Wzór pisma do nadzoru budowlanego o samowoli budowlanej

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór pisma do nadzoru budowlanego o samowoli budowlanej
Marta W. zapytał 11 miesięcy temu

Jak zgłosić samowolę budowlaną sąsiada? sąsiad na działce z którą sąsiaduję przekształcił mały budynek mieszkalny w większy, ponoć w ogóle nie ma na to pozwolenia, nie wnioskował o nie, a przecież trzeba. Budynek sąsiada stoi blisko granicy działki i ma okna na mój dom i podwórek, mało tego, mają też komin niżej niż piętro mojego domu i jak palą w piecu, przy niesprzyjającym wietrze dym leci na nasz dom, a komin powinien być wyżej, co najmniej na wysokości kalenicy mojego dachu. Chcę zgłosić tę samowolę budowlaną, bo sąsiad od zawsze był problematyczny, pytania mam dwa do Pani:

  1. jak zgłosić samowolę budowlaną sąsiada?
  2. gdzie zgłosić samowolę budowlaną sąsiada

Nie ukrywam też, że bardzo przydałby mi się gotowy wzór pisma do nadzoru budowlanego o samowoli budowlanej sąsiada. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

samowolę budowlaną można zgłosić do właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotowej nieruchomości Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB).

Zgłoszenie może przybrać formę ustną lub pisemną – dla celów dowodowych, skargę lepiej jednak wnieść na piśmie.

Możesz więc przygotować pisemne zawiadomienie o samowoli budowlanej i przesłać je do urzędu za pośrednictwem Poczty Polskiej lub złożyć osobiście w kancelarii urzędu.

Wzór pisma do nadzoru budowlanego o samowoli budowlanej

wzor-pisma-do-nadzoru-budowlanego-o-samowoli-budowlanej-pdf-doc

Wzór pisma do nadzoru budowlanego o samowoli budowlanej

Dodam, że w obu przypadkach należy podać dokładną lokalizację nieruchomości, na której dopuszczono się samowoli budowlanej – z uwzględnieniem co najmniej adresu. Dodatkowo należy opisać samowolę budowlaną, wskazując na rok prowadzonych prac budowlanych oraz naruszenia i niedogodności (jeśli występują).

Dla wyjaśnienia napiszę również, że po przyjęciu zgłoszenia, powinno zostać wszczęte postępowanie wyjaśniające w sprawie.

Jeśli tak się stanie to w pierwszej kolejności, Twój sąsiad zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień. Zostanie również przeprowadzone postępowanie w terenie, czyli tzw. kontrola w terenie. Natomiast kończąc postępowanie PINB wyda decyzję:

  • o umorzeniu postępowania, jeśli zgłoszenie okaże się niezasadne
  • nakazującą legalizację budynku
  • nakazującą rozebranie budynku.

Podobne tematy:

Twoja odpowiedź

0 + 20 =