Koronawirus i wniosek o zawieszenie spłaty kredytu

Forum prawneKategoria: DługiKoronawirus i wniosek o zawieszenie spłaty kredytu
Dawid S. zapytał 4 lata temu

Koronawirus sprawił, że straciłem pracę, czy mogę starać się o zawieszenie spłaty kredytu? Czy przez epidemię bank spojrzy na mój wniosek o zawieszenie spłaty kredytu bardziej przychylnie?

Czy są realne szanse na zawieszenie kredytu do czasu gdy sytuacja w Polsce uspokoi się i znajdę pracę? Epidemia koronawirusa dotknęła nie tylko mnie ale też inne osoby więc nie jestem sam.

Jak wyjść z długów w tak ciężkich czasach? co ze mną będzie? czy BIK, KRD i BIG odnotują opóźnienia w spłacie kredytu i zniszczą moją historię kredytową? proszę o pomoc.

3 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj @Dawid,

Koronawirus skomplikował sytuację finansową bardzo wielu ludzi, nie ma co do tego wątpliwości.

Nie napisałeś niestety, w jakim banku masz ten kredyt, ale z tego co wiem, to banki mają przychylnie rozpatrywać wnioski o zawieszenie kredytu. Do akcji jak do tej pory przystąpiły poniższe banki:

 • mBank
 • PKO BP
 • Bank Milenium
 • Credit Agricole
 • ING Bank Śląski
 • Raiffeisen Bank

Wkrótce do akcji pomocy kredytobiorcom i pożyczkobiorcom mają przystąpić też inne banki, dlatego jeśli już teraz masz problemy ze spłatą kredytu, pobierz i wypełnij wniosek o zawieszenie spłaty kredytu:

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu – wzór

wniosek-o-zawieszenie-splaty-kredytu-wzor

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu – wzór

Co ważne, wniosek należy złożyć na co najmniej 3 dni robocze przed terminem spłaty najbliższej raty kredytu. Inaczej opóźnienie wynikające z niespłaconej na czas raty, może odnotować BIK. Ponadto bank może naliczać karne odsetki za nieterminową wpłatę raty.

Odroczenie spłaty kredytu dotyczy klientów indywidualnych, oraz małe i średnie firmy, a także kredytów hipotecznych, gotówkowych i firmowych.

Opiszę teraz najważniejsze informacje dotyczące banków, które już teraz zdeklarowały się pomagać kredytobiorcom w czasach koronawirusa:

Zawieszenie spłaty kredytu w PKO BP

 • w przypadku zwykłego kredytu konsumpcyjnego należy co miesiąc składać wniosek o zawieszenie spłaty kredytu,
 • w przypadku kredytu hipotecznego złożenie wniosku o zawieszenie kredytu obejmuje 3 miesiące, więc wniosek składamy co 3 miesiące,
 • w przypadku pożyczki gotówkowej można zawiesić spłatę na 3 miesiące w 1 wniosku,
 • zawieszenie kredytu czy pożyczki można wnioskować bez względu na to, czy wcześniej korzystało się z tej możliwości,
 • niespłacona rata powiększy wysokość pozostałych do spłaty rat.

Zawieszenie spłaty kredytu w Raiffeisen Bank

 • Raiffeisen Bank zawiesi spłatę kredytu na 3 miesiące,
 • bank nie pobierze opłat ani prowizji za rozpatrzenie wniosku o zawieszenie spłaty kredytu.

Zawieszenie spłaty w mBank

 • odłożenie w czasie spłaty kredytu w mBanku dotyczy kredytu gotówkowego, firmowego i hipotecznego,
 • o zawieszenie spłaty można wnioskować nawet na 6 miesięcy,
 • o zawieszenie można aplikować za pomocą bankowości elektronicznej,
 • i bardzo ważne: zawieszenie spłaty kredytu dotyczy tylko raty kapitałowej! a więc kredytobiorca nadal będzie musiał płacić odsetki od kredytu.

Zawieszenie kredytu w Banku Millennium

 • trudna sytuacja finansowa pozwala kredytobiorcy starać się o zawieszenie kredytu na 3 miesiące,
 • można aplikować o zawieszenie nie tylko kredytu, ale też i pożyczki,
 • w przeciwieństwie do mBanku, Bank Millennium zawiesza ratę kapitałowo-odsetkową,
 • zawieszenie raty dostępne jest dla klientów, którzy zaciągnęli kredyt przed 18 marca 2020 i nie mają jakichś wielkich opóźnień w spłacie swoich zobowiązań.

