Wezwanie do przeniesienia własności nieruchomości WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWezwanie do przeniesienia własności nieruchomości WZÓR
Kurtina zapytał 3 lata temu

Witam, deweloper nie chce przenieść własności nieruchomości na nas, nie wiemy dlaczego. Deweloper opóźnia podpisanie aktu notarialnego, wymyślając coraz to nowe historie, trochę nas to niecierpliwi, bo może znalazł sobie innych kupców na mieszkanie, którzy oferują więcej.

Czy są jakieś przepisy które regulują przeniesienie własności mieszkania od dewelopera? chcemy wysłać pismo do dewelopera jako ostateczne wezwanie do przeniesienia własności nieruchomości na nas. Co jeszcze warto wiedzieć? jak napisać takie pismo?

4 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

na wstępie wyjaśnię, że w Państwa sprawie znaczenie przede wszystkim będą mieć postanowienia wcześniej zawartej umowy z deweloperem. W pierwszej kolejności więc radzę dokładnie przeanalizować treść umowy.

Ewentualnie można zwrócić się do prawnika, by ten wypowiedział się w sprawie.

Niemniej muszę również dodać, że dewelopera wiążą również ogólne zasady przewidziane w ustawie z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zwanej potocznie ustawą deweloperską.

Zachęcam więc do zapoznania się z regulacjami ustawowymi.

Natomiast co do Państwa pytań, to w treści umowy deweloperskiej powinien znajdować się zapis zobowiązujący dewelopera do przeniesienia na nabywcę w zakreślonym terminie po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa własności ustalonego mieszkania.

Należy więc w umowie szukać tego terminu. Jest on o tyle istotny, że jeśli nie zostanie przez dewelopera dochowany, nabywca może odstąpić od umowy, jednakże dopiero po wyznaczeniu deweloperowi dodatkowego terminu 120 dni a zawarcie umowy przyrzeczonej – tak art. 29 niniejszej ustawy.

Podsumowując – jeśli wyznaczony w umowie termin na zawarcie umowy przeniesienia prawa własności już upłynął macie Państwo roszczenie do dewelopera o zawarcie umowy przyrzeczonej.

Jeśli jednak dodatkowy termin (120 dni) na zawarcie umowy przyrzeczonej upłynie bezskutecznie, możecie Państwo bez żadnych konsekwencji od umowy odstąpić.

Niemniej wcześniej – bez względu na ostateczną decyzję – należy przesłać deweloperowi wezwanie do przeniesienia prawa własności, wzór takiego wezwania zamieszczam poniżej:

Wezwanie do przeniesienia własności nieruchomości wzór

wezwanie-do-przeniesienia-wlasnosci-nieruchomosci-wzor

Wezwanie do przeniesienia własności nieruchomości wzór

W treści wezwania należy powołać się na odpowiednie zapisy umowy (te traktujące o terminie zawarcia umowy), wyznaczając termin zawarcia umowy głównej pod rygorem odstąpienia od umowy lub wystąpienia z roszczeniem o wypłatę odszkodowania (jeśli umowa deweloperska takowe przewiduje).

Podobne tematy:

Janina G. odpowiedział 2 lata temu

Pobraliśmy wzór wezwania do wydania mieszkania do dewelopera, jesteśmy w takiej sytuacji, że od dwóch miesięcy jesteśmy zwodzeni przez dewelopera, wymówki są różne, a to nie ma go w mieście w którym jest inwestycja, albo coś tam robotnicy mają do dokończenia, itd. Mamy po dziurki w nosie tych wymówek, zamierzamy wezwać dewelopera do zapłaty kary umownej, którą zresztą przewiduje podpisana dwa lata temu umowa deweloperska. Mieszkamy z rodzicami, mieliśmy już dawno opuścić dom, a tu wszystko przeciąga się w czasie. Mieszkamy dosłownie na kupce bo oprócz nas mieszkają dwie rodziny w domu i jest po prostu ciasno. Pozdrawiam

Kaszewski P. odpowiedział 2 lata temu

Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego? blok został oddany do użytku, część lokatorów już się wprowadziła a część nadal czeka nie wiadomo na co. Nie podpisaliśmy jeszcze aktu notarialnego, nie wiem (jest nas 5 rodzin), kiedy deweloper zechce umówić się u notariusza. Czy w naszym przypadku wezwanie go do wydania mieszkań coś pomoże i warto akie pismo mu wysłać?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry @Kaszewski P

Oczywiście, że warto takie pismo deweloperowi wysłać. Przeniesienie własności mieszkania od dewelopera należy sformalizować, aby wiedział on, że weszliście na oficjalną drogę wyegzekwowania od niego swoich mieszkań.

Umieściliśmy w piśmie bardzo motywujący “straszak” na dewelopera, jeśli nie zrealizuje od wydania mieszkania w ustalonym terminie. Zachęcam więc do pobrania naszego wzoru wezwania.