Odpowiedź na pozew rozwodowy – Oddalenie Powództwa

Forum prawneKategoria: Wzór pismaOdpowiedź na pozew rozwodowy – Oddalenie Powództwa
Igor T. zapytał 3 lata temu

Witam, potrzebuję pomocy. Chodzi o odpowiedź na pozew rozwodowy i oddalenie powództwa. Złożyłem pozew o rozwód, żona w odpowiedzi na pozew rozwodowy nie zgadza się i nie chce rozwodu, napisała, że według niej to po prostu taki epizod w naszym małżeństwie i że będzie lepiej.

To jednak nieprawda, chcę rozwodu, bo od roku lub dwóch jest tragicznie, od awantury do awantury poprzedzonej aktami chorobliwej zazdrości.

Sporządzając wniosek o pozew rozwodowy, napisałem zarzuty najdelikatniej, jak tylko mogłem, widać to był mój błąd, mogłem dobitnie i bez ogródek opisać sytuację w naszym małżeństwie. Dodam jeszcze tylko, że żona pisała mi SMS-y, że nie odpowie na pozew rozwodowy, ale jak widać, odpowiedziała… co robić? czy sąd może nie zgodzić się na rozwód?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

odpowiadając jakby od końca na Pana pytanie, mogę napisać, że sąd nie orzeknie rozwodu w dwóch przypadkach:

  1. Gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa, a drugi małżonek na rozwód się nie godzi. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy mąż zdradza żonę i chce rozwodu, by ułożyć sobie życie z drugą kobietą, jednak żona, która nie ma żadnej winy w rozpadzie małżeństwa – nie zgadza się na rozwód.
  2. Kiedy na skutek rozwód mogłyby ucierpieć małoletnie dzieci stron.

Pan nie podaje innych przyczyn rozwodu, niż częste konflikty, dlatego istnieje duża szansa na rozwód.

Przy czym należy pamiętać, że aby sąd orzekł rozwód, pomiędzy małżonkami nastąpić musi zupełny i trwały rozpad pożycia w trzech sferach:

  • emocjonalna – brak uczucia
  • fizyczna – brak kontaktów seksualnych
  • materialna – brak wspólnego budżetu.

Jeśli uda się Panu wykazać przed sądem, że nie darzy żony uczuciem, pożycie fizyczne ustało i każde z Państwa prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe (ma swój budżet, przy czym nie jest wymagane wyprowadzenie się z domu przez jednego z małżonków) być może sąd orzeknie zgodnie z Pana pozwem.

Należy jednak wziąć pod uwagę sytuację małoletnich dzieci. Jeśli takie Państwo posiadacie, warto zadbać o świadka, który zezna, że na skutek rozpadu pożycia nie dzieje im się krzywda. Świadka należy powołać jak najwcześniej. Może to być członek rodziny, sąsiad, bliska koleżanka lub kolega.

Odnośnie przygotowania odpowiedzi na odpowiedź na pozew, to uważam, że nie jest ona potrzebna. Proszę przygotować się do sprawy i na niej podnieść brak zmiany postawy w zachowaniu żony.

Może Pan próbować przekonać sąd, że nawet po odbiorze pozwu rozwodowego żona nie zmieniła swojego zachowania. Nadal była kłótliwa i agresywna. Jestem przekonana, że sąd dokładnie wypyta Pana o szczegóły dotyczące relacji panujących w Państwa małżeństwie.

Na koniec dodam, że w interesie sądu nie jest podtrzymywanie istnienia fikcyjnego małżeństwa. Dlatego im dłuższy czas upłynie od zerwania „relacji małżeńskich” z żoną, tym większa szansa na rozwód.

Przydatne wzory pism:

Pozew o rozwód bez orzekania o winie wzór

Pozew o rozwód bez orzekania o winie wzór

Pozew o rozwód bez orzekania o winie wzór z dziećmi

Pozew-o-rozwod-bez-orzekania-o-winie-wzor-z-dziecmi-doc-pdf

Pozew o rozwód bez orzekania o winie WZÓR z dziećmi

Odpowiedź na pozew rozwodowy – wzór

Warto przeczytać: