Małżeństwo z osobą z długiem alimentacyjnym

Forum prawneKategoria: AlimentyMałżeństwo z osobą z długiem alimentacyjnym
sm3 zapytał 2 lata temu

Witam, chciałam się dowiedzieć, czy dzięki zawarciu intercyzy przed małżeństwem moje ruchomości i nieruchomości są bezpieczne przed ewentualną egzekucją komornicza przyszłego męża ? Czytam w internecie różne opinie, że teoretycznie tak, ale praktycznie komornik może zająć ruchomość bądź nieruchomość, która nie należy do przyszłego męża, a do mnie.

Na chwilę obecną posiadam jedynie samochód, przyszłościowo będę dziedziczyć po rodzicach mieszkanie i działkę do podziału, być może zakupie własne mieszkanie. Czy te własności są bezpieczne od komornika męża? Mąż na pewno będzie swój dług spłacał większość swojego życia z pensji, innych majątków nie ma.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

na wstępie wyjaśnię, że jest mi bardzo przykro, że w internecie nie można znaleźć konkretnych, rzetelnych informacji. Dzieje się tak dlatego, że dziś każdy może pisać i publikować, a nawet podawać się za eksperta z zakresu prawa, nie posiadając nawet wykształcenia prawniczego.

Na szczęście napisałaś do nas, dlatego mam nadzieję, że odpowiem na Twoje pytania w taki sposób, że poczujesz spokój i będziesz wiedzieć, jakie kroki podjąć w przyszłości.

W pierwszej kolejności muszę więc napisać, że Twój majątek zgromadzony przed ślubem, jak i ten, który w przyszłości (nawet w czasie trwania małżeństwa) nabędziesz w spadku, nie podlega zajęciu egzekucyjnemu za długi męża.

Niemniej należy mieć świadomość, że jak łatwo jest ustalić właściciela nieruchomości, tak pewne trudności komornik może mieć z ustaleniem, kto jest właścicielem ruchomości znajdujących się w mieszkaniu zajmowanym przez dłużnika – mam na myśli m.in. wartościowe sprzęty.

Z uwagi na powyższe zdarzają się sytuacje, że w toku egzekucji z ruchomości, dochodzi do zajęcia przedmiotów należących do osób trzecich. Takie zajęcie nie musi jednak wiązać się ze stratą ruchomości – po pierwsze komornik powinien odstąpić od zajęcia po powzięciu informacji o właścicielu ruchomości, a po drugie dlatego, że osobie tej przysługuje skarga.

Co do zasady więc nie musisz martwić się ewentualnych czynności egzekucyjnych, ustawodawca przewidział bowiem środki ochrony, które może wdrożyć osoba trzecia, kiedy dochodzi do próby przejęcia jej majątku przez komornika.

Uważam jednak, że skoro Twój przyszły mąż posiada długi, które będzie spłacać przez wiele lat, warto zawrzeć umowę majątkowej rozdzielności małżeńskiej. Intercyza może okazać Ci się potrzebna m.in. przy kredytach bankowych wymagających zgody współmałżonka.

Musisz mieć świadomość, że jeśli bank zweryfikuje historię kredytową męża, odmówi Ci kredytu. Natomiast posiadając rozdzielność majątkową, będziesz mogła zaciągać kredyty bez udziału męża.

Podobne: