Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania i domu – WZÓR doc i PDF

Umowa wynajmu lub przeniesienia własności domu bądź lokalu mieszkalnego powinna wiązać się ze sporządzeniem dokumentu, określanego mianem „protokół przekazania nieruchomości”.

Pismo tego typu przygotowywane jest w momencie przekazywania domu lub lokalu kupującemu bądź wynajmującemu, przy czym stworzenie takiego protokołu leży zarówno w interesie osoby nabywającej nieruchomość, jak i tej, która ją przekazuje.

wzor-pismaCo jeszcze warto wiedzieć na temat tego dokumentu i jak prawidłowo go sporządzić? aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy gotowe do wypełnienia wzory protokołów zdawczo odbiorczych, które pobierzesz poniżej.

Czym jest protokół zdawczo odbiorczy po sprzedaży mieszkania?

Protokół zdawczo odbiorczy po sprzedaży mieszkania, czy też protokół przekazania lokalu, to dokument, który potwierdza przekazanie mieszkania lub domu po zawarciu umowy przeniesienia praw własności bądź przy wynajmie. Pismo tego typu powinno w sposób szczegółowy opisywać:

  • stan nieruchomości w momencie przekazania,
  • wszystkie elementy wyposażenia,
  • aktualny stan liczników.

Dokument jest podstawą ewentualnych roszczeń osoby, która nabywa dom lub mieszkanie, w przypadku kiedy nie spełnia ono warunków uzgodnionych ze sprzedającym.

Protokół zdawczo odbiorczy wzór ogólny

Protokol-zdawczo-odbiorczy-wzor-ogolny-pdf-doc

Protokół zdawczo odbiorczy wzór ogólny

Protokół zdawczo odbiorczy domu wzór doc

Protokol-zdawczo-odbiorczy-domu-wzor-doc-pdf

Protokół zdawczo odbiorczy domu wzór doc

Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania wzór

Protokol-zdawczo-odbiorczy-mieszkania-wzor-doc-pdf

Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania wzór

Po co sporządza się protokół zdawczo odbiorczy mieszkania?

wazneChociaż sporządzenie protokołu zdawczo odbiorczego nie jest obowiązkowe, to warto zdecydować się na przygotowanie takiego dokumentu przy sprzedaży lub wynajmie każdej nieruchomości, takiej jak dom czy lokal mieszkalny.

Pismo tego typu chroni bowiem zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Protokół zdawczo odbiorczy domu lub mieszkania zawiera informacje na temat jego stanu, jego cech szczególnych czy elementów wyposażenia. Prawidłowo sporządzony i podpisany przez obie strony umowy stanowi gwarancję, że:

  • kupujący lub wynajmujący nie będzie miał prawa zarzucać sprzedającemu braków w wyposażeniu czy złego stanu lokalu, bądź domu,
  • sprzedający lub najemca będzie zobowiązany przekazać mieszkanie, lub dom w stanie oraz z wyposażeniem określonym w protokole.

Protokół przekazania mieszkania zabezpiecza więc obie strony transakcji przed nieporozumieniami i roszczeniami, które mogłyby pojawić się w przyszłości.

Kiedy sporządzić protokół przekazania lokalu mieszkalnego?

wazneChociaż protokół zdawczo odbiorczy mieszkania można sporządzić na różnych etapach, to czas jego przygotowania i podpisania będzie miał wpływ zarówno na zawartość dokumentu, jak i uprawnienia nabywcy do ewentualnych roszczeń względem sprzedającego.

Jeśli kupujący bądź wynajmujący pragnie zabezpieczyć transakcję na przykład w zakresie jego wyposażenia, powinien dopilnować, aby protokół odbioru mieszkania ze szczegółowym opisem umeblowania, które ma pozostać w lokalu, został sporządzony przed zawarciem umowy najmu lub sprzedaży.

W przeciwnym razie sprzedający będzie mógł przekazać nieruchomość nawet w stanie surowym, a kupujący poprzez podpisanie aktu notarialnego z oświadczeniem o zapoznaniu się o stanie technicznym i faktycznym mieszkania, nie będzie miał prawa do wnoszenia żadnych roszczeń wobec sprzedawcy (nawet jeśli ten obiecywał wcześniej, że pozostawi wyposażenie nowemu właścicielowi).

Jeśli protokół zdawczo-odbiorczy zostanie przygotowany i podpisany po zawarciu umowy sprzedaży/najmu, będzie jedynie dokumentem, który potwierdzi wydanie lokalu po zakupie.

Jak wygląda wzór protokołu przekazania mieszkania?

wazneWzór ogólny protokołu zdawczo odbiorczego to dokument, który zawsze zawiera przede wszystkim informacje na temat tego, po co jest sporządzany, kto go sporządza oraz jakiej nieruchomości dotyczy. Pismo powinno określać również:

  • umowę najmu bądź kupna-sprzedaży lub akt notarialny dotyczący kupna i sprzedaży nieruchomości (jeśli protokół przygotowywany jest po zawarciu umowy),
  • dokładną datę oraz miejsce sporządzenia protokołu,
  • precyzyjny opis stanu technicznego domu/mieszkania, w tym opis ścian, podłóg, okien, zakończeń instalacji elektrycznych i wodnych,
  • wyliczenie i opisanie sprzętów i mebli, które pozostaną po sprzedaży w lokalu,
  • spisanie aktualnych, dokładnych stanów liczników (gaz, woda, energia elektryczna) w momencie przekazania lokalu (informacje niezbędne do rozliczeń z dostawcami mediów),
  • określenie liczby przekazywanych kompletów kluczy, pilotów do bramy itp.

Protokół zdawczo-odbiorczy sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Niezbędnym elementem takiego pisma jest podpis obu stron transakcji.

Stan faktyczny mieszkania oraz obecnych w nim elementów wyposażenia warto udokumentować również przy pomocy fotografii, dołączonych do protokołu np. w formie płyty DVD.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem protokołu zdawczo odbiorczego?

Protokół zdawczo odbiorczy lokalu warto potraktować bardzo poważnie, a przed podpisaniem dokumentu dokładnie sprawdzić cały lokal (najlepiej w ciągu dnia).

Podczas oględzin warto skupić się w szczególności na takich elementach, jak:

  • metraż mieszkania/domu i każdego pomieszczenia osobno,
  • podłogi, tj. równość, kąt nachylenia czy dylatacja,
  • ściany, tj. równość, pęknięcia, zacieki czy rysy,
  • drzwi i okna, tj. szczelność, zarysowania, łatwość zamykania i otwierania,
  • instalacje, tj. prawidłowe rozmieszczenie i sprawność instalacji elektrycznej, wodnej, grzewczej i gazowej,
  • sprawność wentylacji,
  • balkon, tj. rozmieszczenie płytek, prawidłowy spadek wody,
  • inne, np. nachylenie parapetów, suchość ścian i sufitów, powierzchnia piwnicy, lokalizacja garażu/miejsca postojowego.

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze