Wzór pisma do nadzoru budowlanego o samowoli budowlanej

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór pisma do nadzoru budowlanego o samowoli budowlanej
Marta W. zapytał 3 lata temu

Jak zgłosić samowolę budowlaną sąsiada? sąsiad na działce z którą sąsiaduję przekształcił mały budynek mieszkalny w większy, ponoć w ogóle nie ma na to pozwolenia, nie wnioskował o nie, a przecież trzeba. Budynek sąsiada stoi blisko granicy działki i ma okna na mój dom i podwórek, mało tego, mają też komin niżej niż piętro mojego domu i jak palą w piecu, przy niesprzyjającym wietrze dym leci na nasz dom, a komin powinien być wyżej, co najmniej na wysokości kalenicy mojego dachu. Chcę zgłosić tę samowolę budowlaną, bo sąsiad od zawsze był problematyczny, pytania mam dwa do Pani:

  1. jak zgłosić samowolę budowlaną sąsiada?
  2. gdzie zgłosić samowolę budowlaną sąsiada

Nie ukrywam też, że bardzo przydałby mi się gotowy wzór pisma do nadzoru budowlanego o samowoli budowlanej sąsiada. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

samowolę budowlaną można zgłosić do właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotowej nieruchomości Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB).

Zgłoszenie może przybrać formę ustną lub pisemną – dla celów dowodowych, skargę lepiej jednak wnieść na piśmie.

Możesz więc przygotować pisemne zawiadomienie o samowoli budowlanej i przesłać je do urzędu za pośrednictwem Poczty Polskiej lub złożyć osobiście w kancelarii urzędu.

Wzór pisma do nadzoru budowlanego o samowoli budowlanej

wzor-pisma-do-nadzoru-budowlanego-o-samowoli-budowlanej-pdf-doc

Wzór pisma do nadzoru budowlanego o samowoli budowlanej

Dodam, że w obu przypadkach należy podać dokładną lokalizację nieruchomości, na której dopuszczono się samowoli budowlanej – z uwzględnieniem co najmniej adresu. Dodatkowo należy opisać samowolę budowlaną, wskazując na rok prowadzonych prac budowlanych oraz naruszenia i niedogodności (jeśli występują).

Dla wyjaśnienia napiszę również, że po przyjęciu zgłoszenia, powinno zostać wszczęte postępowanie wyjaśniające w sprawie.

Jeśli tak się stanie to w pierwszej kolejności, Twój sąsiad zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień. Zostanie również przeprowadzone postępowanie w terenie, czyli tzw. kontrola w terenie. Natomiast kończąc postępowanie PINB wyda decyzję:

  • o umorzeniu postępowania, jeśli zgłoszenie okaże się niezasadne
  • nakazującą legalizację budynku
  • nakazującą rozebranie budynku.

Podobne tematy: