Jak spisać testament bez prawa do zachowku?

Forum prawneKategoria: RóżneJak spisać testament bez prawa do zachowku?
Gośka zapytał 3 lata temu

Razem z mężem chcemy napisać testament, aby dom odziedziczyły nasze dzieci, mąż jednak ma syna z innego małżeństwa, z którym w ogóle nie utrzymuje kontaktu.

Moje pytanie brzmi: jak spisać testament bez prawa do zachowku? nie chcemy, aby syn męża otrzymał jakikolwiek zachowek. Pozdrawiam

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

pozbawienie syna z pierwszego małżeństwa prawa do zachowku nie będzie łatwe. Sam testament pozbawiający syna prawa do zachowku nie będzie w pełni skuteczny. ”Wydziedziczenie” w testamencie będzie musiało zostać potwierdzone przez sąd i wiem z doświadczenia, że przy podobnych sytuacjach, jak Państwa, sądy zachowują prawo spadkobiercy ustawowego do zachowku.

Znam wiele spraw, które opierały się na podobnych okolicznościach i mogę śmiało napisać, że w 100% sądy przyjmowały, iż trudno winić dzieci o brak więzi z rodzicem, który założył nową rodzinę i przestał interesować się dziećmi z poprzedniego związku. Brak kontaktu i relacji na gruncie ojciec – syn nie będzie więc mocną podstawą do wydziedziczenia.

Mąż może spróbować porozumieć się z synem, by ten zrzekł się prawa do spadku i tym samym do zachowku. Alternatywą może być również darowizna na rzecz syna w zamian za zawarcie notarialnej umowy zrzeczenia się spadku.

Taka umowa pozbawia spadkobiercę ustawowego prawa do samego spadku i zachowku, a co więcej rozciąga się na jego zstępnych. Po zawarciu przedmiotowej umowy syn męża będzie traktowany, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Dodam jeszcze, że roszczenie o wypłatę zachowku jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Dlatego syn męża może w przyszłości nie zgłosić swoich roszczeń do spadku, a tym samym Państwo nie będzie zmuszeni dzielić się z nim majątkiem spadkowym.

Wiem, że „porzucone” dzieci dość często ujmują się honorem i nie chcą niczego po rodzicach, dla których za życia nic nie znaczyły.

Podobne wątki:

Tomasz odpowiedział 3 lata temu

Witam! a jak napisać testament aby nie płacić zachowku? mam czworo dzieci, nie ze wszystkimi mam kontakt, nie ze swojej winy, dwoje dzieci wyjechało za granicę i długie lata nie mam z nimi kontaktu

Tedek odpowiedział 3 lata temu

Właśnie miałem zapytać, czy testament zwalnia od zachowku, ale jak widzę, ktoś już wpadł na to pytanie. Jestem w nieco podobnej sytuacji, chciałem sporządzić testament, żeby uniknąć zachowku ale jak widać, nie jest to wyjściem dobrym…