Jak odzyskać pożyczone pieniądze od byłego męża?

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaJak odzyskać pożyczone pieniądze od byłego męża?
AvatarCzek zapytał 8 miesięcy temu

Dzień dobry. Jak odzyskać pożyczone pieniądze od byłego męża? Były małżonek na Ukrainie (jest obywatelem Polski, na Ukrainie prowadzi interesy) pożyczył pieniądze ode mnie i nie oddał. Jest wyrok sądu o spłatę długu.

Mamy dom w Polsce, zgodnie z orzeczenie po rozwodzie każdemu z nas przysługuje po 1/2. Czy jeżeli były mąż nie odda pieniędzy i nie spłaci długu, to czy komornik może zająć nasz dom i ogłosić licytację nieruchomości? Proszę pomoc, jak mam postępować?

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam,

postępowanie egzekucyjne z nieruchomości jest dopuszczalne jedynie na wniosek wierzyciela. Jeżeli w tym momencie złożysz wniosek egzekucyjny przeciwko mężowi, to Ty będziesz decydować, z jakich składników majątku komornik będzie prowadzić egzekucję. Masz prawo wystąpić o zajęcie rachunków bankowych męża, przysługujących mu wierzytelności oraz rzeczy ruchomych.

Jeśli Twój były mąż jest przedsiębiorcą i ma rachunek firmowy w jednym z polskich banków, to komornik będzie mógł zająć wszystkie pieniądze znajdujące się na koncie.

Dodatkowo komornik może dokonać zajęcia samochodów dłużnika (nawet tych niezbędnych do wykonywania pracy zarobkowej), a także wartościowe rzeczy ruchomych – być może część z nich znajduje się z Waszym domu.

To, co mogę Ci doradzić, to wyczekanie dobrej chwili, kiedy będziesz pewna, że mąż jest „zarobiony” i ma pieniądze na polskich rachunkach bankowych i wówczas złożenie wniosku egzekucyjnego do właściwego miejscowo komornika, takiego, który będzie w stanie udać się do miejsca zamieszkania dłużnika i zająć jego majątek ruchomy.

Jeśli mąż posiada samochód, to również ułatwia sprawę – komornik może dokonać jego zajęcia, a następnie spieniężenia.

Pisząc powyższe, założyłam, że miejsce zamieszkania dłużnika jest w Polsce. Jeśli byłoby inaczej, polski komornik nie będzie właściwy do prowadzenia egzekucji.

Odnośnie licytacji z nieruchomości, to przyznam szczerze, że nie spotkałam się z sytuacją, kiedy wierzyciel egzekucyjny był jednocześnie współwłaścicielem zajętej nieruchomości.

Niemniej jednak dopuszczalna jest egzekucja z ułamkowej części nieruchomości na zasadzie art. 1004 i następnych kpc. O szczegóły egzekucji z nieruchomości musisz pytać bezpośrednio u komornika.

Myślę jednak, że jeśli mąż generuje zyski i posiada majątek w Polsce, jest szansa na odzyskanie pożyczki bez tak drastycznych kroków, jak licytacja nieruchomości.

Powodzenia!

Warto przeczytać:

AvatarRuslana odpowiedział 8 miesięcy temu

Dziękuje za odpowiedź. Tylko ja źle opisałam sytuacje. Były małżonek pożyczył pieniędzy na Ukrainie. I ukraiński sąd wydał nakaz zapłaty. I jeżeli nie będzie z czego spłacić na Ukrainie. Czy może ukraiński sąd wydać nakaz zapłaty w Polsce? I komornik zająć dom

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj,

tak, dług zasądzony poza granicami Polski, może przy odrobinie wysiłku ze strony wierzyciela być egzekwowany w Polsce. Ukraina jest w Unii Europejskiej, dlatego mogą tam na miejscu postarać się o ENZ (Europejski Nakaz Zapłaty).

Twoja odpowiedź