Upadłość konsumencka a darowizna

Forum prawneKategoria: Upadłość konsumenckaUpadłość konsumencka a darowizna
AvatarIgor T. zapytał 1 rok temu

Witam. Przepisałem mieszkanie w formie darowizny na córkę i chcę starać się o upadłość konsumencką. Darowiznę przekazałem 2 lata temu.

Czy syndyk będzie mógł użyć skargi pauliańskiej, by cofnąć darowiznę mieszkania i sprzedać je jako likwidacja majątku upadłego? czy jest szansa, że syndyk nie dowie się o darowanym mieszkaniu?

No i jak będę sporządzał wniosek o upadłość, to muszę napisać, że przekazałem mieszkanie córce? czy tego się już wpisuje we wniosku?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

niestety od daty darowizny nie upłynęło przewidziane w ustawie 5 lat, dlatego przedmiot darowizny powinien zostać ujawniony już we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Jeżeli uchybisz obowiązkowi ujawnienia darowanego córce mieszkania, a sprawa wyjdzie na jaw, postępowanie upadłościowe zostanie umorzone, a Ty stracisz szansę na oddłużenie.

Natomiast w sytuacji, kiedy ujawnisz mieszkanie (a nie może być inaczej) zostanie ono zajęte przez syndyka i spieniężone na poczet zaspokojenia wierzycieli.

Mając na uwadze powyższe, zastanów się, czy upadłości konsumencka na pewno jest Ci w tym momencie potrzebna. Być może warto poczekać jeszcze 3 lata i dopiero po tym czasie złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Niestety podjęcie decyzji o przeczekaniu nie oznacza, że wierzyciele nie “dogrzebią się” do informacji, że darowałeś córce mieszkanie, by uniknąć jego zajęcia i nie złożą przeciwko niej pozwu ze skargi pauliańskiej.

Myślę, że aby tak się nie stało, musisz podjąć starania, by na poczet wymagalnych należności wpłacać jak najwyższe kwoty.

Podsumowując: Nie na żadnej pewności, że syndyk nie dowie się o darowiźnie. Natomiast jeśli zostanie ona ujawniona, a Ty nie podasz jej we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej stracisz szansę na oddłużenie na kolejne 10 lat.

Natomiast jeśli we wniosku wykażesz, że darowałeś córce mieszkanie, a Twoje długi są znacznie, to syndyk przystąpi do jego spieniężenia.

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź