Witam, interesuje mnie kwestia: Hipoteka przymusowa ZUS a dziedziczenie. Niedawno zmarł mój tata. Rodzice byli rozwiedzeni. Przez jakiś czas ZUS wypłacał alimenty mamie, potem był fundusz alimentacyjny.
Sprawdziłam KW nieruchomości, którą ewentualnie mogłabym z bratem przyjąć jako spadek i zobaczyłam wpis: hipoteka przymusowa-kaucyjna na rzecz ZUS.
Czy to oznacza, że przyjmując spadek, będziemy musieli oddać pieniądze, które były wcześniej wypłacane dla nas?
Witaj, niepotrzebnie obawiasz się odpowiedzialności za długi spadkowe ojca, których istnienie związane jest z wypłatą przez ZUS, a następnie Fundusz Alimentacyjny tzw. zaliczek alimentacyjnych.
Obowiązująca od października 2008 roku, ustawa z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w art. 28 wskazuje, że w przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego, należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 roku o funduszu alimentacyjnym, a także należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 roku o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej wygasają.
Zatem ani Ty, ani Twój brat nie będziecie odpowiadać za długi ojca związane z wypłaconymi na Was zaliczkami alimentacyjnymi.
Przed przyjęciem spadku, zachęcam jednak do potwierdzenia, czy dług w ZUS pochodzi na pewno z owych zaliczek alimentacyjnych.
Dodatkowo radzę rozważyć przyjęcie spadku po ojcu z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, tak by ograniczyć ewentualną odpowiedzialność za jego długi jedynie do czynnej masy spadku.
Wykaz inwentarza można sporządzić samodzielnie i złożyć w sądzie spadku, ograniczając tym samym koszty związane z przyjęciem spadku.
Wykaz inwentarza – wzór
Wykaz inwentarza – wzór
Koniecznie przeczytaj: