Kredyt bez zgody małżonka – KTO odpowiada za spłatę?

Forum prawneKategoria: DługiKredyt bez zgody małżonka – KTO odpowiada za spłatę?
AvatarLM. zapytał 1 rok temu

Mąż zaciągnął kredyt bez mojej zgody na swoją jednoosobową firmę. Jeżeli nie będzie go spłacał (ma ciężką sytuację i brak zleceń), to czy ja muszę go spłacać? Mąż często bierze kredyty na siebie i dziwie się bankom, że nie wymagają zgody współmałżonka. Ja dowiaduje się o kredytach, dopiero jak mąż nie płaci rat i przychodzą ponaglenia do spłaty.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

co do zasady, za zobowiązania prowadzącego działalność gospodarczą w pełnej wysokości odpowiada również jego współmałżonek (z majątku wspólnego, w tym z wynagrodzenia za pracę), nawet jeśli do zaciągnięcia kredytu, czy pożyczki bank nie wymagał jego zgody.

Może więc dojść do sytuacji, kiedy po zaniechaniu spłaty zobowiązań przez Twojego męża, jego wierzyciele będą szukać zaspokojenia u Ciebie.

Piszesz, że problem z zadłużaniem istnieje od dłuższego już czasu, a mąż nie informuje Cię o kolejnych kredytach. Myślę, że w takiej sytuacji, warto zabezpieczyć się przed ewentualną odpowiedzialnością za długi męża.

Pamiętaj, że większość banków wymaga zgody współmałżonka dopiero przy kredytach powyżej 20 000 zł. Ale Twój mąż może mieć kredyty i w wyższej kwocie. Wystarczy, że wskaże we wniosku, że jest osobą samotną, by bank już Twojej zgody nie wymagał.

Stan cywilny nie jest w żaden sposób przez bank weryfikowany, podobnie liczba dzieci na utrzymaniu. Zastanów się więc, nad zawarciem intercyzy. Ta jednak nie uchroni Cię przed długami, które już istnieją. Tu może pomóc jedynie wniosek do sądu o orzeczenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

Pozew o rozdzielność majątkową z datą wsteczną

Pozew o rozdzielność majątkową z datą wsteczną

Okoliczność, że mąż ukrywa zaciąganie kolejnych kredytów może być przesłanką do wydania przez sąd orzeczenia zgodnie z Twoim wnioskiem. Koszt sprawy nie jest wielki, bo opłata wniosku o ustanowienie rozdzielności majątkowej wynosi jedynie 200 zł.

Dodatkowo, jeśli przedłożysz dokumenty potwierdzające zatajone przed Tobą zobowiązania męża, to sprawa może zakończyć się na jednym terminie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź