Czy komornik może zająć mieszkanie za długi małżonka? Jesteśmy starszymi osobami i chcemy zawrzeć związek małżeński. Ja posiadam mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Czy po zawarciu związku małżeńskiego komornik może zająć moje mieszkanie za długi małżonka? które powstały przed ślubem? Mieszkanie odziedziczyłam 14 lat temu, po śmierci rodziców i jestem jego jedyną właścicielką.
Witam Panią,
aż pojawił mi się uśmiech na twarzy, kiedy zaczęłam przygotowywać w myślach odpowiedź na zadane pytanie, bowiem muszę napisać, że możecie Państwo spokojnie wejść w związek małżeński, bez obawy, że Pani mieszkanie mogłoby zostać zajęte na poczet spłaty długów przyszłego małżonka.
Proszę pamiętać, że skoro długi pochodzą sprzed ślubu, to nie będzie Pani ponosiła za nie odpowiedzialności, ani z majątku, który udało się Pani zgromadzić przed ślubem, ani z otrzymywanych świadczeń renty, czy emerytury.
Oczywiście musicie się Państwo liczyć, że przy ewentualnej egzekucji komorniczej zostanie okrojona pensja, czy też świadczenia emerytalne męża. Jednakże nic więcej nie powinno zostać przez komornika zajęte.
Powyższe wynika z regulacji art. 31 i następnych ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy regulujących małżeńskie ustroje majątkowe.
Mogę Państwu doradzić zastanowienie się nad rozdzielnością majątkową małżeńską – zawarciem intercyzy. Jest to wygodne i wcale niedrogie rozwiązanie, które może Panią nieco uspokoić.
Wierzę jednak, że wspólnymi siłami, poradzicie sobie Państwo z długami, bo przecież razem żyje się nie tylko milej, czy wygodniej, ale również łatwiej.
Życzę powodzenia i wszystkiego dobrego we wspólnym życiu!
Wybrane specjalnie dla Ciebie wątki:
- Czy odpowiadam za długi męża, które zaciągnął przed ślubem?
- Komornik za długi męża i rozwód [dlaczego wszystko ja mam spłacać?]
- Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną a długi męża
- Długi męża – czy żona odpowiada za nie? co może zająć komornik?
- Komornik zabrał MEBLE za długi męża – co Mogę zrobić, by je odzyskać?