Spóźnienie się z ratą kredytu o 1 tydzień a wpis do BIK

Forum prawneKategoria: DługiSpóźnienie się z ratą kredytu o 1 tydzień a wpis do BIK
AvatarRomus09 zapytał 5 miesięcy temu

Dobry wieczór,

pisze do Pani w sprawie kredytu ratalnego zaciągniętego w BGŻ BNP PARIBAS. Otóż chodzi o to, że zostałem wpisany do BIK-u 21.09.2020 r., bo rzekomo spóźniłem się ze spłatą raty 35 dni, gdzie to był tylko tydzień i nie zostałem o tym poinformowany pisemnie ani telefoniczne.

W tej chwili kredyt jest w całości spłacony 23.09.2020, a gdy dzwoniłem do banku z tą informacją, to pani mi powiedziała, że jak chciałem cały kredyt zamknąć to, że miałem go na inne konto wpłacić, o czym też nie wiedziałem i że oni dopiero to zaksięgują 15 Października – wtedy kiedy rata miała być wpłacona.

A do BIK-u, to wpiszą dopiero pod koniec października, tak więc jeszcze przy okazji się dowiedziałam, że mam jakieś odsetki zapłacić, chociaż nie wiem za co! Czy można to jakoś sprostować?

Czy można w tej sprawie coś zrobić?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam,

od razu pragnę Pana uspokoić, pisząc, że wpis do BIK nie dotyczy samego opóźnienia w zaliczeniu Pana wpłaty na poczet uregulowania raty kredytu.

W BIK Pan funkcjonuje automatycznie po tym, jak został Panu przyznany kredyt. Przez cały okres rozliczenia kredytu bank zobowiązany był aktualizować informacje w BIK na temat postępów w spłacie.

Zatem w BIK przy danym zobowiązaniu – tu kredyt ratalny w BGŻ BNP PARIBAS – przez cały okres kredytowania pojawiały się zaktualizowane informacje o spłacie kolejnych rat z wyszczególnieniem czy rata została zapłacona w terminie, czy z opóźnieniem liczonym w dniach.

Odnośnie terminu wpisu w BIK zmian, to zgodnie z regulacjami prawa bankowe banki i inne instytucje mają 7 dni na przesłanie do BIK informacji o zaistniałej zmianie (w tym wpłacie), natomiast BIK zobowiązany jest upublicznić tę informację również w nieprzekraczalnym terminie 7 dni.

Przy czym muszę wyjaśnić, że opóźnienie kilkudniowe nie będzie miało żadnego znaczenia dla Pana oceny w BIK. Dodatkowo po zamknięciu kredytu przez bank, Pana dane z BIK powinny zniknąć – chyba że:

  • opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni, a jednocześnie upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania przez bank o zamiarze przetwarzania tych informacji, dane mogą być przetwarzane bez zgody klienta przez 5 lat
  • wyraził Pan zgodę na przetwarzanie informacji kredytowych przez kolejnych 5 lat po spłacie kredytu (zgodę można cofnąć).

Pan wspomina o opóźnieniu wynoszącym 35 dni, zatem dane z BIK powinny zniknąć wraz z zamknięciem przez bank kredytu, chyba że bank posiada przedmiotową zgodę na dalsze przetwarzanie danych.

Niemniej jednak takie opóźnienie, tak jak pisałam na wstępie, nie będzie miało wpływu na Pana zdolność kredytową ocenianą przez pryzmat historii w BIK.

Oczywiście może Pan złożyć reklamację w banku odnośnie zaliczenie wpłat z „innego” rachunku. Jeśli jednak tak wynika z postanowień umowy, niewiele Pan zdziała. Trzeba się więc zastanowić, czy gra jest warta świeczki.

O odsetki za opóźnienie (wysokość i okres naliczania) również należy pytać w banku i w najbliższym czasie je uregulować, tak by bank mógł zamknąć kredyt bez dodatkowych roszczeń.

Warto przeczytać:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR
Twoja odpowiedź