Kupno mieszkania a posiadanie komornika

Forum prawneKategoria: DługiKupno mieszkania a posiadanie komornika
AvatarHennaD. zapytał 1 rok temu

Witam, chcemy kupić z mężem mieszkanie, mam lub mogę mieć w niedalekiej przyszłości komornika za długi zaciągnięte przed ślubem. Czy komornik będzie mógł zająć mieszkanie wspólnie kupione po ślubie? Gdzie mogę sprawdzić, czy mam już jakiegoś komornika? A może zapisać mieszkanie tylko na męża? Nie mamy intercyzy ani rozdzielności majątkowej.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, jeżeli będziesz współwłaścicielem mieszkania, to w przypadku ewentualnej egzekucji komorniczej z nieruchomości, komornik będzie mógł przystąpić do zajęcia Twojej części.

Doradzam więc zakup mieszkania na małżonka, z zastrzeżeniem, że pieniądze na mieszkanie pochodzą z jego majątku odrębnego, zgromadzonego przed ślubem. Rozwiązaniem może być również intercyza, którą możecie zawrzeć w każdej kancelarii notarialnej, za jednorazową opłatą wynoszącą około 500 zł.

Odnośnie postępowań egzekucyjnych, to nie ma żadnej bazy, z której mogłabyś skorzystać. Jednakże o wszczęciu egzekucji dowiedziałbyś się dość szybko. Bowiem pierwszym działaniem komornika, jest zajęcie rachunków bankowych dłużnika i jego wynagrodzenia za pracę lub powtarzających się świadczeń. Takie czynności nie mogłyby ujść uwadze osobie uzyskującej dochody.

Na koniec chcę Cię zachęcić do wzięcia odpowiedzialności za nieuregulowane długi, zanim trafią one do komornika. Musisz wiedzieć, że postępowanie egzekucyjne wygeneruje dodatkowe, znaczne koszty.

Jeśli przed wszczęciem egzekucji komorniczej uda Ci się dogadać z wierzycielami, być może zyskasz pewne ulgi np. umorzenie części kosztów lub odsetek.

W trakcie postępowania komorniczego, na negocjacje z wierzycielem może być już za późno.

Wybrane wątki specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź