Jak odzyskać pieniądze za wykonaną usługę?

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaJak odzyskać pieniądze za wykonaną usługę?
AvatarPrzemysław W. zapytał 5 miesięcy temu

Dzień dobry.

Jak odzyskać pieniądze za wykonaną usługę? wykonałem usługę remontową, ale klient nie chce zapłacić, bo twierdzi, że źle jest wykonana. Mam umowę z nim zawartą.

Jest tylko problem, ponieważ przez epidemie moja dotacja na założenie działalności gospodarczej została przesunięta na lipiec. Remont wykonałem od połowy kwietnia do połowy czerwca.

Miałem nadzieje, że w tym czasie zarejestruje działalność, ale z miesiąca na miesiąc zostało to przesuwane. Jak mogę domagać się pieniędzy za wykonaną usługę? Boję się, że mogę mieć problemy – robiąc na czarno.

Proszę o pomoc. Klient winny mi jest 13 500 zł. Przemysław W.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witaj Przemysławie,

na Twoim miejscu nie przejmowałabym się kwestią niezarejestrowanej działalności, lecz próbowała uzyskać należne wynagrodzenie.

Oczywiście ryzykujesz, wykonując prace na czarno, jednak jest to kwestia uboczna i nie powinna nikogo obchodzić – również sądu, jeśli zdecydujesz się złożyć pozew o zapłatę przeciwko klientowi.

W tym momencie jednak radzę spróbować porozumieć się z kontrahentem. Jeśli rzeczywiście klient ma choć trochę racji, warto zaproponować wykonanie poprawek lub obniżenie ceny. Jeżeli uważasz, że mija się z prawdą, to zażądaj rychłej zapłaty pod rygorem skierowania sprawy do sądu.

W przypadku bezczynności z jego strony prześlij klientowi przedsądowe wezwanie do zapłaty, wyznaczając np. 7- dniowy termin do uregulowania kwoty z umowy.

Wzór ostatecznego przedsądowego wezwania do zapłaty

Wzór ostatecznego przedsądowego wezwania do zapłaty
Wzór ostatecznego przedsądowego wezwania do zapłaty

Jeśli klient nie zapłaci, nie obawiaj się złożenia pozwu o zapłatę. Argumenty są po Twojej stronie – posiadasz umowę, wykonałeś usługę i nawet jeśli klient nie jest zadowolony, nie może odmówić zapłaty. Jego roszczenie, to tak jak napisałam na wstępie – żądanie poprawek lub obniżenie ceny.

Pozew o zapłatę – wzór

Odnośnie wykonywania niezgłoszonej działalności, to pamiętaj, że nikogo obcego sprawa ta nie będzie interesować. Donosy do US, czy ZUS trafią najczęściej od osób bliskich – rodziny lub sąsiadów. Dlatego, jeśli klient, z którym masz problem, nie jest świadom, że nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie informuj go o tym.

Na koniec dodam, że możesz spróbować zarejestrować działalność z datą wsteczną, o to należy pytać w ZUS. Niestety rejestrując działalność, stracisz możliwość skorzystania z dotacji, na którą czekasz.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź