Jak odpowiedzieć na pozew o rozwód gdy dogadaliśmy się?

Forum prawneKategoria: RóżneJak odpowiedzieć na pozew o rozwód gdy dogadaliśmy się?
Włodzimierz S. zapytał 3 lata temu

Żona złożyła pozew o rozwód z mojej winy. Czekam na ten pozew. W międzyczasie dogadaliśmy się, tzn. u notariusza zrobiliśmy podział majątku i żona stwierdziła, że w trakcie procesu zmieni swoje stanowisko na orzekanie bez winy. Co w takiej sytuacji odpisać do sądu w odpowiedzi na pozew z orzeczeniem o winie?

Z góry dziękuję
Włodzimierz S.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

Panie Włodku, jeśli stanowisko żony jest zgodne z Pana wolą i wierzy Pan, że rozwód przebiegnie bez zbędnych formalności, należy przygotować również zwięzłą odpowiedź na pozew.

W treści pisma warto skupić się na przesłankach pozytywnych rozwodu, czyli podać, że co do zasady zgadza się Pan z roszczeniem żony i wyraża zgodę na rozwód bez orzekania o winie. Dalej należy wskazać, że zostały spełnione wszystkie przesłanki do orzeczenia rozwodu.

Warto dodać, że nie łączą Pana z żoną żadne więzy. A od daty złożenia pozwu o rozwód uległo również stanowisko żony – wyraża ona chęć rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie. Dalej należy podnieść okoliczność zawarcia umowy o podział majątku dorobkowego i złożyć kserokopie umowy zawartej przed notariuszem.

Uważam, że na tym można poprzestać, bowiem na rozprawie sąd i tak przystąpi do przyjęcia od Państwa oświadczeń co do zajętych stanowisk. Należy więc zadbać, by żona potwierdziła chęć rozwodu bez orzekania o winie również w toku sprawy.

Jeśli termin rozprawy jest odległy, żona może przygotować pismo do Sądu, a w nim zmienić stanowisko z pozwu wnosząc o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie.

Na koniec dodam jeszcze, że pisma do sądu należy składać w dwóch egzemplarzach. Dotyczy to również odpowiedzi na pozew – jeden egzemplarz będzie dla sądu, drugi dla małżonki.

Podobne wątki: Odpowiedź na pozew rozwodowy WZÓR

Odpowiedź na pozew rozwodowy – wzór

Podobne wzory pism:

Baw odpowiedział 3 lata temu

Witam, jak wypełnić odpowiedź na pozew rozwodowy z brakiem zgody na rozwód? Żona złożyła pozew o rozwód, ale ja nie chce rozwodu, co zrobić? Kocham ją, mamy dzieci i chcę dalej być w związku małżeńskim. Proszę o jakaś podpowiedź która pomoże mi w utrzymaniu rodziny…