Czeka Cię sprawa sądowa? a Sąd wyznaczył termin rozprawy, na którą nie możesz się stawić? Sprawdź, jak przełożyć termin rozprawy sądowej i dowiedz się, jak poprawnie uzasadnić wniosek o zmianę terminu rozprawy.
SPIS TREŚCI:
Czy mogę złożyć wniosek o zmianę terminu rozprawy?
Sąd, wyznaczając termin posiedzenia, bierze pod uwagę charakter danej sprawy oraz obowiązujące terminy. Często strona postępowania otrzymuje wezwanie na rozprawę, na którą z przyczyn zawodowych lub zdrowotnych nie może się stawić. Brak uczestnictwa na sprawie sądowej może wywołać negatywne konsekwencje – łącznie z wydaniem wyroku zaocznego.
Aby nie tracić prawa do obrony swych racji, zasadne jest złożenie pisemnego wniosku, którego wzór pobierzesz poniżej:
Wniosek o zmianę terminu rozprawy WZÓR
Wniosek o zmianę terminu rozprawy WZÓR
Uzasadnienie wniosku
Zgodnie z art. 214 kpc.:
Rozprawa ulega odroczeniu, jeżeli sąd stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć.
Zatem strona, która nie może stawić się na wyznaczonym przez sąd terminie rozprawy, winna przygotować wniosek do sądu o zmianę terminu rozprawy powołując się okoliczności, które są przeszkodą do jej obecności w sądzie.
Wniosek o zmianę terminu rozprawy można uzasadnić m.in.:
- chorobą
- potrzebą sprawowania osobistej opieki nad osobą chorą (dziecko, członek rodziny)
- zaplanowany wcześniej wyjazd
- wykupione szkolenie, kurs
- uczestnictwo w egzaminie.
Przedstawione uzasadnienie wniosku powinno przedstawiać okoliczność, której nie można przezwyciężyć, przełożyć, pominąć.
Na poparcie podniesionych okoliczności warto przedłożyć sądowi stosowne dokumenty (zaświadczenie, kserokopia umowy, bilet lotniczy).
Jak usprawiedliwić nieobecność w sądzie z powodu choroby?
Usprawiedliwienie niestawiennictwa na rozprawie z powodu choroby stron, ich przedstawicieli ustawowych, pełnomocników, świadków i innych uczestników postępowania, wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie sądu, wystawionego przez lekarza sądowego – tak art. 214 (1) kpc.
Lista lekarzy sądowych dostępna jest na stronie internetowej danego sądu.
Kiedy należy złożyć wniosek o zmianę terminu rozprawy?
Wniosek warto złożyć zaraz po powzięciu informacji o niemożności stawienia się w sądzie. Takie działanie pozwoli sądowi odwołać wyznaczoną rozprawę, tak by inni uczestnicy nie stawiali się w sądzie na „pusty” termin.
Przyjmując wniosek o odroczenie terminu rozprawy, sąd wyznaczy nową datę.
Jeśli strona lub uczestnik postępowania chcę, by sprawa odbyła się w określonym czasie, należy przybliżone daty wskazać sądowi.
Takie wnioski składają zazwyczaj osoby zamieszkujące w innych krajach, które do Polski przyjeżdżają jedynie okazjonalnie, np. na czas Świąt Bożego Narodzenia, czy wakacje. Jeśli natomiast mieszkasz w Polsce, fakt ten nie dyskwalifikuje Cię od możliwości przełożenia rozprawy sądowej na inny termin.
Warto przeczytać:
- Wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy WZÓR
- Wzór pisma do sądu o niemożności stawienia się na rozprawie
- Jak napisać usprawiedliwienie nieobecności w sądzie?
- Wniosek o wyznaczenie terminu rozprawy, przyspieszenie, rozpoznanie i odroczenie rozprawy
- Upoważnienie do załatwienia spraw WZÓR (Pełnomocnictwo administracyjne)
- Wniosek o zmianę terminu przesłuchania świadka wzór
- Odwołanie od kary grzywny za niestawiennictwo w sądzie