Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy na 3/4 etatu wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy na 3/4 etatu wzór
Paulina zapytał 2 lata temu

Potrzebuję złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy na 3/4 etatu, wracam do mojej pracy w przyszłym miesiącu po urlopie macierzyńskim, nie wiem jak to zrobić, bo chcę wrócić na 3/4 etatu, a nie na cały etat – jak obiecałam przed macierzyńskim. Czy firma może odmówić mi przejścia na mniejszy wymiar pracy? jeśli uda mi się przejść na 3/4 etatu, to na jak długo mogę pozostać na tym trybie? będę wdzięczna za podpowiedź.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli wraca Pani z urlopu macierzyńskiego i ma prawo do tzw. urlopu wychowawczego na dziecko poniżej 5 roku życia, to jednocześnie ma Pani również prawo wnioskowania do pracodawcy o obniżenie etatu.

Co więcej, pracodawca powinien taki wniosek uwzględnić, a etat może zostać obniżony o ½. Ochrona przed zwolnieniem w takim przypadku będzie rozciągać się na kolejne 12 miesięcy. Dlatego musi Pani uważać. Jeśli będzie Pani podejrzewać, że zmniejszenie etatu wywołało w pracodawcy myśli o Pani zwolnieniu z upływem okresu ochronnego, zasadnym będzie powrót do całego etatu, nim upłynie wspomniane 12 miesięcy.

Piszę Pani, że planuje wrócić do pracy w następnym miesiącu, dlatego już na dniach należy dopełnić formalności. Mam na myśli złożenie wniosku o obniżenie etatu (sprawdzony wzór takiego wniosku załączam poniżej). Ten musi zostać złożony pracodawcy nie później niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym etacie.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy na 3/4 etatu wzór

Wniosek-o-obnizenie-wymiaru-czasu-pracy-na-3-4-etatu-wzor-pdf-doc

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy na 3/4 etatu wzór

Na koniec dodam jeszcze, że jeśli karmi Pani dziecko piersią, to może skorzystać z przerwy na karmienie piersią w pracy. Przy jednym dziecku pracownicy przysługuje dwie półgodzinne przerwy na karmienie w ciągu dnia. Daje to możliwość skrócenia pobytu w pracy o całą godzinę.

Dlatego proszę wziąć pod uwagę przerwę na karmienie, którą wlicza się do czasu pracy (przerwa na karmienie nie ma wpływu na wysokość wynagrodzenia) – być może będzie to lepsze rozwiązanie niż obniżenie etatu, ale i tego proszę się nie bać.

Powodzenia!

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź

15 + 19 =