Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża alkoholika wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaPozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża alkoholika wzór
Majka W. zapytał 1 rok temu

Jak napisać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża alkoholika? rok po ślubie mąż stracił pracę i zaczął pić, obecnie ma pracę, ale nadal pije, od okresu, w którym zaczął regularnie pić alkohol, nasze małżeństwo zaczęło wyglądać zupełnie inaczej… myślałam, że gdy tę pracę znajdzie i nasze życie wróci do normy, mąż odstawi alkohol na bok i zajmie się rodziną, niestety tak się nie stało, jest coraz gorzej.

Pojawiają się częste kłótnie, nie ma między nami więzi, do męża przychodzą koledzy na libacje lub mąż wychodzi z domu, by napić się u któregoś z kolegów. Próbowałam z nim porozmawiać – nic nie pomaga, dlatego na poważnie już zastanawiam się jak napisać pozew rozwodowy z alkoholikiem.

Jak w ogóle sąd patrzy na pozew o rozwód z powodu nadużywania alkoholu przez męża? czy taki rozwód czymś różni się od normalnego rozwodu?

6 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Aby ułatwić Ci sporządzenie pozwu z orzeczeniem o winie męża alkoholika, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pozwu, który pobierzesz poniżej, jest to specjalnie przygotowany pozew na okoliczność rozwodu z alkoholikiem:

pozew-o-rozwod-z-orzeczeniem-o-winie-meza-alkoholika-wzor-pdf-doc

Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża alkoholika wzór

Rozwody z winy alkoholizmu stanowią aż 25% wszystkich rozwodów w Polsce, poza alkoholizmem małżeństwa rozwodzą się jeszcze z następujących powodów:

  • zdrada,
  • przemoc domowa,
  • różnica charakterów,
  • i inne uzależnienia.

Chorobo alkoholowa, jaką jest alkoholizm, jeśli przyczynia się do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia (Art. 56. Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód – KRiO):

§ 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

może być powodem rozwiązania małżeństwa.

Zupełny i trwały rozkład pożycia oznacza tu zanik więzi duchowych między małżonkami, zanik więzi fizycznych i gospodarczych.

Co ważne, żeby pozew o rozwód z winy męża alkoholika przyniósł oczekiwany efekt, żona musi przedstawić odpowiednie dowody na to, o jakie dowody chodzi i jakie sąd uzna za stosowne:

jak-wniesc-dowody-do-sprawy-rozwodowej

Rozwód z alkoholikiem nie jest łatwy, dlatego, aby rozprawa trwała jak najkrócej i przebiegła bez zbędnych komplikacji, należy dobrze przygotować pozew, a także uzasadnienie pozwu o rozwód przez alkoholizm.

Warto w uzasadnieniu powołać się na długość okresu uzależnienia męża, częstotliwość spożywania przez męża alkoholu, warto też wskazać skutki alkoholizmu męża (kłótnie, kwestie finansowe, agresja po alkoholu, dzieci, itd.), próby alkoholika zaprzestania spożywania alkoholu, wpływ alkoholizmu na funkcjonowanie całej rodziny, itd.

Podsumowując – jak rozwieść się z alkoholikiem?

Małżonka chcąca rozwieść się z mężem z powodu alkoholizmu, musi napisać pozew o rozwód. W pozwie koniecznie należy podać powód (mąż alkoholik) i uzasadnić pozew, powołując się na różne dowody, o których pisaliśmy wyżej.

Aby ułatwić Ci przygotowanie takiego pozwu rozwodowego z powodu alkoholizmu męża, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór, na którym warto się wzorować.

Podobne tematy:

Ola odpowiedział 1 rok temu

Witam, kto ponosi koszty za rozwód z powodu alkoholizmu? 

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

@Ola – pytasz zatem, kto płaci za rozwód z orzekaniem o winie? a więc za rozwód z orzeczeniem o winie płaci małżonek wyłącznie winny rozwodu. Jeśli więc Twój mąż jest alkoholikiem i sąd tak zasądzi, to mąż poniesie koszty sądowe, które na chwilę obecną wynoszą 600 zł.

Bertka odpowiedział 1 rok temu

Czy mogę prosić o przykładowe uzasadnienie pozwu o rozwód w przypadku alkoholizmu męża? nie wiem od czego zacząć i co tam napisać, jak powinno chronologicznie wyglądać?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

@Bertka – jeśli Twój mąż jest alkoholikiem, w uzasadnieniu pozwu o rozwód należy przytoczyć wszystkie znaczące fakty z waszego życia, oczywiście chodzi tu o fakty bezpośrednio powiązane z alkoholizmem, który powoduje rozpad małżeństwa.

Uzasadnienie rozwodu powinno zawierać więc zdarzenia, które wywołał, wywołuje alkohol, a więc awantury, wyładowywanie emocji na żonę lub dzieci, przemoc domowa dowolnej maści, można też opisać różnice w zachowaniu męża, czyli wtedy gdy jest trzeźwy i wtedy gdy jest pijany, kłopoty finansowe, reakcje dziecka/dzieci na pijaństwo męża, itd.

Zachęcam Cię do pobrania przygotowanego przez nas wzoru pozwu.

Alicja odpowiedział 1 rok temu

A jak udowodnić w sądzie że mąż jest alkoholikiem? jakie dowody w sprawie najlepiej się sprawdzają i jakie sąd uznaje? mogę powiedzieć, że mój mąż jest dość cwany, pije codziennie w ukryciu, wychodzi na chwilę do sklepu pod pretekstem kupna czegokolwiek do domu, a kupuje sobie tzw. małpki, czyli małe buteleczki z wódką. Codziennie czuć od niego alkohol, jak udowodnić przed sądem, że mąż jest alkoholikiem i ma poważny problem alkoholowy?