Jak znaleźć niepłacącego alimenciarza w Holandii?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak znaleźć niepłacącego alimenciarza w Holandii?
AvatarJolanta N. zapytał 1 miesiąc temu

Witam.

Mieszkam z synem w Holandii i rok temu założyłam sprawę niealimentacji byłemu partnerowi w Polsce, ponieważ tam jest sprawa u komornika i w Polsce były zasądzane alimenty. Ojciec dziecka od 7 lat uchyla się od płacenia alimentów.

Otrzymałam pismo z policji, że ojciec dziecka jest poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia do Aresztu Śledczego w Poznaniu celem odbycia kary 7 miesięcy pozbawienia wolności.

Wobec faktu, iż zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenia postępowania, zasadne jest wydanie postanowienia o jego zawieszeniu do czasu ustalenia miejsca pobytu ojca. Z pewnych źródeł wiem, że ojciec dziecka przebywa na terenie Holandii.

Proszę mi powiedzieć, do jakich instytucji mogę się zgłosić, aby wszczęto poszukiwania ojca dziecka na terenie Holandii? Czy mogę zrobić ja to sama, czy policja lub prokuratura powinna wystąpić z takim wnioskiem?

Z pozdrowieniami,
Jolanta N.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Pani Jolanto,

podstawą ścigania osoby, która ukrywa się poza granicami naszego kraju może być europejski nakaz aresztowania lub wniosek o ekstradycję.

Jeżeli chce Pani, aby ojca dziecka zatrzymała holenderska policja należy ustalić, czy w sprawie został wydany właśnie europejski nakaz aresztowania. W tym celu doradzam kontakt z naszą krajową policją, a najlepiej Komendą Policji właściwą ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania poszukiwanego w kraju.

Natomiast samo zgłoszenie, że wie Pani, gdzie przebywa poszukiwany może zostać dokonane telefonicznie. Najlepiej, jeśli będzie Pani umiała podać adres pobytu byłego partnera w Holandii.

Wskazanie, jedynie kraju może nie wystarczyć, by Policji udało się zatrzymać skazanego. Jeśli wskaże Pani dokładniejsze dane adresowe ojca dziecka w Holandii, to nasza Policja będzie mogła zwrócić się do tamtejszych organów ścigania o zatrzymanie poszukiwanego listem gończym.

Natomiast w sytuacji, kiedy uda się Pani ustalić, że w sprawie byłego partnera został już wydany europejski nakaz aresztowania sprawę może Pani zgłosić również bezpośrednio Policji holenderskiej.

O procedurze wydania europejskiego nakazu aresztowania przeczytać możemy w § 292 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 roku – Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Jeżeli Pani partner nie jest ścigany w Europie, to z powołanego rozporządzenia dowie się Pani, że wniosek o wydanie europejskiego nakazu aresztowania może złożyć min. prokurator okręgowy.

Ma to o tyle znaczenie, że może Pani wystąpić do właściwego Prokuratora o pociągnięcie sprawy właśnie w tę stronę – jeśli stanęła ona jedynie na etapie wydania nakazu doprowadzenia do aresztu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź