Jak znaleźć niepłacącego alimenciarza w Holandii?

Kategoria: AlimentyJak znaleźć niepłacącego alimenciarza w Holandii?
Jolanta N. zapytał 2 lata temu

Witam.

Mieszkam z synem w Holandii i rok temu założyłam pismo o niealimentację byłemu partnerowi w Polsce, ponieważ tam jest sprawa u komornika i w Polsce były zasądzane alimenty. Ojciec dziecka od 7 lat uchyla się od płacenia alimentów.

Otrzymałam pismo z policji, że ojciec dziecka jest poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia do Aresztu Śledczego w Poznaniu celem odbycia kary 7 miesięcy pozbawienia wolności.

Wobec faktu, iż zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenia postępowania, zasadne jest wydanie postanowienia o jego zawieszeniu do czasu ustalenia miejsca pobytu ojca. Z pewnych źródeł wiem, że ojciec dziecka przebywa na terenie Holandii.

Proszę mi powiedzieć, do jakich instytucji mogę się zgłosić, aby wszczęto poszukiwania ojca dziecka na terenie Holandii? Czy mogę zrobić ja to sama, czy policja lub prokuratura powinna wystąpić z takim wnioskiem?

Z pozdrowieniami,
Jolanta N.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Pani Jolanto,

podstawą ścigania osoby, która ukrywa się poza granicami naszego kraju może być europejski nakaz aresztowania lub wniosek o ekstradycję.

Jeżeli chce Pani, aby ojca dziecka zatrzymała holenderska policja należy ustalić, czy w sprawie został wydany właśnie europejski nakaz aresztowania. W tym celu doradzam kontakt z naszą krajową policją, a najlepiej Komendą Policji właściwą ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania poszukiwanego w kraju.

Natomiast samo zgłoszenie, że wie Pani, gdzie przebywa poszukiwany może zostać dokonane telefonicznie. Najlepiej, jeśli będzie Pani umiała podać adres pobytu byłego partnera w Holandii.

Wskazanie, jedynie kraju może nie wystarczyć, by Policji udało się zatrzymać skazanego. Jeśli wskaże Pani dokładniejsze dane adresowe ojca dziecka w Holandii, to nasza Policja będzie mogła zwrócić się do tamtejszych organów ścigania o zatrzymanie poszukiwanego listem gończym.

Natomiast w sytuacji, kiedy uda się Pani ustalić, że w sprawie byłego partnera został już wydany europejski nakaz aresztowania sprawę może Pani zgłosić również bezpośrednio Policji holenderskiej.

O procedurze wydania europejskiego nakazu aresztowania przeczytać możemy w § 292 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 roku – Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Jeżeli Pani partner nie jest ścigany w Europie, to z powołanego rozporządzenia dowie się Pani, że wniosek o wydanie europejskiego nakazu aresztowania może złożyć min. prokurator okręgowy.

Ma to o tyle znaczenie, że może Pani wystąpić do właściwego Prokuratora o pociągnięcie sprawy właśnie w tę stronę – jeśli stanęła ona jedynie na etapie wydania nakazu doprowadzenia do aresztu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Justyna odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, mam problem z alimentami w czasie na dwie córki, a były mąż pracuje w Holandii – ma swoją firmę, czy mogę skorzystać z pomocy komornika do ściągnięcia długu?

Pozew rozwodowy był złożony w październiku 2018 r. i dostałam zabezpieczenie alimentacyjne na kwotę 1600 zł, ale pierwsza wpłata była dokonana dopiero w lutym 2019 r. – do tej pory nie dostałam żadnych środków na dzieci, a po tym czasie kwoty były niepełne ok. 1 200 zł co miesiąc.

Na chwilę obecną mam alimenty przyznane przez sąd na kwotę 1800 zł i non stop są po terminie …gdzie termin jest do 10-go każdego miesiąca – na chwile obecną jest dzisiaj 27 kwietnia i pieniędzy na dzieci nie mam – co mogę zrobić?

Chcę zgłosić sprawę do komornika jak mam to zrobić? proszę o pomoc Justyna S.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

oczywiście może Pani złożyć wiosek egzekucyjny do komornika o ściągnięcie zaległości alimentacyjnych. Należy jednak pamiętać, by wskazać adres dłużnika/męża w Polsce. Należy również zastanowić się nad majątkiem, z którego będzie prowadzona egzekucja.

Istotną kwestią jest ustalenie, gdzie mąż ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jeśli firma została zarejestrowana w Polsce, a mąż posiada rachunki bankowe w Polskich bankach, nie będzie problemu z egzekucją długów.

Dodam, że egzekwując należności alimentacyjne, blokuje się wszystkie środki na rachunkach bankowych dłużnika.

Jeśli jednak mąż zarejestrował działalność w Holandii kwestia to może mieć wpływ na ewentualną skuteczność egzekucji – aby komornik mógł ściągnąć dług, musi Pani wskazać mu przedmioty do zajęcia.

Na koniec dodam, że do złożenia wniosku egzekucyjnego musi Pani posiadać orzeczenie o zabezpieczeniu. Należy więc zwrócić się do Sądu prowadzącego sprawę rozwodową o wydanie odpisu postanowienia wraz z klauzulą wykonalności.

Twoja odpowiedź