Jak wyjść z ośrodka wychowawczego?

Forum prawneKategoria: RóżneJak wyjść z ośrodka wychowawczego?
Michao zapytał 1 rok temu

Jak wyjść z ośrodka wychowawczego? czy rodzice mogą zrobić coś w tej sprawie? przebywam w MOW od ponad roku, zrozumiałem swoje błędy, nie sprawiam problemów o ośrodku, zachowuję się dobrze, nikt nie ma nic przeciwko mnie. Czy rodzice mogą złożyć wniosek do sądu o warunkowe zwolnienie mnie z MOW? jak wygląda cała procedura?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Podopieczny ośrodka wychowawczego może samodzielnie opuścić placówkę tylko pod warunkiem posiadania przepustki, natomiast przedterminowe całkowite opuszczenie ośrodka wychowawczego możliwe jest jedynie za zgodą sądu rodzinnego, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.

Nieletni może samodzielnie wyjść z ośrodka lub odwiedzić rodzinę, jeśli posiada druk przepustki. Wniosek o urlopowanie dziecka z ośrodka wychowawczego składa najczęściej rodzic lub opiekun prawny do dyrektora placówki.

Jeśli podopieczny zachowuje się wzorowo i uzyska potwierdzenie takiej oceny swojego zachowania od wszystkich wychowawców i nauczycieli, dyrektor placówki może złożyć w jego imieniu wniosek o urlopowanie do sądu rodzinnego.

Jeśli zaś chodzi o warunkowe, przedterminowe wyjście z ośrodka wychowawczego, to wniosek w tej sprawie ponownie składają najczęściej rodzice lub opiekunowie prawni, natomiast dyrektor po uzyskaniu opinii o postępach resocjalizacji podejmuje decyzję o złożeniu kolejnego wniosku do sądu rodzinnego.

Na przedterminowe wyjście szansę ma ten wychowanek, który zachowuje się nienagannie zarówno podczas pobytu w ośrodku, jak i podczas urlopowania.

Podobne tematy: