Nieodebrałem listu od komornika – co dalej?

Kategoria: KomornikNieodebrałem listu od komornika – co dalej?
Piotr T. zapytał 1 miesiąc temu

Witam,

Mieszam z matką, 4.10 przyszło pismo z sądu, mama twierdzi, że od komornika, listonosz zostawił awizo, mnie nie było. Od 6.10 do 10.10 byłem na zwolnieniu lekarskim, dostałem skierowanie na test kiedy się okazało, ze test na COVID mam pozytywny, jestem na kwarantanne do 21.10 włącznie.

Dziś rano w skrzynce drugie awizo, z terminem na wczoraj….. I faktycznie, zadzwoniłem na pocztę – przesyłka wróciła do nadawcy…. I w sumie nie miałem szansy dowiedzieć się, o co chodziło… Rozumiem, że mam czekać teraz na dalszy rozwój wypadków? A co z moim prawem do zapoznania się ze sprawą, terminami odwołań/protestów itp.itd. ?
pozdrawiam serdecznie

Piotr T.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Panie Piotrze,

jeśli po podwójnym awizo, przesyłka nie została odebrana – a była kierowana na właściwy adres – list wraca do adresata i dalej toczy się postępowanie, tak jakby list został doręczony.  Zastosowanie ma tzw. fikcja doręczenia.

Jednakże pomimo tego, że w Pana przypadku przesyłka została nadana na właściwy adres i będzie teraz traktowana jako doręczona, może Pan starać się o przywrócenie terminów do złożenia odwołań, itp. składając odpowiedni wniosek.

Myślę, jednak że sprawa jest na tyle świeża, że żadne terminy nie biegną. Niemniej po upływie kwarantanny, warto podjąć starania, celem wyjaśnienia, jakiej sprawy przedmiotowa korespondencja dotyczy.

Uważam, że zasadnym będzie udanie się do placówki Poczty Polskiej celem ustalenia, skąd pochodził nieodebrany list.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Następnie zasadne będzie wykonanie telefonu do komornika lub do sądu, celem ustalenia, czego sprawa dotyczy i na jakim jest etapie.

Na koniec kilka słów odnośnie przywrócenia terminów sądowych. Otóż musi Pan wiedzieć, że bez względu na powód uchybienia terminom – choroba, wyjazd, kwarantanna – wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w terminie tygodnia po odpadnięciu podstawy uchybienia.

Powyższe wynika z treści art. 169 ustawy kodeks postępowania cywilnego w brzmieniu:

§ 1. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
§ 2. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek.
§ 3. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej.
§ 4. Po upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych.

Twoja odpowiedź