Jak się odwołać od egzekucji przez Urząd Skarbowy za nie opłacany abonament RTV?

Kategoria: Abonament RTVJak się odwołać od egzekucji przez Urząd Skarbowy za nie opłacany abonament RTV?
Wiesia zapytał 1 miesiąc temu

Jestem Emerytem mam 65 lat i mam zadłużenie opisane od 01.07.2017 r. do tej daty opłacałam abonament, ale z chwilą gdy zostałam bez środków do życia, przestałam opłacać, czekając na przyznanie mi świadczenia przedemerytalnego.

Nie otrzymałam i byłam zdana na łaskę dzieci. Jestem wdową i mieszkam sama. w 03.2018 otrzymałam emeryturę w wysokości 1200 zł i sprawdziłam, że osoby, które nie przekraczają 50% przeciętnego wynagrodzenia, są zwolnione z opłat abonamentu.

Dzisiaj odebrałam nakaz egzekucji z Poczty polskiej przez Urząd skarbowy mojej emerytury, która po podwyżkach wynosi 1350 zł. Do tego mam opłaty mieszkania, prąd i gaz co w sumie wynosi mnie ponad 1000 zł.

Już teraz nie stać mnie na godne życie a jeszcze mam zapłacić RTV, z którego ustawowo jestem chyba zwolniona. Co mam teraz zrobić, aby mi nie zabrano emerytury za niepłacony abonamnet RTV? Pozdrawiam i proszę o pomoc. Wiesława

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Pani Wiesławo, niestety popełniła Pani błąd, którego dopuszcza się wiele osób potencjalnie zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych.

Musi Pani zdać sobie sprawę z okoliczności, że zwolnienie następuje na wniosek. Dlatego kiedy nabyła Pani uprawnienia do uzyskania zwolnienia z obowiązku zapłaty abonamentu RTV, należało udać się do wybranej placówki Poczty Polskiej i złożyć stosowny wniosek załączając jednocześnie dowód potwierdzający wysokość pobieranej emerytury.

Pani takiego kroku nie wykonała, stąd doszło do naliczenia kolejnych opłat, a dziś mamy postępowanie egzekucyjne w administracji. Radzę więc jak najszybciej udać się na Pocztę i złożyć zgłoszenie, o którym napisałam wyżej.

Odnośnie egzekucji to niestety może być za późno, aby móc ją zatrzymać. Oczywiście może Pani wystosować prośbę do KRRiT o umorzenie zadłużenia z tytułu abonamentu RTV, powołując się na ulgę w opłatach i okoliczność, że pozostawała Pani w błędnym przekonaniu, że zwolnienie następuje z urzędu, a Pani nie musi dochowywać żadnych formalności.

Jednakże musi Pani mieć również świadomość, że KRRiT nie odpowie Pani od razu,  a w tym czasie może dojść do potrąceń. Niemniej jednak proszę nie tracić nadziei i jeśli to możliwe jak najszybciej złożyć prośbę o umorzenie zadłużenia oraz wycofanie wniosku egzekucyjnego.

Twoja odpowiedź