Podanie o zwiększenie etatu wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaPodanie o zwiększenie etatu wzór
AvatarKamila zapytał 4 tygodnie temu

Jak napisać podanie o zwiększenie etatu? pracodawca zatrudnił mnie na pół etatu, bo tak mi odpowiadało (opieka nad dziećmi), od kilku miesięcy jednak przez to, że jest bardzo dużo pracy, pracuję w ciągu tygodnia nawet po 40-50 godzin (dziadkowie opiekują się dziećmi), a umowę mam wciąż na pół etatu – myślę że to jest niesprawiedliwe…

Czy ewentualnie mogę prosić o wzór podania o zwiększenie etatu? z góry dziękuję!

4 odpowiedzi
Best Answer
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 tygodnie temu

Witaj, wzór pisma załączamy poniżej, pismo należy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć pracodawcy:

Podanie o zwiększenie etatu wzór

Zwiększenie etatu pracownika jest jak najbardziej możliwe, jeśli tylko zgodę na to wyrazi sam pracodawca. Najważniejsze w Twoim wniosku będzie uzasadnienie zwiększenia zatrudnienia.

Oczywiście w Twoim przypadku będzie to możliwość zwiększenia zatrudnienia na cały etat ze względu na znalezienie opieki dla dzieci, której wcześniej nie miałaś.

Niestety dość często pojawiają się sytuacje pracowników, którzy mimo zatrudnienia na pół etatu, pracują 40 godzin tygodniowo albo więcej. Zgodnie z prawem mają oni prawo wymagać na pracodawcy podpisania umowy o pracę na cały etat.

W takim przypadku zastosowanie ma art. 292 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.), który mówi:

Zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, nie może wykonywać obowiązków odpowiadających pełnemu etatowi. M.in. dlatego, że mimo otrzymywania wynagrodzenia za każdą przepracowaną ponadliczbową godzinę, pracownik i tak zostaje pokrzywdzony, bo jego uprawnienia wciąż wynoszą równowartość 1/2 etatu.

Mowa o takich uprawnieniach jak:

  • prawo do urlopu,
  • naliczanie stażu pracy do emerytury,
  • prawo do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS).

Właśnie w takich sytuacjach, zastosowanie ma przepis 292 § 2  k.p., który uprawnia pracownika do złożenia u pracodawcy podania i zwiększenie zatrudnienia do całego etatu.

Co ważne: pracodawca, który otrzymał taki wniosek od pracownika, zobowiązany jest zmienić etat z 1/2 na cały etat jeśli faktycznie pracownik pracuje znacznie dłużej niż wymiar zatrudnienia uwzględniony w jego umowie o pracę.

Jeśli pracodawca mimo wszystko nie godzi się na zmianę wymiary pracy, można z tym iść do sądu i tam żądać zmiany wymiaru pracy.

Podsumowując: w pierwszej kolejności trzeba wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę zatrudnienia na pełen etat, a jeśli pracodawca nie ustosunkuje się do wniosku, można złożyć w sądzie pozew o ustalenie nawiązania stosunku pracy na pełen etat.

AvatarMałgosia odpowiedział 3 tygodnie temu

Ja jestem w sytuacji opisane przez Pana, pracodawca dał mi umowę o pracę na 1/2 etatu, ale przez to, że jest dużo pracy, a mało zatrudnionych osób, większość półetatowców pracuje po 40 godzin tygodniowo. Chcę takie podanie wysłać do pracodawcy i namawiam do tego innych półetatowców, bo skoro pracujemy 40 h tygodniowo, to dlaczego mamy umowę na pół etatu? domyślam się, że chodzi o niższy ZUS, który płacić za nas musi pracodawca…

AvatarMałgosia odpowiedział 3 tygodnie temu

Witam, chce złożyć wniosek o przywrócenie całego etatu, gdy skończył mi się urlop macierzyński, złożyłam u pracodawcy wniosek o zmniejszenie etatu na 2 lata, pracodawca zgodził się nie robiąc mi problemów. Od roku jestem na 1/2 etatu, ale chciałabym wrócić z powrotem na cały etat. Czy mogę prosić o wzór wniosku o przywrócenie na pełny etat? w wychowaniu dziecka pomagają rodzice i spokojnie mogę pracować na cały etat i bardzo mi na tym zależy, czy mogę prosić o przygotowanie wzoru takiego pisma? Małgosia

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 tygodnie temu

Małgosiu,

poniżej znajduje się wzór pisma, który powinnaś pobrać:
Wniosek o przywrócenie na pełny etat wzór

Wniosek-o-przywrocenie-na-pelny-etat-wzor-doc-pdf
Wniosek o przywrócenie na pełny etat wzór

Podanie o powrót na cały etat należy wydrukować i wypełnić i dostarczyć pracodawcy osobiście lub listownie.

Twoja odpowiedź