Kara umowna za nieskuteczne wypowiedzenie umowy pośrednictwa

Forum prawneKategoria: RóżneKara umowna za nieskuteczne wypowiedzenie umowy pośrednictwa
Laws zapytał 3 lata temu

Witam, chodzi o karę umowną za nieskuteczne wypowiedzenie umowy pośrednictwa. Pośrednik w obrocie nieruchomościami umieścił w umowie zapis dotyczący zapłaty 50% ustalonej prowizji od sprzedaży w przypadku nieskutecznego wypowiedzenia umowy pośrednictwa. Jak rozumieć taki zapis ? Co rozumieć przez pojęcie: skuteczne czy też nieskuteczne wypowiedzenie umowy pośrednictwa? Czy taki zapis jest właściwy? Dziękuję

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

aby mówić o możliwości skutecznego wypowiedzenia umowy pośrednictwa, należy sięgnąć do jej zapisów. To właśnie w treści umowy znajdują się regulacje dotyczącego kwestii, kiedy i w jakiś sposób może dojść do rozwiązania umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości, by było ono skuteczne.

Niezachowanie postanowień przewidzianych w umowie skutkować będzie nieskutecznym wypowiedzeniem umowy pośrednictwa i nałożeniem na odstępującego od umowy kary umownej.

Proszę więc dokładnie przeanalizować zapisy umowy, skupiając się na warunkach jej wypowiedzenia, a następnie zastanowić się, który jej zapis nie został zachowany. Dla ułatwienia mogę dodać, że błąd z Twoje strony mógł dotyczyć:

  • formy wypowiedzenia
  • braku upływu terminu wypowiedzenia
  • braku zgody kontrahenta na wypowiedzenie umowy.

Jeśli masz trudności z analizą umowy lub wątpisz w słuszność nałożonej opłaty, spróbuj rozmawiać z pośrednikiem.

Możesz też podjąć starania o obniżenie opłaty lub odstąpienie od jej naliczenia – w umowach zazwyczaj znajdują się klauzule o wypowiedzeniu z ważnych powodów, być może uda Ci się na taką właśnie okoliczność powołać.

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości wzór

wypowiedzenie-umowy-posrednictwa-sprzedazy-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości wzór

Podobne wzory pism: