Windykator przychodzi do domu mimo zawartej ugody z Providentem?

Forum prawneKategoria: WindykacjaWindykator przychodzi do domu mimo zawartej ugody z Providentem?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, wzięłam pożyczkę w Providencie w kwocie 2500 zł i przestałam ją spłacać po trzech ratach, ponieważ straciłam pracę. Jestem dość młodą osobą, wyjechałam za granicę, niestety tam mi się nie udało, a pożyczka w Providencie dalej została niespłacona.

Głupio unikałam kontaktu aż do momentu, kiedy do mojego rodzinnego domu (w którym już nie mieszkam) przyszedł windykator z Providenta.

Postanowiłam więc wejść we wszystkie maile i wiadomości, które do mnie wysyłali. W jednym z nich była propozycja zawarcia ugody, na mocy której mogłam zawrzeć nową umowę pożyczki i ponownie spłacać w ratach od następnego miesiąca i tak też zrobiłam.

Mam czas do następnej raty tj. 26.11 a mimo to windykator z Providenta znów zawitał w rodzinnym domu dziś rano. Czy ma prawo wciąż przychodzić i nękać moją rodzinę, jeśli zawarłam ugodę z Providentem? i ustaliłam nowy termin spłaty?

12 odpowiedzi
Best Answer
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, nie windykator nie ma prawa przychodzić i nękać Twojej rodziny. Jeśli tak robi, to łamie prawo i może ponieść tego konsekwencję.

Musisz wiedzieć, że windykator to nie komornik. Nie posiada więc uprawnień ustawowych do przymusowego dochodzenia zapłaty należności.

Dość często windykatorami terenowymi pozostają niewykształceni Panowie, tylko dlatego, że wyglądają groźnie – na tyle groźnie by wzbudzać obawę przed dłużnikiem i osobami mu bliskimi.

Jeśli chcesz, aby rodzina nie martwiła się o Twoje nieuregulowane długi i nie wstydziła się przed sąsiadami, wykonaj telefon do firmy Provident i podnieść okoliczność, która miała miejsce. Zagroź, że jeśli się to powtórzy, złożysz skargę do Rzecznika Finansowego, bowiem w tym momencie wiąże Was ugoda i żadna windykacja, tym bardziej natrętna nie powinna mieć miejsca.

Powiedz też rodzicom, że nie muszą rozmawiać z nikim o Twoich sprawach. Nie ponoszą odpowiedzialności za Twoje zobowiązania, tak więc nikt nie ma prawa ich niepokoić we własnym domu. Wystarczy, że przekażą informację, że w tym momencie przebywasz w innym miejscu.

Powtarzające się nachalne nachodzenia rodzice mogą zgłosić na Policję. Warto o tym przypomnieć Panu windykatorowi.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

Bardzo często zdarza się, że kontakt na linii firma windykacyjna <-> firma pożyczkowa jest utrudniony ze względu na liczbę prowadzonych spraw bardzo do siebie podobnych, stąd nękanie przez firmę windykacyjną o dług, który doczekał się ugody między dłużnikiem a firmą pożyczkową.

Jako dłużnik możesz także zażądać zaprzestania działań windykacyjnych, wysyłając do firmy windykacyjnej pisemną skargę. Wzór skargi na firmę windykacyjną zamieszczam poniżej:

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

dorka odpowiedział 4 lata temu

Nęka mnie windykator z Providenta, mam tego dosyć, windykator zostawił jakieś pismo na klatce schodowej, na którym były moje dane imię i nazwisko i prośba o kontakt ze względu na zadłużenie czy jakoś tak, każdy z mieszkańców bloku mógł tę ulotkę zobaczyć.

Czy można zrobić coś, co powstrzyma windykatora terenowego przed nachalnym windykowaniem? oczywiście zdarzają się liczne telefony i próby kontaktu innymi kanałami jak e-mail, SMS itd. Nie mam z czego zapłacić Providentowi, więc nawet nie odbieram telefonów.

Kaśka odpowiedział 4 lata temu

witam,

skąd firma windykacyjna ma mój numer telefonu?? jak postępować z firmą windykacyjną, która już od rana wydzwania i z prześmiewczym akcentem żąda spłaty przedawnionego długu? straszą też sądem, dlatego chciałbym zapytać: kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu? nie wiem, czy mam im wierzyć w to, co mówią, czy zignorować ich totalnie? pierwszy raz mam długi i pierwszy raz mam do czynienia z firmą windykacyjną.

…często słyszę w telefonie tekst typu: “Telefonuję do pana z firmy windykacyjnej GetBack S.A., celem weryfikacji danych, proszę podać datę urodzenia”.

Jaki ma w tym wszystkim interes windykator dzwoniący do mnie? skoro wiedzą, że mam długi, to chyba mają jakieś dokumenty to potwierdzające prawda? a co za tym idzie, znają moją datę urodzin, która widnieje na umowie pożyczkowej, o co więc chodzi gdy pytają się mnie o datę urodzenia?

o co chodzi windykatorowi??

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Kasia,

najpierw odpowiem na Twoje pierwsze pytanie: skąd firma windykacyjna ma mój numer telefonu? a więc firma windykacyjna otrzymuje wszystkie Twoje dane od wierzyciela (firmy pożyczkowej, banku itd.) wraz ze zleceniem wyegzekwowania od Ciebie należności.

