Upoważnienie dla partnera do opieki nad dzieckiem WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaUpoważnienie dla partnera do opieki nad dzieckiem WZÓR
Leokadia zapytał 2 lata temu

Proszę Pani, jak napisać upoważnienie dla partnera do opieki nad dzieckiem? zaczynają się prace sezonowe w Niemczech i chcę wyjechać na 2 tygodnie do pracy. Jestem z partnerem w związku od 5 lat, mieszkamy razem, jednak nie jesteśmy jeszcze małżeństwem. Chciałabym zostawić dziecko pod opieką partnera i napisać mu jakieś upoważnienie, np. do szkoły, do lekarza, itd. żeby mógł z dzieckiem iść i pomóc w bieżących sprawach. Jak takie upoważnienie dla partnera napisać?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

na wstępie wyjaśnię, że przed wyjazdem należy przygotować pisemne upoważnienie dla partnera. W treści upoważnienia należy wskazać, że jest on opiekunem faktycznym na czas Pani nieobecności. Gotowy do wypełnienia wzór upoważnienia dla partnera pobierzesz poniżej:

Upoważnienie dla partnera do opieki nad dzieckiem wzór

upowaznienie-dla-partnera-do-opieki-nad-dzieckiem-wzor-pdf-doc

Upoważnienie dla partnera do opieki nad dzieckiem wzór

Dodam, że w treści pisma należy zawrzeć kompletne dane dziecka i opiekuna (imię, nazwisko, adres, datę urodzenia, numer PESEL).

Niemniej muszę wyjaśnić, że tak przygotowane upoważnienie nie będzie wiążące dla szkoły, lekarza, czy urzędu – w przypadku pojawienia się problemów natury formalnej. Wyjaśnię również, że także umocowanie do opieki, podpisane w obecności notariusza nie da więcej kompetencji Pani partnerowi – nie jest on bowiem opiekunem prawnym dziecka.

Z uwagi na powyższe, radzę poinformować wychowawcę dziecka o wyjeździe do pracy, zastrzegając, że pod jej nieobecność, partner jest osobą upoważnioną do zajmowania się dzieckiem, dlatego prosi Pani o przekazywanie mu wszelkich informacji.

Warto również udać się do przychodni lekarza rodzinnego dziecka, by upoważnić partnera do udzielenia mu informacji związanych z leczeniem dziecka.

Na koniec wyjaśnię, że w większości przypadków ustne poinformowanie szkoły i ewentualnie lekarza rodzinnego jest wystarczające, by rodzic/rodzice mogli spokojnie wyjechać ja jakiś czas za granicę.

Dlatego jeśli przygotuje Pani upoważnienie na piśmie, tym bardziej nie powinno być żadnych problemów z regulowaniem bieżących spraw dziecka i takie upoważnienie warto sporządzić!

Podobne: