Jak ustalić sygnaturę akt sprawy mając jedynie pismo od komornika?

Forum prawneKategoria: KomornikJak ustalić sygnaturę akt sprawy mając jedynie pismo od komornika?
Zbigniew G. zapytał 4 lata temu

Dzień Dobry,

jak ustalić sygnaturę akt sprawy mając jedynie pismo od komornika? Mam jedynie pismo od komornika z powiadomieniem o zajęciu wierzytelności. Komornik w piśmie przywołuje jako podstawę Bankowy Tytuł Egzekucyjny opatrzony sygnatura wierzytelności nr. 1978/09/P, która nie jest oczywiście sygnaturą akt sądowych.

Jak już na pewno Pani się zorientowała, sprawa jest już dawno przedawniona. Chciałbym powiadomić o tym sąd i uzyskać postanowienie o przedawnieniu, ale nie wiem, który to sąd oraz nie mam sygnatury akt sądowych.

Jeśli byłaby Pani uprzejma pochylić nie nad tą sprawą, to proszę podać mi koszt tej pomocy. Od razu zapłacę i prześle Pani skan pisma od komornika, który Pani na pewno więcej wyjaśni. Jeśli to możliwe, prosiłbym o kompleksowa pomoc, czyli zajęcie się całością sprawy.

Z góry dziękuje i mocno pozdrawiam.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

niestety nie mogę zaoferować kompleksowej pomocy, której Pan oczekuje, bowiem nasz portal tak nie działa. Mogę jednak spróbować rozjaśnić Panu sprawę i zaproponować, by korzystając z naszych wzorów pism, samodzielnie zajął się zaskarżeniem egzekucji.

Po pierwsze musi Pan wiedzieć, że sam BTE nie jest stanowi tytułu wykonawczego. Aby wierzyciel mógł wszcząć postępowanie egzekucyjne, musi uzyskać klauzulę wykonalności na bankowy tytuł wykonawczy. To oczywiście było możliwe przed zmianą przepisów o BTE, czyli do kwietnia 2015 roku.

Jeżeli jednak wierzyciel nie zdążył w tej dacie zająć się uzyskaniem niezbędnych dokumentów, by dochodzić zapłaty w postępowaniu egzekucyjnym, musiał wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.

Zatem tak czy inaczej, w korespondencji od komornika znajdować się musi informacja o tytule wykonawczym opatrzonym klauzulą wykonalności.

Powyższe wynika z regulacji art. 776 kpc w brzmieniu:

„Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chyba że ustawa stanowi inaczej”.

W korespondencji od komornika należy więc szukać sygnatury akt sądowych oznaczonej symbolem “Co”.

Tu muszę wskazać na zapis art. 805. § 1 kpc., który stanowi, że

“Przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji oraz z pouczeniem o możliwości, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, a także sporządzony przez organ egzekucyjny odpis tytułu wykonawczego albo zweryfikowanego przez komornika dokumentu, o którym mowa w art. 797 § 3.”

Jeśli więc komornik nie podał pełnej treści tytułu wykonawczego, to znaczy, że działa niezgodnie z normami prawa.

W takiej sytuacji należy zwrócić się do komornika, by ten udzielił informacji o postanowieniu o nadaniu klauzuli wykonalności na przedmiotowy BTE i nadesłanie jego odpisu.

Następnie należy przeanalizować sprawę pod kątem ewentualnego przedawnienia, co było oczywiście obowiązkiem komornika – nowe regulacje prawne nakazują komornikom badać czy dochodzona wierzytelność nie uległa przedawnieniu.

Proszę pamiętać o terminie przedawnienia, który obecnie wynosi lat 6 dla roszczeń, o których orzekał sąd (poprzedni termin wynosił lat 10 i może być stosowany w Pana sprawie – to należy również wziąć pod uwagę). Termin 6-letni będzie obowiązywał również wtedy, gdy sąd zajmował się jedynie klauzulą wykonalności na BTE.

Mając powyższe na uwadze, muszę napisać, że ja nie byłabym tak pewna jak Pan, że do przedawnienia roszczenia rzeczywiście doszło.

Niemniej jednak sprawą warto się zająć, bo jeśli dług się przedawnił lub ma Pan takie przypuszczenia, powództwo przeciwegzekucyjne zatrzyma komornika.

Powództwo przeciwegzekucyjne może Pan złożyć, korzystając z naszego sprawdzonego wzoru:

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Pozdrawiam serdecznie i życzę korzystnego rozwiązania sprawy!