Jak wyegzekwować zaległe diety od pracodawcy?

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaJak wyegzekwować zaległe diety od pracodawcy?
mirek zapytał 4 lata temu

Dzień dobry. Jak wyegzekwować zaległe diety? jestem kierowcą w transporcie międzynarodowym. Od 10.03.2020 przebywam na zwolnieniu lekarskim. Za Luty otrzymałem tylko wynagrodzenie podstawowe.

Jak mogę wpłynąć na mojego szefa w kwestii rozliczenia zaległości. Zwolnienie lekarskie mam do dnia dzisiejszego, nie ukrywam, że chciałbym rozwiązać umowę z obecnym pracodawcą.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

z tego co się orientuje, diety dla kierowców stanowią składnik wynagrodzenia pracownika – wysokość diety jest częścią płacy minimalnej.

Zasady wypłaty należnych Ci diet, w związku z wyjazdami poza granicę Polski, powinna regulować umowa o pracę, a jeśli zakład pracy jest duży, to układ zbiorowy pracy lub w regulamin wynagradzania – tak art. 77 i następne ustaw kodeks pracy.

Jednakże,  jeśli Twój pracodawca, wypłacił już pensję za miesiąc luty z pominięciem należnych diet za ten okres, to ewidentnie doszło do naruszeń z jego strony.

W tej sytuacji zasadnym będzie kontakt z pracodawcą i próba wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Doradzam telefon do firmy i zapytanie, dlaczego wypłacone wynagrodzenie jest zaniżone.

Jeśli nie uda Ci się dojść do porozumienia z szefem, zasadnym będzie formalny wniosek o wypłatę zaległej części wynagrodzenia.

Zachęcam Cię do pobrania tego wielokrotnie sprawdzonego już wzoru pisma o wypłatę zaległego wynagrodzenia:

Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia

Wezwanie-do-zaplaty-wynagrodzenia

Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia WZÓR

W wezwaniu do zapłaty należy wyznaczyć pracodawcy krótki termin do uregulowania reszty należności, podając, że w razie jego uchybienia, sprawa zostanie zgłoszona od Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Skarga do PIP brak wynagrodzenia – wzór

Skarga-do-pip-brak-wynagrodzenia-wzor

Skarga do PIP brak wynagrodzenia wzór

Mam nadzieje, że takie wezwanie do pracodawcy wystarczy, by odzyskać pieniądze.

Pamiętaj jednak, by wezwanie doręczyć listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub złożyć w siedzenie filmy, prosząc uprawnionego pracownika o potwierdzenie odbioru.

Jeśli szef nie ureguluje zaległości, możesz przekazać sprawę do PIP, a następnie złożyć pozew o zapłatę wnosząc o naliczenie odsetek za zwłokę.

Ponadto, jeśli pracodawca nie postępuje uczciwie, możesz złożyć wypowiedzenie z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Mam jednak nadzieje, że wszystko się wyjaśni i niebawem otrzymasz resztę należnego wynagrodzenia.

Powodzenia!

Koniecznie przeczytaj: