Pożyczka od znajomego z USA – co Urzędem Skarbowym?

Forum prawneKategoria: RóżnePożyczka od znajomego z USA – co Urzędem Skarbowym?
AvatarPAweł W. zapytał 4 miesiące temu

Witam. Mam pytanie odnośnie pożyczki od znajomego mieszkającego w USA. Ten znajomy pożyczy nam 250.000 tys. zł na zakup nieruchomości ok. 70 tys. dolarów. Jak wygląda sytuacja podatkowa za taką transakcję w Polsce?

Czy jesteśmy zobowiązani do opłaty podatku za taką pożyczkę, czy z racji, że jest to inny kraj, kontynent – są jakieś ustępstwa? Czy obowiązują nas konkretne terminu itp.? Dziękuje za odpowiedź.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

by odpowiedzieć na Twoje pytanie, należy sięgnąć do regulacji zawartych w ustawie z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z zasadami niniejszej ustawy, podatkowi podlegają umowy pożyczki pieniędzy jeżeli prawa majątkowe wykonywane będą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozumiem, że pożyczka od znajomego mieszkającego w USA ma posłużyć do zakupu nieruchomości w Polsce. Już ta okoliczność wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego po Twojej stronie.

Natomiast sam obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania pożyczki lub z chwilą każdorazowej wypłaty środków pieniężnych, jeżeli umowa pożyczki określa, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy.

Od umowy pożyczki należny jest podatek w wysokości 0,5% przekazanej kwoty. Podatek może zostać jednak podwyższony do 20%, jeśli podatnik nie dokona zgłoszenia pożyczki, a organ podatkowy z urzędu podejmie czynności sprawdzające, kontrolę podatkową, postępowanie podatkowe lub kontrolę celno-skarbową.

Odnośnie terminu do zapłaty podatku, to w myśl zasadzie przewidzianej w art. 10 ustawy podatkowej podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Podobne wątki:

AvatarPaweł Wozniak odpowiedział 4 miesiące temu

Gdzieś doczytałem, ze jeśli pożyczka jest z zagranicznego konta to nie ma obowiązku opłaty PCC. Tylko musi być spisana umowa pożyczki i z racji ze umowa nie może być inaczej podpisana jak tylko w formie e-mail to uznaje się podpisanie umowy w tym przypadku w USA a nie na terenie Polski. Tym bardziej ze pieniądze maja być wysłane w dolarach na polskie konto które z automatu przeliczy je na złotówki. 

Twoja odpowiedź