Rozliczenie komornika z wierzycielem – jak wygląda?

Forum prawneKategoria: KomornikRozliczenie komornika z wierzycielem – jak wygląda?
Lucek zapytał 4 lata temu

Chcę zapytać, jak wygląda rozliczenie komornika z wierzycielem. Niebawem zlecę komornikowi wszczęcie egzekucji komorniczej przeciwko dłużnikowi, w związku z tym chciałbym wiedzieć jakie koszty komornicze poniosę ja, a jakie dłużnik.

Drugie pytanie: czy koszty komornicze po umorzeniu egzekucji, która była bezskuteczna, ponosi wierzyciel? jak to będzie wyglądać?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jeśli egzekucja będzie skuteczna, to Ty jako wierzyciel w rozliczeniu egzekucji otrzymasz zwrot wszystkich poniesionych kosztów, także tych związanych z zaangażowaniem adwokata do sprawy egzekucyjnej.

Niestety inaczej będzie, jeśli egzekucja okaże się bezskuteczna. Wówczas wydając postanowienie o umorzeniu egzekucji, komornik orzeknie również o obowiązku zwrotu poniesionych wydatków egzekucyjnych.
Musisz być przygotowany, że koszty nieskutecznej egzekucji mogą wynieść nawet kilkaset złotych.

Przede wszystkim komornik obciąży Cię kosztami poszukiwania majątku dłużnika – wysyłanie zapytań do urzędów, sprawdzenie dłużnika w systemie OGNIVO oraz kosztami korespondencji.

Im więcej wniosków złożysz, tym więcej będzie kosztów. Komornik na Twój wniosek może „odwiedzić” dłużnika w jego miejscu zamieszkania, sprawdzić, czy nie jest właścicielem jakiejś nieruchomość i czy posiada samochód.

Jeśli obawiasz się kosztów bezskutecznej egzekucji, radzę przed złożeniem wniosku egzekucyjnego spróbować na własną rękę ustalić, czy dłużnik, chociażby jest zatrudniony na umowę, ma rentę lub jakieś inne świadczenie podlegające zajęciu.

Dodatkowo radzę wziąć pod uwagę okoliczność, że każdy wniosek egzekucyjny przerywa bieg terminu przedawnienia roszczenia. Jeśli będziesz bierny, dług po pewnym czasie się przedawni.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Artur S. odpowiedział 4 lata temu

Czy komornik musi wykazać potwierdzenie dokonanych wpłat? Komornik na wykazie o spłaceniu zadłużenia dla wierzyciela podał kwoty, które nie otrzymałam. Zażądałam od komornika pokazania potwierdzeń wpłat na moje konto. Teraz zgłosiłam do izby komorniczej, a Izba za komornikiem. Masakra. Jeśli komornik wpłacił mi pieniądze pochodzące od dłużnika, to niech mi pokaże/udowodni, że odebrałam je… nie rozumiem, jaki problem jest w pokazaniu pokwitowania?