Wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy rozwodowej wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o przyspieszenie terminu rozprawy rozwodowej wzór
Karol44 zapytał 4 lata temu

Złożyliśmy pozew o rozwód bez orzekania o winie z dziećmi, pierwsza rozprawa sądowa ma się odbyć dopiero za pół roku, myślałem, że to będzie trochę szybciej, niestety rozprawa sądowa zbiegnie mi się z wyjazdem do pracy za granicę, pytanie: czy mogę złożyć w sądzie wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy rozwodowej?

Czy sąd zgodzi się przyspieszyć rozprawę rozwodową o np. 3 miesiące szybciej? czy powód jako wyjazd do pracy za granicę będzie wystarczający? czy uzasadnić wniosek jakoś inaczej? proszę o poradę prawną!

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

każdy powód o odroczenie lub przyspieszenie terminu rozprawy może zostać przez sąd uwzględniony. Dlatego jeśli już dziś wiadomo, że termin za pół roku zbiegnie się z dłuższym wyjazdem służbowym, nie warto dłużej czekać, lecz już na dniach należy wniosek złożyć w sądzie.

Niestety nie ma pewności, że sąd pozytywnie go rozpatrzy. By zyskać większe szanse, należy wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy odpowiednio przekonująco uzasadnić. We wniosku należy podać termin wyjazdu, zaznaczając, że powrót do kraju może odwlec się w czasie na kolejne miesiące, a z uwagi na szerzącą się nadal pandemię koronawirusa możesz nie mieć możliwości przyjazdu do domu nawet na kilka dni.

Na potwierdzenie wyjazdu za granicę, możesz załączyć kserokopie kontraktu lub innego dokumentu potwierdzającego podnoszone okoliczności. Jeśli jednak z ich treści wynikać będzie, że wyjazd ma trwać nie dłużej niż kilka tygodni lepiej nie składać takich dokumentów, lecz ograniczyć się wyłącznie do pisemnych wyjaśnień. Musisz bowiem wiedzieć, że sądy traktują sprawy rozwodowe za najmniej pilne, stąd tak odległy termin rozprawy.

Dodam jeszcze, że jeśli z małżeństwa macie małoletnie dzieci mało prawdopodobne, by sprawa zakończyła się na jednym posiedzeniu. Sąd musi bowiem przeprowadzić dowód na potwierdzenie, że orzeczenie rozwodu nie wpłynie na ich dobro. Mam więc nadzieję, że zadbaliście o powołanie odpowiedniego świadka i sąd wezwał go już na pierwszą rozprawę. Inaczej sprawa i tak zostanie odroczona.

Podobne wątki:

Dagmara odpowiedział 3 lata temu

Witam, jestem teraz w ciąży z obecnym partnerem. A w maju w tamtym roku złożyliśmy pozew z mężem o rozwód bez orzekania o winie i jeszcze nie znamy terminu. Czy skoro jestem w ciąży, mogę składać wniosek o przyspieszenie sprawy rozwodowej?