Zawieszenie kredytu w Credit Agricole

 • możliwość wnioskowania o zawieszenie kredytu nawet na 3 miesiące,
 • wniosek o zawieszenie składamy listownie (wzór wniosku znajduje się u góry na początku wątku) lub przez stronę banku,
 • wnioski Credit Agricole będzie rozpatrywał w odniesieniu do epidemii koronawirusa.

Zawieszenie kredytu w ING Bank Śląski

 • jak w przypadku innych banków, ING Bank Śląski przyjmuje wnioski listownie lub za pomocą bankowości elektronicznej,
 • ING Bank Śląski obiecuje przyspieszone rozpatrywanie wniosków.

Co jeśli na liście nie ma Twojego banku? to nic! i tak należy złożyć pisemny wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu, ponieważ jeszcze nie wszystkie banki wydały stosowane oświadczenia.

Poza tym każdy bank ma świadomość, jaka jest sytuacja w Polsce i jak bardzo koronawirus wpływa na sytuację finansową każdego polaka. Warto dodać jeszcze, że akcję zawieszenia spłaty kredytu i jego odroczenie zainicjował Związek Banków Polskich.

Podsumowując: w związku z pandemią koronawirusa COVID – 19 banki maksymalnie ułatwią klientom indywidualnym i firmom odroczenie płatności raty kredytu czy pożyczki. Odroczeniu podlegają także raty leasingowe oraz faktoring. Banki nie pobiorą żadnej opłaty za rozpatrzenie wniosku o odroczenie spłaty kredytu i przychylnie będą te wnioski rozpatrywać.

Warto przeczytać:

Artur odpowiedział 4 lata temu

Mam zaległość w banku spowodowaną sytuacją gospodarczą, krótko mówiąc zostałem bez pracy przez koronawirusa i kwarantannę oraz sytuacją rodzinną, zostałem bez pracy od 28 października, musiałem środki finansowe przełożyć na leczenie żony, która była w szpitalu prawie cały październik. Teraz jesteśmy wszyscy na kwarantannie od 2 listopada i raczej finansowo będzie słabo. Zaznaczę, że jestem (byłem) jedyną osobą pracującą w rodzinie.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli Pan nie podejmie kontaktu z bankiem, to niestety sprawy spłaty należności mogą jeszcze bardziej się skomplikować.

Należy jak najszybciej złożyć wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytów na maksymalny okres (ten można skrócić, jeśli sytuacja finansowa wróci do normy).

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu – wzór

wniosek-o-zawieszenie-splaty-kredytu-wzor

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu – wzór

Można również szukać innego porozumienia z bankiem, np. wnosząc o zawieszenie spłaty samego kapitału. Rozmowy na ten temat należy jednak podjąć.

Warto również dokonać rejestracji w PUP. Proszę pamiętać, że osoby bezrobotne mają prawo do tzw. kuroniówki, jeśli oczywiście spełniają wymagania ustawowe. Jeżeli posiadał Pan sformalizowane zatrudnienie, jest szansa na wsparcie finansowe właśnie w postaci zasiłku dla bezrobotnych. Jeżeli urząd odmówi Panu pomocy, warto złożyć wniosek o wsparcie socjalne we właściwym Ośrodku Pomocy Społecznej.

Proszę również nie tracić nadziei na znalezienie pracy. Być może duże firmy będą redukować zatrudnienie, jednak są branże, które pomimo pandemii mają się całkiem dobrze.

Dlatego warto szukać pracy w małych przedsiębiorstwach trudniących się usługami  – remonty, elektryka, hydraulika. Dziś nie można być wybrednym, bowiem kryzys na rynku pracy może trwać przez wiele kolejnych miesięcy.

Odnośnie problemów żony to mam nadzieję, że odzyska ona zdrowie. Jeśli jednak zmaga się ona z chorobą przewlekłą, można pomyśleć o złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Takie orzeczenie może pomóc w uzyskaniu szybszej pomocy w leczeniu, rehabilitacji, a także wsparcia materialnego.

Warto przeczytać: