Wniosek o wycofanie pozwu o alimenty wzór

Forum prawneKategoria: AlimentyWniosek o wycofanie pozwu o alimenty wzór
AvatarMarta K. zapytał 6 miesięcy temu

Jak wycofać pozew o alimenty? rozprawa ma się odbyć za dwa tygodnie. Chcę złożyć pismo do sądu, żeby rozprawa się nie odbyła, bo doszłam z partnerem do porozumienia.

Chcemy spróbować razem zamieszkać i naprawić to, co się popsuło. No i teraz, jeśli chodzi o uzasadnienie cofnięcia pozwu o alimenty – co należałoby tam napisać wtedy? żeby nie doszło do sprawy o alimenty? z góry dziękuję za odpowiedź. Marta K.

PS. i co z terminem wyznaczonej rozprawy? czy po złożeniu mojego wniosku będzie on z automatu nieaktualny? czy dostanę jakieś potwierdzenie, że pozew o alimenty został wycofany?

9 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Marto,

odpis pozwu dotarł do ojca dziecka i sąd wyznaczył termin rozprawy, dlatego muszą zostać przygotowane dwa pisma.

Pierwsze musi wyjść od Ciebie i będzie to wniosek o umorzenie postępowania. We wniosku należy wskazać, że w związku z dojściem z pozwanym do porozumienia, rozpoznanie sprawy jest niezasadne, dlatego cofasz pozew o alimenty, wnosząc jednocześnie o anulowanie terminu rozprawy i wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania na posiedzeniu niejawny.

Z Twojej strony, takie pismo do Sądu Rodzinnego powinno wystarczyć, jego wzór znajduje się poniżej:

Cofnięcie pozwu o alimenty – wzór pisma

Cofnięcie pozwu o alimenty – wzór pisma

Jednak tak jak podałam wyżej, ojciec dziecko otrzymał odpis pozwu i zawiadomienie o terminie rozprawy, dlatego musi wyrazić zgodę na cofnięcie pozwu.

Musi więc i on przygotować pismo do sądu podnosząc, że w związku z zawartą ugodą z powódką wyraża zgodę na cofnięcie przez nią pozwu.

Pamiętajcie, by oba pisma sądowe zawierały niezbędne elementy:

  • oznaczenie sądu, do którego są kierowane
  • sygnaturę akt sprawy
  • oznaczenie stron
  • przewidziany termin rozprawy
  • podpis.

Pisma należy złożyć jak najszybciej. Każde w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu, drugi dla strony przeciwnej.

Po otrzymaniu obu pism sąd cofnie rozprawę i wyda postanowienie o umorzeniu postępowania, o czym zawiadomi Was pisemnie.

Podobne wątki: Wycofanie wniosku z sądu rodzinnego wzór

AvatarAnna odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam.

Chciałabym zapytać, czy cofając taki pozew o alimenty któraś, ze stron jest obciążana kosztami czy też nie. Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam.

AvatarGoska odpowiedział 2 miesiące temu

Hallo! cofnięcie pozwu o alimenty – wzór pisma potrzebuję! czy gdzieś na forum pobiorę wniosek o wycofanie pozwu o alimenty wzór? doszliśmy wspólnie do porozumienia, nie chcę już składać wniosku o alimenty, ale niestety papiery już poszły do sądu – jak to zatrzymać?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Cofnięcie pozwu o alimenty – wzór pisma

Cofnięcie pozwu o alimenty – wzór pisma

AvatarOlga D. odpowiedział 2 miesiące temu

Dzień dobry,

złożyłam pozew o alimenty i dostaliśmy już pisma, że sprawa o alimenty odbędzie się 20. tego miesiąca, czyli za 10 dni. Czy da się coś zrobić, żeby sprawa się nie odbyła? jakich formalności należy dokonać w sądzie i czy nie jest za późno? czy w 10 dni da się coś zrobić? postanowiliśmy z byłym partnerem, że się zejdziemy i spróbujemy od nowa.

Oczywiście nie wiem, czy nam się uda być razem, stąd pytanie, czy będę mogła ewentualnie jeszcze raz złożyć pozew o alimenty w przyszłości jeśli odwołam tę sprawę o alimenty?

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeśli dogadaliście się Państwo w kwestii regulowania kosztów utrzymania dziecka przez ojca i wydaje się Wam, że sprawa alimentacyjna nie jest potrzebna, należy jak najszybciej poinformować o tym sąd, wnosząc o umorzenie postępowania.

Zasadne więc będzie przygotowanie pisma, w którym wskaże Pani, że z uwagi na dojście z pozwanym do porozumienia wnosi Pani o umorzenie postępowania bez przeprowadzania rozprawy.

W piśmie należy podać sygnaturę akt sprawy oraz termin, kiedy miała odbyć się rozprawa. Natomiast sam wniosek nie wymaga szczególnego uzasadnienia. Wystarczy, że poda Pani, iż doszła do porozumienia z pozwanym.

Niemniej jednak skoro sąd wyznaczył termin sprawy i wezwał już pozwanego, ten również musi poinformować sąd, że wyraża zgodę na cofnięcie przez Panią pozwu i umorzenie postępowania w sprawie.

Zatem również Pani były partner, powinien złożyć w sądzie pismo, wskazując, że z uwagi na zawarte porozumienie w zakresie obowiązku alimentacji na rzecz małoletniego dziecka, wyraża zgodę na cofnięcie pozwu o alimenty i wnosi o umorzenie postępowania.

Sąd po otrzymaniu Państwa oświadczeń, powinien wydać postanowienie o umorzeniu postępowania, o czym zostaniecie poinformowani stosownymi pismami.

Jeśli chodzi o możliwość złożenia kolejnego pozwu o alimenty w przyszłości, to jak najbardziej będzie Pani miała takie prawo. Wystarczy, że ojciec dziecka przestanie partycypować w kosztach utrzymania dziecka, by mogła Pani złożyć pozew o orzeczenie alimentów przez sąd.

Dodam jednak, że dla bezpieczeństwa możecie Państwo zawrzeć umowę alimentacyjną w zwykłej formie pisemnej. Będzie ona pomocna, jeśli zdecyduje się Pani jednak złożyć pozew alimentacyjny z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa. Wówczas, jeśli przedłoży Pani sądowi kopię umowy regulującej wysokość świadczenia, zyska szansę, że sąd zabezpieczy roszczenie alimentacyjne w kwocie, na jaką opiewała wcześniej zawarta umowa.

Avatarmarta.g odpowiedział 4 tygodnie temu

Witam, mam taki problem: złożyłam pozew o alimenty na dziecko, pierwsza sprawa odbyła się, ale została przełożona i dokumenty skierowano do komornika, aby dostarczył pozew, ponieważ nie został odebrany przez pocztę. Chciałabym sprawę o alimenty dla dziecka teraz wycofać – ojciec dziecka nie otrzymał jeszcze pisma. Jak to zrobić, od czego zacząć?

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 tygodnie temu

Witam serdecznie,

dokładanie tak jak piszesz – sprawa została odroczona, bowiem odpis pozwu wraz z zawiadomieniem o terminie rozprawy nie został doręczony ojcu dziecka.

Obecnie obowiązuje nowa instytucja doręczenia pism sądowych przez komorników, co przekłada się faktycznie na to, że całe postępowanie może odwlec się znacznie w czasie.

Wcześniej sąd dwukrotnie awizowaną przesyłkę mógł uznać za skutecznie doręczoną i przeprowadzić, a nawet zakończyć sprawę bez udziału pozwanego wydając odpowiedni wyrok.

Jeśli nie chcesz dłużej czekać lub znalazłaś porozumienie z ojcem dziecka, to oczywiście masz prawo złożyć wniosek o umorzenie postępowania na skutek cofnięcia pozwu.

Aby nie komplikować sprawy bardziej, należy przedmiotowy wniosek złożyć jak najszybciej, a dokładnie, zanim odpis pozwu zostanie doręczony ojcu dziecka – po odbiorze pozwu ojciec dziecka będzie musiał udzielić odpowiedzi, czy wyraża zgodę na cofnięcie pozwu o alimenty.

Dlatego nie trać czasu, lecz już na dniach złóż w sądzie, który prowadzi sprawę alimentacyjną pismo, które możesz zatytułować – wniosek o umorzenie postępowania.

W treści wniosku należy wskazać, że cofasz pozew o alimenty i wnosisz, by sąd umorzył postępowanie w sprawie. Nie musisz nawet podawać przyczyny, którą się kierujesz. Możesz jednak napisać, że wniosek o umorzenie postępowania związany jest z zawarciem pozasądowej ugody z pozwanym. Wzór takiego pisma załączam poniżej:

Cofnięcie pozwu o alimenty – wzór pisma

Cofnięcie pozwu o alimenty – wzór pisma

Przedmiotowy wniosek powinien zawierać sygnaturę akt sprawy, dane sądu i wydziału, który zajmuje się pozwem alimentacyjnym oraz Twój własnoręczny podpis. Dla bezpieczeństwa złóż dwa egzemplarze wniosku – jeden dla sądu, drugi dla pozwanego.

Dodam jeszcze, że wniosek o umorzenie postępowania jest wolny od opłat.

AvatarChmurka odpowiedział 2 tygodnie temu

Witam, właśnie szukam info czy można wycofać pozew o alimenty, ucieszył mnie fakt, że można, bo doszliśmy do porozumienia z byłym partnerem i spisaliśmy ugodę alimentacyjną, w której określiliśmy termin i wysokość alimentów na dziecko. Poza tym wolimy oboje nie pałętać się po sądach w dobie koronawirusa :] dzięki za poradę!

Twoja odpowiedź