Jak napisać wniosek o karminie piersią w pracy?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać wniosek o karminie piersią w pracy?
Asia P. zapytał 3 lata temu

Witam, chcę złożyć u pracodawcy wniosek o przerwę na karmienie dziecka. Czy mogę prosić o wzór takiego pisma? Jestem zatrudniona na umowę o pracę, w firmie pracuję 3 lata, urodziłam dziecko, wróciłam do pracy, ale dziecko karmię jeszcze piersią.

Potrzebna jest mi więc specjalna przerwa na karmienie dziecka piersią, abym mogła dojechać do mieszkania (wystarczy mi pół godziny). Czy pracodawca ma obowiązek zgodzić się na moją prośbę o przerwy na karmienie? jeśli tak, to jak dług mogę mieć te przerwy? aż przestanę karmić dziecko z piersi?

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdeczne,

aby odpowiedzieć na Twoje pytanie, należy sięgnąć do zapisu art. 187 kodeksu pracy, który stanowi, że:

§ 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Zatem jeśli chodzi o jedno dziecko i pracę na cały etat, czyli po 8 godzin dziennie – przysługują Ci dwie przerwy na karmienie dziecka w pracy, każda po pół godziny każda. Wystarczy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy, którego wzór załączam poniżej:

Wniosek o karmienie piersią wzór

W praktyce najczęściej wygląda to jednak tak, że pracownica opuszcza miejsce pracy o godzinę wcześniej, wykorzystując obie przerwy jednorazowo lub przychodzi do pracy o godzinę później. Wszystko zależy od relacji panujących w danej firmie.

Trzeba przy tym pamiętać, że przerwa na karmienie nie jest żadnym przywilejem ze strony pracodawcy, lecz wynika wprost z przepisów prawa pracy. Dlatego, jeśli nadal karmisz piersią, należy porozumieć się z pracodawcą w kwestii opuszczenia stanowiska pracy celem udania się do miejsca zamieszkania i nakarmienia dziecka.

Jeśli potrzebujesz, aż pół godziny na dojazd, to należy rozważyć jedną przerwę godziną, tak by spokojnie dojechać, nakarmić dziecko i chwilę z nim pobyć – w czasie pracy, przed pracą, lub po pracy.

Przerwa na karmienie w pracy przysługuje do czasu, aż dziecko jest faktycznie karmione piersią. Ustawodawca nie podał żadnej granicy wiekowej. Jednakże pracownica, która zaprzestała karmienia piersią, nie powinna nadużywać swojego prawa w nieskończoność, może bowiem narazić się na utratę zaufania ze strony pracodawcy i współpracowników.

Przy czym zwrócić uwagę należy, że choć decyzja o długości karmienia piersią zależy od samych rodziców, to powszechnie wiadomo, że w polskich realiach odstawiane od piersi są najpóźniej dzieci 3-4 letnie. Większość matek kończy jednak karmienie około 2 roku życia.

Jeśli zdecydujesz się więc karmić dziecko przez kolejny rok, czy dwa nie powinno to wzbudzić podejrzeń szefa. Jeśli jednak będziesz korzystała z przerwy na karmienie w nieskończoność, może to stać się kością niezgody pomiędzy Tobą a przełożonymi.

Na chwilę obecną nie masz się jednak czym martwić i powinnaś być z siebie dumna, że pomimo powrotu do pracy, dziecko i jego dobro jest dla Ciebie nadal na pierwszym miejscu.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Wniosek o przerwy na karmienie w czasie pracy powinien zawierać niezbędne elementy, aby mógł zostać uznany za pracodawcę jako pełnoprawne pismo, oto co powinno znaleźć się we wniosku:

  • określenie prośby/uprawnienia i podanie podstawy prawnej,
  • określenie danych dziecka, które będziesz karmić,
  • oznaczenie godzin, w których chcesz karmić dziecko,
  • podanie daty od kiedy chcesz zacząć stosować przerwy w pracy na karmienie.

Oświadczenie o karmieniu piersią może też zawierać prośbę o połączenie dwóch przerw w jedną, lub prośbę o wcześniejsze kończenie pracy bądź późniejsze jej zaczynanie.

Renia odpowiedział 3 lata temu

Witam! czy zaraz po tym jak złożę wniosek o przerwę na karmienie piersią mogę zacząć karmienie w czasie pracy, czy muszę czekać na zgodę szefa? chodzi o to, że mój szef jest strasznie ciężko uchwytny, a przecież dziecko nie będzie czekać, aż dostanę od szefa zgodę. Zatem czy oświadczenie o karmieniu piersią wymaga zgody pracodawcy czy nie?

Daria odpowiedział 3 lata temu

Czy ja mogę prosić o wniosek o skrócenie czasu pracy karmienie piersią? dzieli mnie od miejsca pracy zbyt duży dystans, nie wyrobię się w 30 minut, chciałabym te dwie przerwy, które mi się należą, zamienić na jedną godzinną przerwę i zawnioskować o skrócenie czasu pracy, będę wdzięczna za szybką pomoc!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu
Gosia odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, w przyszłym miesiącu wracam do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim, dziecko nadal jednak karmię piersią (mam zamiar karmić jeszcze rok). Mam trochę opory, by pytać szefostwo o pozwolenie na karmienie dziecka w pracy, szefostwo było dla mnie naprawdę w porządku i trochę wstydzę się pytać jeszcze o udzielenie zgody na przerwy na karmienie.

Gdy przyjęli mnie do pracy, było mi bardzo dobrze, nigdy nie robili mi pod górkę, wiem, że czekają na mnie, bo idą na urlop macierzyński, obciążyłam dwie inne pracownice, one pewnie też nie mogą się mnie doczekać :] co robić? wiem, że to mój czas i mojego dziecka, jednak moralność też ma dla mnie znaczenie, co byście zrobili w tej sytuacji?

Eluna odpowiedział 3 lata temu

Karmić! nie patrzeć na nic… ja też miałam podobną jak ty zagwozdkę, pracodawca był w porządku, awansowałam, no cud miód, ale zaniosłam oświadczenie, że będę karmić w czasie pracy i też nie mieli do mnie żadnych pretensji. karmiłam pół roku, dałam znać (już bez składania pism), że przestaję i tyle, życie firmy wróciło do normy. Pamiętaj, że zawsze liczy się dobro dziecka, a nie dobro pracodawcy! Pozdrawiam!