Oprócz otrzymanych od wierzyciela danych windykacja sama prowadzi pewne działania, które mają na celu zdobycie jak największej ilości informacji na temat dłużnika, po pewnym czasie firmie windykacyjnej wyłania się profil dłużnika, wtedy też podejmowane są odpowiednie działania windykacyjne, które mają docisnąć dłużnika do granic wytrzymałości psychicznej. Jak to wygląd w praktyce? zobacz na filmie:

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Odpowiedź na Twoje drugie pytanie: kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu? napisaliśmy bardzo dobry poradnik na ten temat, dlatego, aby nie pisać dwa razy o tym samym, zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu: po jakim czasie windykacja oddaje sprawę do sądu?

Sylwia 44 odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, windykator terenowy był u mnie w domu i po zapukaniu do drzwi oznajmił, że jest tutaj, aby odzyskać pienią dla wierzyciela, Pan windykator był duży i łysy, a raczej gruby i łysy bardziej do niego pasuje.

Ale mimo swoich małych gabarytów nie przestraszyłam się go, windykator zażądał spłaty dług + odsetki + koszty windykacji, na żądanie zapłaty odpowiedziałam windykatorowi, że dług za mandat jest przedawniony i nie mam zamiaru tego spłacać, właśnie ze względu na przedawnienie roszczenia.

Windykator najwyraźniej miał to gdzieś i wciąż powtarzał jak mantrę tę swoją formułkę, że jest u mnie po to, by odzyskać pieniądze, nie dało rady merytorycznie z nim porozmawiać. Więc zamknęłam mu drzwi przed nosem.

Pytanie do Was, czy mogę prosić o wzór pisma do firmy windykacyjnej, że dług jest przedawniony? chcę formalnie powiadomić firmę windykacyjną, że nie mam zamiaru spłacać przedawnionego mandatu za brak biletu.

Będę wdzięczna za pomoc!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Sylwia,

Jesteś bardzo odważna, co bardzo sobie w Tobie cenię, jeśli windykacja żąda spłaty przedawnionego długu, to jak najbardziej mamy prawo podnieść zarzut przedawnienie roszczenia i powiadomić windykację, że tego długu nie zamierzamy spłacać ze względu na przedawnienie.

W tej chwili powinnaś wysłać do firmy windykacyjnej pismo, w którym podnosisz zarzut przedawnienia roszczenia i żądasz zaprzestania działań windykacyjnych, wzór sprawdzonego formularza załączam poniżej:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Wzór pisma należy pobrać, wydrukować i wypełnić swoimi danymi, a następnie wysłać na adres windykacji listem poleconym.

Leszek D. odpowiedział 4 lata temu

nie spłaciłem pożyczki, wypowiedzieli mi umowę pożyczki, a teraz straszą działaniami windykacyjnymi, pytanie jak rozmawiać z windykatorem terenowym gdy do mnie przyjdzie? wina niespłacenia pożyczki leży oczywiście po mojej stronie, pożyczka nie jest przedawniona, nie mam żadnych argumentów na swoją obronę. Jak rozmawiać z windykatorem przez telefon? albo osobiście gdy przyjdzie do domu?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Leszek,

rozmawiając z windykatorem przez telefon, na pewno należy zachować spokój i opanowanie. Emocje w wymianie zdań to strata czasu, bo musisz pamiętać, że windykator za chwile będzie dzwonił do następnego dłużnika i wciśnie mu tę samą historyjkę co Tobie. Dla windykatora jest to kolejny dzień w pracy, więc odsuwamy emocje i tłumaczenia się całkowicie na bok.

Na początku należy zapytać dzwoniącego windykatora o imię i nazwisko oraz nazwę firmy windykacyjnej – takie posunięcie sprawi, że windykator będzie staranniej dobierać słowa :)

Na początku rozmowy zadaj dzwoniącemu windykatorowi te pytania:

  1. Kim jest wierzyciel, na którego rzecz działa windykacja?
  2. Czy rozmowa jest nagrywana?
  3. Jaką kwotę winien jesteś?
  4. Jeśli kwota jest wyższa niż kwota pożyczki, poproś o rozłożenie kwoty zadłużenia na czynniki pierwsze!

Te wszystkie informacje pozwolą Ci jasno określić, którą niespłaconą pożyczkę próbują od Ciebie wyegzekwować windykatorzy, poznasz też stan zadłużenia.

Często bywa tak, że mając kilka niespłaconych pożyczek, dłużnik nawet nie wie, na rzecz którego wierzyciela działa firma windykacyjna – jest to nie do pomyślenia.

Tolesław odpowiedział 4 lata temu

Odezwała się do mnie windykacja Arvato, czy macie jakieś doświadczenia z nimi? jakieś opinie?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Zapraszam Cię do osobnego wątku: windykacja Arvato opinie.

Teresa N. odpowiedział 4 lata temu

Miałam pożyczkę w Providencie, co tydzień wpłacałam pieniądze przedstawicielowi, a później nikt nie zgłaszał się po raty, pisałam i prosiłam o podanie konta, abym mogła sama wpłacać, teraz zadzwonił ktoś z windykacji, abym wpłaciła całą sumę, inaczej będą rosły odsetki, nie wiem, skąd windykator miał mój numer telefonu, jestem na emeryturze, choruję i nie stać mnie, aby całość wpłacić, proszę o poradę, co robić? czy odbierać telefony, czy prosić o rozłożenie chwilówki na raty? Teresa N.