Pożyczka od rodziców na zakup mieszkania [WZÓR UMOWY]

Forum prawneKategoria: DługiPożyczka od rodziców na zakup mieszkania [WZÓR UMOWY]
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Dzień dobry, przedmiotem mojego zapytania jest pożyczka od rodziców na zakup mieszkania. Jesteśmy młodym małżeństwem i chcemy kupić mieszkanie. Jako że mamy za małe zarobki (nie dostaniemy kredytu), to chcemy pożyczyć pieniądze od rodziców na zakup mieszkania.

Jesteśmy po wstępnych rozmowach i rodzice zgodzili się, że pożyczą nam pieniądze, jednak chcieliby podpisać umowę pożyczki. Czy mogłaby Pani pomóc nam przygotować taką umowę pożyczki od rodziców?

Nie mamy wyjścia, bo bank nie udzieli nam kredytu, a nie chcemy już mieszkać u teściów, dlatego pożyczka od rodziny na zakup mieszkania to jedyne w tym momencie wyjście.

O czym jeszcze musimy pamiętać? rodzice pożyczą nam 140.000 zł i będzie to pożyczka bez odsetek.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

pożyczka od rodziców na zakup mieszkania to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli Wam zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę, bowiem nie generuje dodatkowych kosztów, tj., odsetki od kredytu w banku.

Kwota pożyczki jest znaczna, dlatego nie wolno zapomnieć o zawarciu umowy pożyczki na piśmie.

W umowie pożyczki zawrzeć należy:

  • dane stron (imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania)
  • kwotę pożyczki
  • zapis o braku oprocentowania
  • termin zwrotu pożyczki (jednorazowo lub w ratach – podając terminy spłat poszczególnych rat i ich wysokość)
  • formę przekazania pieniędzy (dla celów dowodowych i dla Urzędu Skarbowego najrozsądniej wybrać przelew z rachunku bankowego lub przekaz pocztowy).

Umowa pożyczki – wzór

Ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych dla uzyskania ulgi w zapłacie podatku od pożyczonej kwoty nakłada obowiązek zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym pożyczki rodzinnej na kwotę przekraczającą 9 637 zł.

Dlatego po zawarciu umowy i przekazaniu pieniędzy w terminie 14 dni musicie udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć właściwą deklarację (PCC-3) załączając dowód przekazania pieniędzy na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym – tak art. 9 ustawy.

Niezłożenie deklaracji w terminie wskazanych 14 dni może skutkować obciążeniem Was podatkiem w wysokości 20% od pożyczonej kwoty.

Spełnienie warunków otrzymania zwolnienia nie jest trudne, dlatego warto zastosować się do wytycznych ustawy i nie oddawać niepotrzebnie ciężkich pieniędzy do US.

Na koniec polecam Ci przeczytanie tego poradnika: Pożyczka od rodziców

Ania odpowiedział 4 lata temu

Witam Panią, spłaciłam dług w kwocie 53 tysięcy zł. wierzycielowi. Musiałam pożyczyć, a w sumie to dostałam te pieniądze od najbliższych ciotki, wujka, brata, mamy, taty, i znajomego, ale w gotowce. Nie wiem jak je zadeklarować i ile, bo są jakieś limity kwotowe co do pożyczki czy darowizny. I nawet jedni piszą, że podatek od zgłoszenia wynosi 0,5% inni 2%. Bardzo proszę mi pomóc rozwiązać ten problem, w razie kontroli skąd wzięłam pieniądze. Jestem osobą bezrobotną bez żadnych dochodów od długiego czasu. Z góry dziękując, Pozdrawiam Ania

TT odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, uprzejmie proszę o wyjaśnienie pewnej kwestii. Żona bierze pożyczkę od teściowej (czyli swojej mamy) na 20 000 zł i przelewa te 20 000 zł na moje konto. Czy przy takim scenariuszu nie ma PPC, jeśli żona zgłosi to do urzędu? Chodzi mi szczególnie o przekazanie tych pieniędzy potem na moje konto – czy jest to w pełni zgodne z prawem i dodatkowo nieopodatkowane (mamy wspólnotę).
Bardzo dziękuję.