Odmowa mediacji wzór pisma POTRZEBNY!

Forum prawneKategoria: Wzór pismaOdmowa mediacji wzór pisma POTRZEBNY!
Malwa zapytał 2 lata temu

Witam. Czy można odmówić mediacji? czy sąd może przymusić mnie do uczestniczenia w mediacjach w sprawie rodzinnej? dokładniej chodzi o rozwód i alimenty. Czytałam, że sąd wybiera mediatora i wydaje postanowienie w tej sprawie, nakazując obu stronom “sporu” stawić się na spotkanie.

Mąż za wszelką cenę dąży do ugody ze mną na różne sposoby, w tym także poprzez mediacje. Mnie jednak żadne rozmowy z mediatorem oraz mężem nie interesują. Czy mogę odmówić uczestnictwa w mediacji gdy dostanę pismo z sądu?

6 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

w obecnym stanie prawnym skierowanie na mediacje w sprawach o rozwód odbywa się na wniosek stron/strony postępowania lub z urzędu na podstawie decyzji sądu.

Niezależnie od powodów skierowania na mediacje, są one dobrowolne i poufne. Zatem każdy z małżonków może odmówić wzięcia udziału w mediacji.

Jeśli więc nie chce Pani brać udziału w mediacji, należy w terminie siedmiu dni od dnia odebrania postanowienia o skierowaniu do mediacji przygotować i złożyć w sądzie pismo z oświadczeniem, że nie zgadza się Pani na przeprowadzenie mediacji, wzór oświadczenia zamieszczam poniżej:

Odmowa mediacji wzór pisma

W piśmie tym może Pani krótko podać powody odmowy wzięcia udziału w mediacji.

Muszę jednak wyjaśnić, że skierowanie na mediacje nie musi wiązać się wyłącznie z podjęciem próby utrzymania małżeństwa, ponieważ na drodze polubownej małżonkowie mogą regulować szereg spraw – począwszy od alimentów po podział majątku wspólnego.

Dodam, że ugodowe załatwienie poszczególnych spornych kwestii między małżonkami może przełożyć się na szybsze uzyskanie rozwodu. Dlatego jeśli macie Państwo do załatwienia sprawy związane z władzą rodzicielską lub alimentami, warto zastanowić się nad wzięciem udziału w mediacji, tak by w dalszej kolejności mieć szansę już na pierwszej rozprawie uzyskać wyrok rozwodowy.

Niemniej podsumowując temat, mogę napisać, że ma Pani prawo odmówić udziału w mediacji składając odpowiednie pisemne oświadczenie, którego wzór znajduje się u góry.

Koniecznie przeczytaj: Odmowa mediacji WZÓR do wypełnienia

dew33 odpowiedział 2 lata temu

U mnie przy rozwodzie też odchodziły różne cyrki, mąż (już były) niby załatwił bezstronnego mediatora (niestety też faceta), odmówiłam wzięcia udziału w mediacjach bo ten Pan mediator pewnie i tak byłby stronniczy na korzyść byłego męża. Najlepiej, że było dwóch mediatorów, kobieta i mężczyzna oraz strony sporu czyli małżonkowie.

Alex odpowiedział 2 lata temu

JA też nie wyraziłem zgody na mediacje, nawet odradziła mi to moja mecenas. Dodała, że pod żadnym pozorem ma się na nie nie godzić. Ponoć jak sąd wytyczy mediatora, to sprawa klaruje się tak, jak odbierze to mediator, a jak sędzia jeszcze lubi tego mediatora, to już w ogóle nie ma mowy o bezstronności :/ No i od mediacji nie można się już odwołać a od orzeczenia sądu tak. Także tego – uważajcie lepiej, gdy godzicie się na mediacje w rozwodzie. 

Karolina odpowiedział 2 lata temu

jak długo trwają mediacje jeśli się na nie zgodzę?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

ile-trwaja-mediacje

Błażej W. odpowiedział 2 lata temu

Czy odmowa udziału w mediacji może wywołać jakieś koszty, które nałoży na mnie sąd? Czy mediacja jest obowiązkowa?