Wniosek do prokuratury o niepłacenie alimentów wzór

Forum prawneKategoria: AlimentyWniosek do prokuratury o niepłacenie alimentów wzór
Karola33 zapytał 4 lata temu

Witam, były mąż nie płaci alimentów od roku (wcześniej płacił je na czas), próba kontaktu z nim nic nie wnosi, tłumaczy, że nie pracuje itd. Co mogę zrobić, żeby uruchomić ściąganie za alimenty?

Wyczytałam, że trzeba złożyć wniosek do prokuratury o niepłacenie alimentów, czy to prawda? czytałam na forum, że donosy do Prokuratury niewiele dają, bo wystarczy, że ojciec dziecka wpłaci mi symboliczną kwotę i wykaże tym dobrą wolę i nic mu nie zrobią, „bo on chce dobrze”.

Inna kobieta pisała, że doniosła prokuraturze, że ojciec nie płaci alimentów i dostała pismo o umorzeniu postępowania, ponieważ ojciec płaci alimenty w kwocie, na jaką jest go stać? „płaci alimenty na tyle na ile pozwalają jego możliwości zarobkowe”.

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

rzeczywiście, jeśli ojciec dziecka nie posiada zatrudnienia ani majątku, wyegzekwowanie od niego płacenia alimentów może okazać się trudne.

Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę jego możliwości zarobkowe, czyli wiek, stan zdrowia, staż pracy, dotychczasowe doświadczenia oraz wykształcenie.

Jeśli ojciec dziecka jest zdrowy i brak pracy to jego wybór, to należy podjąć starania, by go zmotywować do działania, a przede wszystkim uświadomić mu, że brak alimentacji może wiązać się dla niego z negatywnymi konsekwencjami.

Dlatego bez względu na to, co mówią inne osoby i jak potoczyły się ich sprawy, warto jeszcze raz podjąć kontakt z ojcem dziecka, by uświadomić mu, że planuje Pani złożyć zawiadomienie do Prokuratury o uchylaniu się przez niego od obowiązku alimentacji.

Jeżeli były partner nadal nie wykaże dobrej woli może Pani:

  1. złożyć wniosek o ściganie do Prokuratury lub do Policji,
  2. złożyć wniosek do komornika o ściągnięcie długu alimentacyjnego,
  3. złożyć wniosek do właściwego starosty o zatrzymanie prawa jazdy.

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Zawiadomienie-o-przestepstwie-niealimentacji-wzor

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Koniecznie przeczytaj: Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – WZÓR + omówienie

Jeżeli ojciec dziecka posiada „ukryte” dochody – pracuje na czarno lub jest właścicielem nieruchomości, samochodu lub innych rzeczy ruchomych Pani reakcja może na niego wpłynąć pozytywnie.

Na pewno pozostanie w dalszym ciągu bierną to dla niego zielone światło do tego, by nie płacić alimentów na dziecko – były partner czuje się bezkarny.

Uważam więc, że bez względu na to, jak zakończy się postępowanie przed organami ścigania i postępowanie komornicze warto podjąć kroki, które w pewien sposób i tak dotkną dłużnika (obowiązek stawienia się na przesłuchanie, blokada rachunku bankowe, listy od komornika itp.).

Warto przeczytać:

Ziena odpowiedział 3 lata temu

Mam dosyć, ojciec dziecka zwodzi mnie już ponad 3 miesiące, że zapłaci alimenty zaległe i te bieżące, jestem sama z dwójką dzieci, jutro zamierzam złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niealimentacji. Chciałam dobrze, nie chciałam stwarzać mu problemów, ale miarka się przebrała… pobrałam wzór pisma do prokuratury o niepłacenie alimentów – klamka zapadła. Jeśli same jesteście w podobnej sytuacji, to nie czekajcie, jeśli ojciec dziecka jest krętaczem i nieudacznikiem, to nic tego nie zmieni. Piszcie wniosek do prokuratury o alimenty bez skrupułów! Pozdrawiam i powiedzenia dla wszystkich matek!