Jak ściągnąć dług z najemcy? ucieczka najemcy z mieszkania

Kategoria: RóżneJak ściągnąć dług z najemcy? ucieczka najemcy z mieszkania
Natalia S. zapytał 4 miesiące temu

Dzień dobry, jak ściągnąć dług od najemcy? Od 1.09.2020 wynajmuje swoje mieszkanie małżeństwu z dzieckiem. Umowa cywilno-prawna bez notariusza na czas określony do 1.09.2021. Najemca poinformował mnie 21.06 SMS-em, że mam przyjechać po klucze za 2 dni, ponieważ jego nie stać ich już na wynajem więc się wyprowadzają. Oczywiście odpowiedziałam mu, że obowiązuje nas umowa i do 1.09.2021 musi opłacać czynsz i bieżące rachunki.

Otrzymałam od niego odpowiedź, że nie będzie płacił ani czynszu, ani rachunków i że mam jego kaucje mogę sobie potrącić. Kaucja niestety nie pokrywa strat jakie poniesiemy jeśli ten człowiek nie będzie płacił i nie ureguluje bieżących rachunków.

W międzyczasie otrzymaliśmy bardzo wysoki rachunek za wodę, którego najemca również nie zamierza płacić. Najemca naciska, że mam odebrać mieszkanie i klucze, bo on wyjeżdża za granicę, nie zapłaci mi już na pewno, a do tego napisał również SMS-a, że on i tak nie jest nigdzie zameldowany w Polsce wiec żaden sąd czy komornik go nie znajdą.

Jeśli nie odbiorę kluczy do mieszkania, to powiedział, że zostawi go w drzwiach lub wyśle mi pocztą, bo nie zamierza robić żadnych protokołów zdawczo-odbiorczych. W jaki sposób mogę rozwiązać tę sytuację? Czy odbierać mieszkanie wcześniej niż przewiduje umowa?

Jak odzyskać pieniądze za wynajem mieszkania? albo pieniądze przynajmniej za rachunki bieżące… niestety tak jak wcześniej pisałam …kaucja nie pokrywa tego co się temu Panu nazbierało. Będę bardzo wdzięczna za poradę ! Pozdrawiam serdecznie Natalia S.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witaj Natalio,

uważam, że w pierwszej kolejności należy zadbać o ochronę swojego mienia. Dlatego przejęcie mieszkania jest istotne. Należy podjąć kontakt z najemcą i odebrać od niego klucze. Podczas spotkania warto dobrze obejrzeć mieszkanie, szukając ewentualnych szkód. Z czynności tej należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy.

Protokół zdawczo odbiorczy wzór ogólny

Protokół zdawczo odbiorczy domu wzór doc

Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania wzór

Jeśli jest obawa, że najemca nie podpisze dokumentu, warto czynność tę nagrać, używając telefonu. Ujawnione szkody należy wnieść do protokołu. Podobnie zestawienie nieuregulowanych opłat, a następnie na dole dokumentu umieścić formułę, że najemca odmawia podpisania protokołu.

Podczas spotkania należy pouczyć najemcę, że będziesz dochodzić zapłaty nieuregulowanej części zobowiązania na drodze postępowania sądowego i w sprawie tej kontaktowałaś się już a prawnikiem. Proszę dodać, że uzyskasz wyrok sądu, wnosząc o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca zamieszkania dłużnika.

Proszę wykazać asertywność i swoją pewnością przekonać lokatora, że jego postawa nie jest właściwa, a dług orzeczony przez sąd wcześniej czy później uda się ściągnąć. Dodaj również, że z uwagi na jego wyjazd za granicę po otrzymaniu wyroku o zapłatę złożysz wniosek o wydanie europejskiego tytułu wykonawczego.

Przekaż również Panu, że całe postępowanie wygeneruje koszty, które on będzie musiał pokryć jeśli „dotrze” do niego zagraniczny komornik (warto ustalić, do jakiego kraju planuje wyjazd).

Jeśli nie uda się znaleźć porozumienia, a dłużnik nie odda należnych pieniędzy, ani nie poprosi o spłatę ratalną długu, zachęcam Cię do kolejnego kontaktu z nami – wówczas wyjaśnię, jakie kroki należy podjąć, by uzyskać tytuł wykonawczy.

Dodam również, że teoretycznie przysługuje Ci prawo zastawu na rzeczach najemcy, jednak jestem przekonana, że gra nie jest warta świeczki, ponieważ wszelkie wartościowe rzeczy zostały już zabrane z mieszkania.

Na koniec napiszę, że przy kolejnej umowie najmu mieszkania, możesz wziąć pod uwagę tzw. najem instytucjonalny, który znacznie upraszcza procedurę odzyskania należności.

Twoja odpowiedź