyczonych pieniędzy? Ponieważ nie ma żadnego wzoru a chciałabym odzyskać tą kwotę pieniędzy od dłużnika, a on już ponad rok zwleka z oddaniem pieniędzy.

Kamil odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, wielokrotnie się męczyłem z nieuczciwymi kontrahentami, w większości polubownie się nie udawało nawet przez komornika, Ostatni raz spróbowałem i udało się na drodze karnej. [moderacja] podsyłam nr do Pana Marcina, który zajmował się sprawą, może uda mu się też Państwu pomóc.

Monia odpowiedział 2 lata temu

Witam. Piszę do Państwa z zapytaniem o odzyskanie długu, choć nie wiem, czy da się cokolwiek z moją sprawą zrobić. Będąc z byłym partnerem, pożyczyłam mu w przeciągu kilku miesięcy dość sporą kwotę. Od samego początku tłumaczył, że ma problemy finansowe, bo miał długi. Prosił o pożyczki, aby spłacić swoje długi i mówiąc, że chce zacząć żyć normalnie ze mną. Od początku była mowa, że ma dom po babci, który chce sprzedać i po sprzedaży domu odda mi pieniądze. Niestety do spłaty długu nie doszło. Były partner oszukał mnie. Było kłamstwo za kłamstwem. Okazało się, że mieszka z inną kobietą. Wyłączył tel. i nie mieszka w miejscu zamieszkania. Wszystkie nagrania głosowe wiadomości mam zapisane na tel. Jego matka udaje, że nie wie, gdzie jest. Ponoć w Opolu. A na jej konto wysłałam 3 przelewy bankowe. Pojechałam osobiście do ich domu, że chce odzyskać pieniądze. I podpisać umowę pożyczki. Niczego nie podpisali. Straszy mnie sądem i nie chce podać adresu zamieszkania. A to ja pożyczyłam pieniądze, których nie potrafię odzyskać. Jestem rozbita całą sytuacją. Czy jest jakiś cień nadziei na odzyskanie pieniędzy? Są Państwo w stanie cokolwiek mi doradzić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

polak003 odpowiedział 2 lata temu

Czy w takim przypadku odzyskam pieniądze? Dłużnik pracuje za granicą dokładnie w Niemczech. Jest winny mi 1300 euro, czyli plus 1200 za adwokat i 400 koszty sądowe razem na polskie 7200, czy komornik będzie pobierał mu z niemieckiej wypłaty? A co w sytuacji gdy poda numer konta swojej partnerki? A swoje konto zlikwiduje i będzie unikał spłaty?

Twoja odpowiedź