Jak pozbyć się komornika? jakie znacie sposoby?

Forum prawneKategoria: KomornikJak pozbyć się komornika? jakie znacie sposoby?
Angela zapytał 4 lata temu

Dzień dobry. Dziś odebrałam pismo od komornika, że będzie egzekucje prowadził z wynagrodzenia za prace, z rachunków bankowych, z ruchomości i innych wierzytelności. Pracuję na umowę o pracę. Mam zablokowane dwa rachunki.

Jeden, na który dostaję wypłatę, a drugi taki, na który wpłacam pieniądze na raty kredytu, ale też jest rachunkiem osobistym. Dziś komornik zabrał mi z konta 870 zł. Kwota 14 009 zł łącznie do spłaty.

Co mogę zrobić, żeby komornik zszedł mi z rachunków bankowych i innych rzeczy? np. ruchomości. Nie mam nic tak naprawdę innego, ale nie chcę, żeby komornik przyszedł mi do domu. Jak pozbyć się komornika z konta bankowego? jak uniknąć egzekucji z nieruchomości i ruchomości?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

z tego co piszesz, wynika, że jedynym składnikiem majątku, z którego może być prowadzona skuteczna egzekucja jest wynagrodzenie za pracę. Dlatego jeśli chcesz, by komornik zwolnił zajęte rachunki bankowe, zasadne będzie podjęcie z nim kontaktu i wykazanie przedmiotowej okoliczności.

Zachęcam Cię do wystosowania do komornika wniosku o zwolnienie rachunków bankowych spod egzekucji. W uzasadnieniu wniosku podaj, że jedynym Twoim źródłem dochodu jest wynagrodzenie za pracę, które zostało przez komornika zajęte.

Natomiast na jeden z rachunków bankowych trafiać będzie pokrojona już pensja, drugi rachunek natomiast jest kontem do spłaty kredytów.

Na potwierdzenie podniesionych okoliczności do wniosku załącz wydruk z obydwu rachunków np. za okres ostatnich trzech miesięcy.

Odnośnie braku innego majątku, który komornik mógłby zająć w toku egzekucji złóż wykaz majątku na formularzu, który zapewne komornik doręczył Ci w pierwszej korespondencji.

Jeśli nie otrzymałaś formularza wykazu majątku, możesz pobrać go poniżej:

Wykaz majątku dla komornika – wzór

Wykaz majątku dla komornika – wzór

Jeśli wykażesz (składając wykaz majątku), że nie posiadasz ruchomości do zajęcia, to komornik powinien ograniczyć egzekucję jedynie do zajęcia pensji i raczej nie powinien odwiedzić Cię w domu.

Pamiętaj również, że możesz próbować zawrzeć umowę z komornikiem. Jeśli zaproponujesz mu stałe miesięczne wpłaty na poczet spłaty wierzytelności w kwocie nie niższej niż potrącenia realizowane przez pracodawcę, to być może komornik wyrazi zgodę na zwolnienie pensji spod zajęcia.

Dodam, że przy egzekucji długów innych niż alimentacyjne, wolna od zajęcia jest kwota minimalnej pensji netto, czyli obecnie 1 877,62 zł.

Koniecznie przeczytaj: