Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu – [WZÓR]

Witam, czy można zawiesić spłatę kredytu bankowego na kilka miesięcy? mam chwilowe problemy finansowe, potrzebuję 3-4 miesiące na „złapanie oddechu”.

Czy możecie zamieścić przykładowy wniosek o zawieszenie spłaty kredytu? taki wzór? nie wiem jak to nazwać… karencja w spłacie kredytu? wakacje kredytowe?

Będę bardzo wdzięczny, nie chcę mieć zaległości w spłacaniu kredytu (46 000 zł), bo popsuję sobie historię kredytową w BIK, a po spłacie tego kredytu chcę wziąć kolejny kredyt. Z góry dziękuję o pomoc. Paweł K.


Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu

Witaj Paweł, zawieszenie spłaty kredytu, to nic innego jak wakacje kredytowe lub też karencja. Banki umożliwiają taką opcję, jeśli kredytobiorca znalazł się w przejściowych tarapatach finansowych. Zanim przejdę do konkretów, wyjaśnię, czym są wakacje kredytowe lub jak kto woli karencja w spłacie kredytu.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to tymczasowe zawieszenie spłaty raty kapitałowo-odsetkowej kredytu, natomiast karencja, oznacza odroczenie spłaty kredytu, ale tylko w części kapitałowej, odsetki nadal są spłacane.

W takim razie, czym w skrócie różnią się wakacje kredytowe od karencji w płacie kredytu? ano tym, że wakacje kredytowe to przyzwolenie banku na zwolnienie z płacenia raty kredytu w całości, karencja oznacza zwolnienie z płacenia rat kredytu tylko z części kapitałowej.

Dlatego wakacje kredytowe są zazwyczaj krótsze niż karencja, bo kredytobiorca przez pewien okres czasu nie płaci kompletnie ani złotówki.

Jak złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu?

Jeśli złapałeś finansową zadyszkę, a nie chcesz mieć zaległości w spłacie kredytu (pochwalam dbanie o historię kredytową), to zdecydowanie się na zawieszenie spłaty kredytu to bardzo dobry pomysł! Dodam, że szczegółowe warunki udzielania przez bank wakacji kredytowych określa umowa kredytowa, którą gdzieś tam pewnie przechowujesz.

Bank po otrzymaniu od Ciebie wniosku o zawieszenie spłaty kredytu podejmie decyzję, posiłkując się przy tym Twoją historią kredytową i Waszą dotychczasową historią współpracy. Zazwyczaj klienci, którzy spłacają raty kredytu terminowo, mogą liczyć na przychylność banku i zgodę na zawieszenie spłacania kredytu.

Wniosek można złożyć osobiście w placówce banku lub wysyłając wniosek listem poleconym do głównej siedziby banku. Ja zawsze radzę, aby osobiście udać się z wypełnionym wnioskiem do banku. Użyj poniższego wzoru:

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu – wzór

wniosek-o-zawieszenie-splaty-kredytu-wzor

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu – wzór

Czy warto korzystać z wakacji kredytowych?

wniosek-o-zawieszenie-splaty-kredytu-wzor

Jeśli planujesz w przyszłości zaciąganie kolejnych kredytów bądź pożyczek, to rzeczywiście już teraz warto zadbać o swoją historię kredytową, do której dostęp będą mieć wszystkie firmy pożyczkowe, banki czy inne instytucje finansowe. Spróbuj za wszelką cenę nie dopuścić do opóźnień w spłacie rat kredytu.

Decydując się na wakacje kredytowe, unikniesz również karnych odsetek za opóźnienia w spłacie kredytu.

Dodam jeszcze, że zwykle, aby móc zawiesić spłatę kredytu trzeba spełnić kilka warunków i najczęściej są to:

 • brak opóźnień w dotychczasowej spłacie kredytu,
 • dobra historia kredytowa,
 • spłacenie choćby kilku rat kredytu,
 • przedstawienie bankowi planu na odzyskanie płynności finansowej.

Ile kosztują wakacje kredytowe?

wniosek-o-wakacje-kredytowe

Często bywa, że kredytobiorcy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że odroczenie terminu spłaty kredytu będzie wiązać się z pewnymi opłatami. Jeśli złożysz w banku wniosek o zawieszenie rat kredytu, bank po analizie przedstawi Ci kilka wariantów, najczęściej są to:

 1. Wydłużenie okresu kredytowania o liczbę miesięcy wakacji kredytowych
 2. Zachowanie okresu kredytowania na tym samym poziomie, ale wzrost raty kredytu
 3. Spłata niepłaconych rat kredytu w ostatniej racie kredytu
 4. Ustalenie nowych warunków spłaty kredytu

Najlepszą opcją wg mnie będzie opcja nr 1, gdzie po zawieszeniu spłaty kredytu, raty przechodzą na koniec kredytu i po prostu okres spłaty kredytu trwać będzie nieco dłużej niż uprzednio zakładałeś, ważne jednak jest, że rata w ogólnie nie wzrośnie.

Podsumowanie

W przypadku nadwyrężenia budżetu domowego wakacje kredytowe wydają się dość ciekawym i pomocnym produktem finansowym. Jeśli zależy Ci na dalszej współpracy z bankiem i dobrej historii kredytowej, warto odroczyć spłatę rat kredytowych na kilka miesięcy i międzyczasie naprawić swój budżet domowy i zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Dodam jeszcze tylko, że wniosek o wakacje kredytowe warto dobrze uargumentować, opisując pokrótce swoją sytuację życiową i finansową. Banki lubią podejmować decyzję szybko, dlatego zadbaj, aby wniosek był prawidłowo i wystarczająco uzasadniony!

Oprócz zawieszenia spłaty kredytu i karencji możesz spróbować restrukturyzacji kredytu <— więcej na temat restrukturyzacji przeczytasz w tym poradniku.

Koniecznie przeczytaj:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

5 komentarzy w “Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu – [WZÓR]”
 1. Przydałaby mi się przerwa w spłacie kredytu, bo wszystko, co zarobię idzie na kredyt, albo na rachunki i jedzenie. Od półtora roku nie mogę pozwolić sobie na nic, bo inaczej w przyszłym miesiącu braknie mi albo na kredyt, albo na jedzenie.

  Do spłaty zostało 76 rat po 900 zł, a więc jeszcze ponad 6 lat, nie wiem, czy wytrzymam żyć od 1-wszego do 1-wszego… co to za życie?! Co zrobić w takiej sytuacji? restrukturyzować kredyt do mniejszych rat, czy starać się o wakacje kredytowe?

  1. Witam. Wydaje mi się, że jeśli nie stać Cię na takie raty, to lepiej wysłać do banku wniosek o restrukturyzację kredytu, bo co Ci pomogą Ilona 3-4 miesięczna pauza w spłacaniu tego kredytu jak za chwilę raty wrócą? Lepiej załatwić sobie spokój na przyszłe lata i odraz starać się o restrukturyzację kredytu, ale to tylko moja opinia.

 2. Nie wiadomo, jaką Ilona ma zdolność kredytową i historię kredytową, banki z automatu nie dają tego, czego życzy sobie klient, no chyba, że jest to bardzo dobry klient.

  Na jej miejscu też wybrałbym restrukturyzację, a nie odroczenie spłaty kredytu na kilka miesięcy, bo to dla niej tylko chwilowe rozwiązanie…

 3. Z uzyskaniem pozwolenia na przerwę w spłacie kredytu problem mogą mieć kredytobiorcy, którzy nie wykazują sumienności we wcześniejszym regulowaniu zobowiązań. Jeśli zdarzało się, że klient spóźniał się z uiszczeniem raty, bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych.

  Takie coś znalazłam na stronie banku PKO. Piszą też, że wakacje kredytowe u nich to usługa bezpłatna – to cieszy :)

  1. Grzegorz Szwaciński

   Zgadza się, czy będą to wakacje kredytowe, czy przerwa w spłacie kredytu, jako klient banku nie powinnaś ponieść żadnych dodatkowych opłat.

Comments are closed.