Jak rozwiązać problem ze spłatą kredytu? [PORADNIK]

Wiele osób zaciąga kredyt, nie myśląc o tym, że ich sytuacja finansowa może się diametralnie zmienić w przyszłości. Rzeczywistość pokazuje jednak, że problemy ze spłatą zobowiązań mogą dopaść każdego.

Najczęściej nieterminowe opłaty dotyczą osób, które zdecydowały się na niewielkie pożyczki pod wpływem impulsu.

Jeśli chodzi o duże kredyty hipoteczne, to zazwyczaj zaciągamy je w wyniku odpowiedzialnej, przemyślanej decyzji. Kredytobiorca przestaje wywiązywać się z takich zobowiązań, jeśli nastąpiła nieprzewidziana, trudna sytuacja losowa.

Co zrobić, gdy masz problem ze spłatą zadłużenia?

problem-z-kredytem

Wakacje kredytowe

Podczas zaciągania kredytu decydujemy się na wysokość raty, która jest możliwa do spłaty w danym momencie życia. Nie zakładamy, że pojawią się pilne wydatki, stracimy pracę lub wydarzą się inne nieprzewidziane zdarzenia losowe. Zanim wpadniesz w tarapaty finansowe, warto zorientować się, czy Twój bank oferuje tzw. wakacje kredytowe.

Ta opcja pozwala na zawieszenie spłaty na nawet kilka miesięcy. To idealne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz chwili na uporządkowanie swoich spraw. Pamiętaj, że lepiej zawiesić chwilowo opłaty niż po prostu nie zapłacić jednej z rat.

Ubezpieczenie kredytu

Polecamy zadbać o ubezpieczenie, które ochroni Cię przed niespodziewanymi wypadkami na czas spłaty kredytu. Dokładnie przeczytaj umowę i zadbaj o to, by jej warunki jak najlepiej Cię chroniły.

Możesz zabezpieczyć się przed nieszczęśliwymi wypadkami lub np. utratą pracy. Pamiętaj, że ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, tylko jeśli zwolnił Cię pracodawca. W sytuacji, kiedy sam złożyłeś wypowiedzenie, nie możesz liczyć na świadczenie.

Inwestycje

Jeśli w pewnym momencie spłacania kredytu, uda Ci się uzbierać większą gotówkę, warto przemyśleć kilka opcji. Z jednej strony na pewno rozważasz wcześniejszą spłatę części kredytu. My polecamy jednak zainwestowanie nawet małej części kapitału.

Wybierz sprawdzone rozwiązanie, który pomoże Ci stopniowo pomnażać pieniądze. Coraz popularniejszy staje się rynek walut cyfrowych oraz kryptoboty. Warto rozważyć oprogramowanie takie jak Bitcoin Profit, które pomaga generować stałe zyski.

jak-splacic-kredyt-w-banku

Pożyczka hipoteczna

Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji finansowej, a posiadasz nieruchomość, warto rozważyć pożyczkę hipoteczną. Bank pożyczy Ci pieniądze taniej, ze względu na zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Ostatecznym rozwiązaniem jest również sprzedaż domu lub mieszkania. Lepiej wcześniej sfinalizować sprzedaż, niż doprowadzić do egzekucji komorniczej.

Negocjacje z bankiem

Co jeśli pojawiły się problemy ze spłatą, a Ty nie posiadasz żadnego zabezpieczenia? Jak najszybciej przejdź do rozmów z bankiem. Przedstaw pisemnie swoją sytuację i poproś o modyfikację warunków spłaty, zanim bank przekaże sprawę firmie windykacyjnej.

Pamiętaj, że karne odsetki oraz koszty windykacji również potrafią być bardzo wysokie. Najgorsze, co możesz zrobić, to nie kontaktować się z bankiem i bez uprzedzenia zaprzestać wpłat. Dotychczasowa bezproblemowa współpraca z kredytodawcą na pewno się opłaci.

Rozłożenie spłaty kredytu na dłuższy okres

Jeśli rata kredytu w pewnym momencie okazuje się zbyt wysoka, warto zwrócić się do banku z prośbą o rozłożenie rat na dłuższy okres. Wtedy wartość jednej raty znacznie spadnie. Pamiętaj jednak, że dłuższy termin oznacza większy koszt całego kredytu.

problem-ze-splata-kredytu

Kredyt konsolidacyjny

Jeśli posiadasz zobowiązania w kilku bankach i nie radzisz sobie z terminową spłatą każdego dnia, warto rozważyć opcję kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu możesz połączyć wszystkie kredyty w jeden i wydłużyć okres spłaty.

Prolongata

Część banków stara się pomóc swoim klientom poprzez prolongatę. Jeśli w twoim życiu nastąpiło nieoczekiwane wydarzenie, które uniemożliwia Ci spłatę, napisz specjalny wniosek. Pamiętaj, że banki podchodzą do każdego przypadku indywidualnie. Dlatego nie zakładaj z góry, że ta opcja Cię nie dotyczy.

Prolongata wiąże się z zamrożeniem spłaty lub spłacaniem odsetek co miesiąc. To rozwiązanie pomoże Ci uniknąć wpisu do Krajowego Rejestru Dłużników oraz rozpoczęcia procesu windykacyjnego. Najlepiej sprawdzić, czy Twój bank oferuje prolongatę jeszcze zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców udziela wsparcia nawet przed 18 miesięcy. Środki mogą objąć nawet równoważność rat kredytu, jednak maksymalnie 1500 złotych. Możesz uzyskać taką pomoc, jeśli zostałeś zwolniony z pracy.

Mamy nadzieję, że jeden z powyższych sposobów pozwoli Ci rozwiązać problem ze spłatą kredytu. Pamiętaj, aby zacząć działać jak najszybciej, bo niedotrzymanie terminu rat może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Postępowanie windykacyjne, wpis do rejestru dłużników oraz rosnąca spirala zadłużenia – to wszystko może czekać spóźnialskich. Nie bagatelizuj problemu i jak najszybciej zacznij szukać optymalnego rozwiązania.

Czego radzimy unikać? – Pomocy firmy oddłużeniowych. Spółki tego typu oczekują zapłaty za sam kontakt z bankiem w Twojej sprawie. Gdy bank odmówi współpracy, Twoje pieniądze przepadną, a problem nadal będzie nierozwiązany.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze