Problem z odzyskaniem pieniędzy od dłużnika

Kategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaProblem z odzyskaniem pieniędzy od dłużnika
KK zapytał 5 miesięcy temu

Mam wyrok sądu na kwotę 187 000 tys. a dłużnik teoretycznie nie ma pieniędzy i ma zajęcia z urzędu skarbowego. A dokładnie pożyczyłem od niego 40 tys. pod zastaw gruntu i nie udało mi się spłacić w terminie i sprzedał nieruchomość, nie oddając mi nadwyżki ze sprzedaży, proszę o pomoc, komornik nie ma jak ściągnąć należności czy w takiej sytuacji jest możliwość odzyskania gruntu.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

kwota roszczenia jest bardzo duża, dlatego zachęcamy do skorzystania z porady prawnej rzetelnego adwokata na miejscu. Jest to o tyle istotne, że będzie on mógł przeanalizować dokumenty sprawy. Natomiast ja mogę opierać się jedynie na okolicznościach, które podnosisz w pytaniu.

Niemniej jednak napisałeś do nas, dlatego jestem zobowiązana udzielić odpowiedzi. To, co mogę Ci doradzić to ustalenie na własną rękę, czy dłużnik faktycznie nie posiada żadnego majątku. Jeśli jest to osoba, do której nie możesz dotrzeć, bo jej po prostu nie znasz należy rozszerzyć wniosek egzekucyjny o egzekucję z nieruchomości, oraz zobowiązanie do wyjawienia majątku.

Dodam jeszcze, że kiedy doszło do przejęcia gruntów, wówczas był czas na złożenie do sądu wniosku o zabezpieczenie zwrotu nadwyżki. Niemniej jednak dziś można próbować rozwiązać problem, kierując sprawę do sądu karnego.

Uważam, że ważną okolicznością jest to, kto był pożyczkodawcą. Jeśli trafiłeś na „oszusta” który oferował szybkie pożyczki, możesz złożyć wniosek o wszczęcie postępowania karnego. Być może mamy tu do czynienia z przestępstwem utrudniania dochodzenia roszczeń, o którym mowa w art. 300 kodeksu karnego lub innym naruszeniem prawa (jeszcze w dacie zawarcia pożyczki zobowiązującej do przeniesienia prawa własności w przypadku uchybienia spłaty).

Myślę, że sprawa wymaga profesjonalnego zaangażowania. Jej dogłębna analiza może pomóc rozwiązać Twoje problemy. Jednak tak jak już napisałam na wstępie, nie jestem w stanie pomóc na odległość.

Mam jednak nadzieję, że trafisz na dobrego prawnika. Niemniej jednak jeszcze przed jego zaangażowaniem zastanów się nad złożeniem zawiadomienia w prokuraturze. Wiedz, że Ty zgłaszasz jedynie możliwość popełnienia przestępstwa, a kwalifikacja czynu należy do prokuratora. Dlatego może okazać się, że organy ścigania dostrzegą nieprawidłowości, o których Ty nie wiesz, z to może, chociażby zmobilizować Twojego dłużnika do podjęcia spłaty.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź