Jak wyegzekwować rozliczenie z firmą budowlaną i gwarancję na domek?

Forum prawneKategoria: RóżneJak wyegzekwować rozliczenie z firmą budowlaną i gwarancję na domek?
Krystyna zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, nie wiem, jak mogę uzyskać od nieuczciwego wykonawcy rozliczenie i przysługującą mi gwarancję. W mojej opinii wykonawca wykonał, wbrew moim oczekiwaniom, moje zlecenie “na czarno”. Wykonawcę znalazłam na platformie OFERTEO. Przesyłam kopię ostatniego maila do wykonawcy: Firma PJ-Pol Mariusz J. Łanowa 21 32-050 Skawina:

———- Wiadomość przekazana dalej ———-
Od: “K.K.”
Data: 11 wrz 2021 09:26
Temat: Re: Reklamacja
Do: biuro@pj-pol.pl

Dzień dobry, bałagan nareszcie usunięty. Dziękuję. Teraz przechodzę do następnego etapu prawidłowego zakończenia prac budowlanych, czyli odbioru technicznego budowy. Proszę pana Mariusza J. – wykonawcę o spotkanie ze mną na działce w ustalonym wcześniej terminie, celem dokonania poprawek. Zauważyłam WADY materiału (filar popierający konstrukcję zadaszenia tarasu i drewno balustrad oraz schodów). Przed spotkaniem proszę o wywiązanie się z umowy i podwójne pomalowanie okiennic, oraz zamontowanie obiecanej blaszki na dachu.
Ostatni etap mojego zlecenia firmie PJ-POL realizacji budowy domku na działce P14 na terenie ROD “ZAMOŚCIE” w Zabierzowie to odbiór techniczny w obecności wykonawcy p. Mariusza J. i zleceniodawcy, czyli mnie Krystyny Klimek i przekazanie mi pięcioletniej gwarancji na domek, podpisanej przez wykonawcę p. Mariusza J. w imieniu firmy PJ-POL. Dopiero wtedy uznam moje zlecenie za w pełni wykonane, zgodnie z prawem.

9 wrz 2021 12:39 “K.K.” napisał(a):

Dzień dobry, ponieważ od dwóch miesięcy moje telefoniczne prośby do p. Mariusza J., z prośbą o usunięcie przedstawionych na zdjęciach pozostałości po zakończonej przez ekipę p. Mariusza budowie domku na mojej działce są zbywane i nie odnoszą żadnego skutku, zwracam się już tym razem oficjalnie i urzędowo do firmy, z którą mam podpisaną umowę, o natychmiastową reakcję i usunięcie z mojej działki przedstawionego na zdjęciach szpecącego bałaganu.

Zaczynam żałować, że rozliczyłam się co do grosza z p. Mariuszem przed, a nie po obiecanych przez niego dwukrotnym pomalowaniu okiennic, oraz usunięciu z działki pozostałości po budowie. Przypominam też, że p. Mariusz nadal jest w posiadaniu klucza do mojego domku. Dwa miesiące po zakończeniu prac budowlanych.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam Panią serdecznie,

w pierwszej kolejności pragnę wyjaśnić, że jeśli ma Pani wątpliwości co do faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej przez wykonawcę, radzę skorzystać z CEIDG.

W Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej należy spróbować odnaleźć firmę, której zleciła Pani remont, wpisując posiadane dane wykonawcy. Jeśli nie uda się Pani odnaleźć aktualnego wpisu, można będzie przyjąć, że wykonawca nie ma zarejestrowanej  działalności.

Niemniej bez względu na okoliczność, czy wykonawca dopełnił obowiązków rejestracji firmy, a też prowadzi działalność na czarno, doszło do przyjęcia i wykonania prac zleconych. Z uwagi na powyższe, może Pani złożyć reklamację do wykonanej usługi.

Rękojmia przysługuje Pani wprost z ustawy i bez względu na to, czy gwarancja zostanie udzielona na piśmie, czy też nie, może Pani wystąpić do wykonawcy z roszczeniem o usunięcie wad lub obniżenie ceny.

W tym miejscu wyjaśnię, że gwarancja z tytułu rękojmi przy pracach budowlanych wynosi lat 5, a przy remontowych 2 lata.

Widzę, że co najmniej dwa razy zwracała się Pani do wykonawcy z prośbą o rozliczenie – poprawę usterek, uprzątnięcie terenu, udzielenie gwarancji na piśmie. Dlatego słusznym wydaje się podjęcie bardziej restrykcyjnych kroków.

Radzę wycenić wartość usterek (koszt ich usunięcia) oraz usługi uprzątnięcia terenu. Znając konkretną kwotę, proszę przygotować wezwanie do zapłaty pod rygorem skierowania sprawy do sądu. Proszę również wezwać wykonawcę do zwrotu kluczy pod rygorem wymiany zamków z obowiązkiem zwrotu poniesionych wydatków.

Mam nadzieje, że jeśli wykonawca otrzyma wezwanie do zapłaty listem poleconym z zastrzeżeniem skierowania sprawy do sądu w końcu znajdzie czas, by dokonać rozliczenia usługi.

Podobne tematy: