Hipoteka przymusowa ZUS a dziedziczenie

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówHipoteka przymusowa ZUS a dziedziczenie
Mypost19 zapytał 4 lata temu

Witam, interesuje mnie kwestia: Hipoteka przymusowa ZUS a dziedziczenie. Niedawno zmarł mój tata. Rodzice byli rozwiedzeni. Przez jakiś czas ZUS wypłacał alimenty mamie, potem był fundusz alimentacyjny.

Sprawdziłam KW nieruchomości, którą ewentualnie mogłabym z bratem przyjąć jako spadek i zobaczyłam wpis: hipoteka przymusowa-kaucyjna na rzecz ZUS.

Czy to oznacza, że przyjmując spadek, będziemy musieli oddać pieniądze, które były wcześniej wypłacane dla nas?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, niepotrzebnie obawiasz się odpowiedzialności za długi spadkowe ojca, których istnienie związane jest z wypłatą przez ZUS, a następnie Fundusz Alimentacyjny tzw. zaliczek alimentacyjnych.

Obowiązująca od października 2008 roku, ustawa z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w art. 28 wskazuje, że w przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego, należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 roku o funduszu alimentacyjnym, a także należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 roku o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej wygasają.

Zatem ani Ty, ani Twój brat nie będziecie odpowiadać za długi ojca związane z wypłaconymi na Was zaliczkami alimentacyjnymi.

Przed przyjęciem spadku, zachęcam jednak do potwierdzenia, czy dług w ZUS pochodzi na pewno z owych zaliczek alimentacyjnych.

Dodatkowo radzę rozważyć przyjęcie spadku po ojcu z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, tak by ograniczyć ewentualną odpowiedzialność za jego długi jedynie do czynnej masy spadku.

Wykaz inwentarza można sporządzić samodzielnie i złożyć w sądzie spadku, ograniczając tym samym koszty związane z przyjęciem spadku.

Wykaz inwentarza – wzór

Koniecznie przeczytaj: