Pożyczka od siostry – o czym muszę pamiętać?

Forum prawneKategoria: DługiPożyczka od siostry – o czym muszę pamiętać?
AvatarMoniol zapytał 11 miesięcy temu

Dzień dobry, proszę o poradę, chodzi o pożyczkę od siostry, bo chcę pożyczyć od rodzonej siostry 40.000 zł i nie mam pewności czy będzie to kwota całkowicie zwolniona od podatku, czy jednak trzeba zapłacić podatek od pożyczki w Urzędzie Skarbowym.

Wiem, że siostra swojej siostrze może pożyczyć pieniądze bez opodatkowania do kwoty 9.600 zł, ale po przekroczeniu tej sumy mam wątpliwości. Pozdrawiam. Monika.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Moniko,

co do zasady czynności cywilnoprawne, takie jak umowa darowizny, czy umowa pożyczki podlegają opodatkowaniu.

Powyższe wynika z regulacji ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych, i zgodnie z zapisem art. 5 ustęp 4 od umowy pożyczki pobiera się podatek w wysokości 2 % .

Jednakże przy pożyczce rodzinnej, czyli dokonanej pomiędzy osobami, o których mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn tj. przez:

  1. małżonka
  2. zstępnych
  3. wstępnych
  4. pasierba
  5. rodzeństwo
  6. ojczyma
  7. macochę

…można uzyskać zwolnienie od podatku przy pożyczce przekraczającego kwotę 9 637 zł, składając do Urzędu Skarbowego deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od daty dokonania czynności oraz przedkładając dokument potwierdzający przekazanie pożyczki.

Zatem Moniko, możesz pożyczyć od siostry 40 000 zł. Jednak, aby uniknąć obowiązku zapłaty 2 % podatku od pożyczki, najlepiej będzie jeśli siostra przekaże Ci pieniądze przelewem z konta na konto, przekazem pocztowym lub w placówce banku wpłaci pieniądze na Twój rachunek.

Następnie z dokumentem potwierdzającym wpłatę pieniędzy, w terminie 14 dni musisz udać się do właściwego Ci US i tam wypełnić i złożyć druk deklaracji. Cała procedura nie jest skomplikowana i nie powinna zająć Ci więcej niż kilkanaście minut.

Umowa pożyczki w rodzinie – wzór

Twoja odpowiedź